BRATISLAVA. Po októbrovej návšteve generálneho tajomníka Ban Ki-moona aula Univerzity Komenského opäť patrila Organizácii spojených národov. Slávnostným otváracím ceremoniálom sa v stredu začalo prvé modelové zasadnutie OSN na Slovensku, SlovakMUN.
((anketa))
K študentom sa prihovorili zahraniční diplomati ako aj osobnosti domácej politickej scény. Za kľúčovú rečníčku si organizátori vybrali bývalú premiérku Ivetu Radičovú. „Vždy je pre mňa silným zážitkom stáť v tejto sále,“ povedala bývalá absolventka univerzity.
Malé štáty neexistujú
Centrálnym motívom jej príhovoru bola podpora demokracie a mierového riešenia konfliktov. Perspektívnych diplomatov vystríhala pred emotívnym tónom politiky, ktorý dokáže vyústiť do geopolitickej izolácie. „Pokiaľ štát stratil dôveru svojich občanov, stratil všetko,“ uzavrela svoj prejav k študentom Radičová.
Pre Richarda Lyonsa z americkej ambasády nie je modelové zasadnutie OSN žiadnou novinkou, sám sa počas štúdií zúčastnil jeho Harvardskej verzie. „Dúfam, že to pre vás bude poriadne ťažké, pretože aj súčasná svetová situácia je ťažká,“ odkázal študentom.
Predstavu, že „malé štáty“ ako Slovensko nedokážu ovplyvniť svetovú politiku študentom vyvrátil slovenský diplomat Michal Mlynár. Ilustroval to na príklade Seychel, ktorých populácia je porovnateľná Trenčínom. Napriek tomu, že majú iba 90-tisíc obyvateľov, pri hlasovaní majú rovnakú váhu, ako napríklad USA. „Aj malé štáty sa môžu a majú snažiť o zmenu,“ dodal.
Presne ako naozaj
Študenti budú mať počas zasadnutia možnosť vyskúšať si, ako funguje vrcholová diplomacia. Na päť dní sa stávajú reprezentantmi pridelených krajín, sú viazaní politickým názorom vlády a nesmú upustiť od oficiálnej rétoriky.
Simulácia prebieha vo výboroch, ako aj na Valnom zhromaždení, kde sa rozoberajú aktuálne svetové politické, sociálne, bezpečnostné či ekonomické otázky.
Diskusie sú riadené a ich zámerom je vyriešiť zadaný problém a zostaviť finálnu rezolúciu. Aby bolo zasadnutie čo najbližšie k realite, študenti majú dodržiavať všetky zásady etikety, spoločenského kódexu, bontónu či diplomatickej terminológie v anglickom a francúzskom jazyku. Zasadnutia budú okrem univerzity prebiehať aj v budove parlamentu, ako aj v historickej budove národnej rady.
Do organizácie a priebehu zasadnutia sa zapojí približne 150 študentov rôznych národností. Na organizácii sa podieľa Univerzita Komenského v Bratislave, Európske združenie študentov práva a Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky. Nad projektom prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Beata
Balogová
