Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Po takmer štyroch rokov zatiaľ bezvýsledného vyšetrovania kauzy Gorila sa čiastkovo potvrdili ďalšie údaje a prepojenia uvádzané v tomto dokumente. Tentoraz sa týkajú bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša.
Ten mal podľa spisu predať Gorilu finančnej skupine Penta za tri až štyri milióny korún, ďalšie dva milióny zas mal dostať od exministra hospodárstva Jirka Malchárka.
Arpáš a aj Penta teraz pre aktuality.sk priznali, že krátko po jeho odchode zo SIS skutočne nadviazali spoluprácu. „Objednávka prišla od pána Haščáka. Podmienky sa však nastavili tak, že komunikácia prebiehala cez generála Lorenca. Jemu som aj odovzdával informácie a analýzy,“ potvrdil Arpáš. Na spoločnej schôdzke s Pentou boli podľa neho aj Zoltán Varga a Alojz Lorenc, bývalý šéf ŠtB, ktorí takisto spolupracovali s finančnou skupinou.
Spoluprácu priznala aj Penta, ktorá tvrdí, že o Arpáša mala záujem ako o profesionálne školeného odborníka na spravodajskú prácu. „Vedel získavať, spracovať a vyhodnotiť vybrané informácie okrem iného aj o zdravotníckom sektore,“ uviedol hovorca finančnej skupiny Gabriel Tóth.
Gorila ničí ďalšiu vláduČítajte
Firma skončila na Belize
Napriek tomu, že Arpáša oslovil priamo šéf Penty Jaroslav Haščák, asi rok a pol trvajúca spolupráca neprebiehala napriamo. Najprv si spolu s manželkou v septembri 2006 založil spoločnosť Identita a práve tá začala spolupracovať s firmou Barkont. Tá je na Pentu napojená viacerými spôsobmi.
Koľko peňazí vyplatil Barkont Arpášovi za spomínané analýzy, jasné nie je. Či to bola suma, ktorú spomína spis Gorila, bývalý šéf kontrarozviedky nepovedal. „Nespomínam si, či to bolo šesť miliónov, nemám to spočítané,“ uviedol. Tvrdí, že šlo o reálnu činnosť, ktorá nebola zásterkou.
Dnes už Barkont neexistuje. Posledné projekty, na ktorých spolupracovala s Pentou, dobehli v roku 2009. O rok neskôr jej majiteľ previedol svoj podiel na spoločnosť Harrow Investments Services sídliacej na Belize.
Ktorý štátny tajomník bol na mol, ale aj Ficova gorila a futbal (Týždeň Petra Schutza)Čítajte
Čižnár zatiaľ nezasiahne
Napriek množiacim sa dôkazom v Gorile pritom za kauzu nebol dosiaľ nik odsúdený. „Doterajšie vyšetrovanie tejto mimoriadne závažnej kauzy považujeme za absolútne neuspokojivé,“ uviedla advokátka Zuzana Čaputová, ktorá spolupracuje s Via Iuris. Združenie preto zároveň požiadalo generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby doterajšie vyšetrovanie Gorily prešetril. Dozoruje ho špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý napríklad dlhodobo odmieta zbaviť mlčanlivosti niektorých aktérov kauzy
Čižnár však odkázal, že do vyšetrovania zatiaľ zasahovať nebude. „Najmä z procesných dôvodov, a to predovšetkým s poukazom na možnosti rozhodovať o prípadných opravných prostriedkoch podaných voči rozhodnutiu vo veci samej," vysvetlila hovorkyňa Andrea Predajňová. Tvrdí totiž, že ak by sa Čižnár angažoval už teraz, keď je prípad v prípravnom štádiu, obmedzil by svoje možnosti na možné preskúmanie vyšetrovania do budúcnosti, keď bude kauza uzavretá.
Navyše, Kováčik vraj koná aj sám. „Podľa našich informácií, v súčasnosti vykonáva špeciálny prokurátor previerku vyšetrovacieho spisu za účelom preskúmania postupu vyšetrovateľa a uloženia prípadných ďalších pokynov vo vzťahu k vyšetrovateľovi," dodala Predajňová.
Špeciálny prokurátor svoje kroky komunikovať nechcel. „V tejto trestnej veci prebieha vyšetrovanie, vyšetrovateľ vo veci vykonáva úkony, preto sa k nej v súčasnosti nebudeme podrobnejšie vyjadrovať,“ odkázala jeho hovorkyňa Jana Tökölyová.
Kiska nevie, koľko pravdy je na kauze GorilaČítajte
Stíhanie obnovili
Polícia v kauze Gorila začala tento rok už dvakrát trestné stíhanie, no prvé Kováčik zrušil. V júni však začali opäť trestné stíhanie, a to práve v súvislosti s úryvkom zo spisu Gorila, ktorý sa týka predaja nahrávky.
„Toto trestné stíhanie vnímame ako druhý pokus polície v tej istej veci,“ uviedla Čaputová. Za nepochopiteľné však označila, že Kováčik nechce zverejniť vysvetlenie, na základe akých dôvodov zastavil predošlé trestné stíhanie.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme

Beata
Balogová
