Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
Približne tristo riaditeľov, učiteľov, rodičov, ale aj žiakov protestovalo na bratislavskom Námestí slobody. Učitelia spievali a imitovali tabuľu, na ktorej premiér Robert Fico odfajkáva predvolebné opatrenia vlády z takzvaného sociálneho balíčka.
BRATISLAVA. „Ak vás už nebaví nosiť dlhé nosy, musíme sa ich zbaviť,“ vyzval protestujúcich stredoškolský učiteľ a člen občianskeho združenia Nové školstvo Branislav Kočan. Symbolické papierové nosy, na ktoré sa ich nespokojní majitelia podpísali, chcú v piatok ministrovi odovzdať na Úrade vlády.
Stovky riaditeľov, učiteľov, rodičov, ale aj žiakov sa zišlo na protestnom zhromaždení na bratislavskom Námestí slobody.
Iniciatíva bratislavských učiteľov chcela protestnou akciou Zraz dlhých nosov podporiť petíciu za požiadavky vo Výzve Slovenskej komory učiteľov vláde. Napriek téme protestu prevládala dobrá nálada.
„Bála som sa, že nás tu bude iba dvadsať. Som šťastná, že sme sa dokázali zjednotiť,“ povedala učiteľka základnej školy v Trnave Ivana Lešková. Pri tom, ako s kolegyňami spievali že „pravda zvíťazí“, zacítila revolučnú nostalgiu.
Chcú získať dôstojnosť
Učiteľ Paul Kindji z Gymnázia Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici patrí k mladšej generácii. Neprišiel protestovať iba kvôli platu. Prekáža mu, že chýba komplexná idea, kam by malo školstvo smerovať. „Keď niekde poviem, že som učiteľ, som na smiech. Chýba mi dôstojné postavenie v spoločnosti,“ povedal.
„Viem, že to zrejme bude mať minimálny dopad, ale chceme manifestovať, že nám súčasný stav nevyhovuje,“ povedal učiteľ. Odmieta sedieť doma a mlčať, pre svojich žiakov chce byť vzorom.
Zhromaždenia sa zúčastnil aj bývalý učiteľ Oto Žarnay, ktorý zo školstva musel odísť po tom, ako na škole odhalil nehospodárne nakladanie s financiami.
Napriek tomu, že pôsobí v Košiciach, chcel bývalých kolegov osobne podporiť. „Bude to boj s veternými mlynmi, ale verím, že ho nakoniec dovedú do úspešného konca,“ povedal.
Vedci a súkromné školy
Svojim vystúpením vyjadril sympatie aj ocenený vedec roka Fedor Gömöry z iniciatívy Veda chce žiť. „Myslím, že všetky požiadavky zhromaždenia vystihujú základné problémy školstva.“
„Cítime súdržnosť s kolegami. Aj my, ktorí sme zakladali súkromné školy pochádzame zo štátnych škôl. Vieme, aká je situácia,“ povedala Saskia Repčíková z Asociácie súkromných škôl a školských zariadení. Problémy školstva sa totiž netýkajú iba verejných škôl.
Vzhľadom na neatraktívny plat sa stretáva s menej kvalitnými uchádzačmi. „Už na vstupe nemáme z čoho vyberať,“ hovorí. Problémom však nie sú iba platy ale aj dodatočné vzdelávanie, vybavenie škôl a ich technický stav.
Peniaze až po voľbách
Minister školstva Juraj Draxler vo vyjadrení k protestu pripustil, že slovenské školstvo potrebuje viac peňazí. Politicky ich však bude garantovať až programové vyhlásenie novej vlády.
„Reagujeme na to, čo pán minister vyrokoval na vláde,“ hovorí Repčíková. Aj keď rozumie prečo je možné získať peniaze pre školstvo až po voľbách, požiadavka sa tu predsa neobjavila po prvý krát. „Už od roku 2012, keď bol prvý štrajk učiteľov sa hovorí o tom, že platy sú katastrofálne. Sme na poslednom mieste krajín OECD,“ pripomenula.
Žiaci stoja za učiteľmi
So symbolickým dlhým nosom prišli vo štvrtok okrem učiteľov aj rodičia aj žiaci. „Pozitívne ma prekvapilo, že práve teraz, tri roky po tom, čo sa konal celonárodný štrajk učiteľov sa znova koná niečo takéto,“ hovorí Ivar Smaho z Gymnázia Metodova v Bratislave.
Predchádzajúceho protestu sa zúčastnil tiež, účasť žiakov po boku učiteľov ho teší rovnako i teraz.
„Napriek tomu, že premiér vtedy povedal, že sme boli zmanipulovaní, prišli sme z vlastnej iniciatívy,“ hovorí študent. Oba protesty považuje za európsky unikát, kedy prišli protestovať aj 13- až 14-roční žiaci.

Beata
Balogová
