Bratislava 6. februára (TASR) - Nadácia na podporu občianskych aktivít (NPOA), ktorá dnes v Bratislave oslávila 10. výročie vzniku, podporila z prostriedkov Phare 1380 projektov za vyše 10 miliónov eur.
Projekty financované z predvstupového programu Phare, ktorý v tomto roku končí svoju činnosť, sa realizovali vo vyše 500 lokalitách Slovenska. Riaditeľka NPOA Katarína Vajdová verí, že redukcia finančných zdrojov pre MVO neoslabí občiansku spoločnosť na Slovensku. Verí, že orgány štátnej správy, samosprávy, podnikatelia aj MVO pripravia také projekty, ktoré budú schopné čerpať prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ).
Veľvyslanec Delegácie Európskej komisie v SR Eric van der Linden pri tejto príležitosti odovzdal riaditeľke NPOA certifikát vďaky. Vysoko ocenil aktivity slovenských MVO v súvislosti so zvyšovaním účasti na parlamentných voľbách v rokoch 1998 a 2002. Vyjadril nádej, že rovnaký výsledok dosiahnu aj v prípade májového referenda, v ktorom občania rozhodnú o vstupe Slovenska do Európskej únie.
Aktivity MVO by sa podľa spravodajcu Európskeho parlamentu pre Slovensko Jana Marinusa Wiersmu mali v budúcnosti orientovať najmä na súdnictvo, transparentnosť spoločnosti, korupciu a rozvoj vidieckych oblastí.
Na program rozvoja občianskej spoločnosti bolo zameraných 1048 projektov v hodnote 7,072 milióna eur, na rozvoj národnostných menšín sa sústredilo 186 projektov za 1,86 milióna eur. Najviac z nich - 110 sa orientovalo na rómsku menšinu. Aktivity mimovládnych organizácií sa ďalej sústredili na menšinu maďarskú (32), rusínsku (9), ukrajinskú a Židov (3), Čechov žijúcich na Slovensku (2) a bulharskú i chorvátsku menšinu (1). Interetnických projektov bolo 24.
Najviac projektov zameraných na rozvoj občianskej spoločnosti MVO realizovali v kraji Bratislavskom (39,2 percenta), Banskobystrickom (13,8 percenta) a Prešovskom (12,7 percenta). Sústredili sa predovšetkým na sociálne služby, životné prostredie, ochranu zdravia, vzdelávanie, boj proti korupcii, na deti a mládež. Politickými prioritami programu Phare boli rozvoj občianskej spoločnosti, práva národnostných menšín a prístupové procesy na prijatie Slovenska do EÚ.