Bratislava 6. februára (TASR) - Na väčšine územia Slovenska sa vplyvom silného vetra vytvárajú miestami snehové jazyky a záveje, čo si najmä na severe stredného a na východnom Slovensku vyžaduje zvýšenú opatrnosť pri jazde a spôsobuje neprejazdnosť niektorých ciest nižšej kategórie.
Na niektorých úsekoch je pri snehu unášanom vetrom viditeľnosť len do 50 metrov. Slovenská správa ciest (SSC) preto žiada vodičov, aby, ak je to možné, nejazdili do týchto oblastí a svoju cestu odložili na neskôr.
Neprejazdné úseky ciest sú v Michalovskom okrese Markovce- spojka, Maľčice-Hradišťská Moľva, Slavkovce-Malé Raškovce a Stretávka -Drahňov. Prešovský okres má neprejazdné cesty v úsekoch Geraltov- Závadka, Hradiska-spojka a Lipovce-Lačnom. Okres Poprad hlásil neprejazdnú cestu medzi Hôrkou a Jánovcami, ďalej Kežmarkom a Stráňami pod Tatrami, ako aj na úseku Slovenská Ves-Lendak a Vojňany -Podhorany. V okrese Trebišov je neprejazdný úsek Veľaty-Michaľany, Čerhov-Veľká Trňa a Strážne-Veľký Kamenec.
V okrese Žiar nad Hronom je neprejazdný úsek Kremnické Bane- Krahule, v okrese Liptovský Mikuláš Huty-Veľké Borové. V okrese Spišská Nová Ves sa vplyvom silného vetra na cestách vytvárajú snehové záveje. Cesta Spišský Štvrtok-Hrabušice je uzavretá. Náhradná obchádzková trasa je po ceste Betlianovce-Kišovce-Hôrka. Cesta I/18 v úseku Spišský Štvrtok-Levoča je pre kamiónovú dopravu neprejazdná. V okrese Komárno je vplyvom zafúkania snehom neprejazdná štátna cesta Bohatá-Pribeta, ktorá by sa mala spojazdniť do 24 hodín. Obchádzková trasa vedie po štátnej ceste I/64 cez obec Bajč na štátnu cestu II/509 smer Štúrovo.
Na štátnych cestách v oblastiach Nové Zámky, Komárno, Trnava, Veľký Krtíš, Lučenec, Martin, Liptovský Mikuláš, Poprad, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Bardejov, Prešov, Dolný Kubín, Michalovce, Trebišov, Košice-okolie, Svidník a Žilina sa tvoria z dôvodu silného nárazového vetra snehové záveje a viditeľnosť je znížená iba na 50 až 100 m.
Povrch diaľnic je na Slovensku suchý až vlhký, okrem úsekov D1 Ivachnová-Važec a D1 Prešov-Budimír, kde je vrstva kašovitého snehu v hrúbke do 2 cm. Na oboch úsekoch sa však vyskytuje nárazový vietor, ktorý vytvára miestami snehové jazyky.
Povrch vozoviek na západnom Slovensku je prevažne vlhký, na juhu v okresoch Komárno, Nové Zámky a Levice a v oblasti Myjavy pokrytý vrstvou kašovitého až utlačeného snehu v hrúbke 1 až 3 cm, v miestach, kde sa vyskytujú snehové jazyky, aj viac.
Na ostatnom území Slovenska sú cesty pokryté vrstvou kašovitého až utlačeného snehu v hrúbke od 1 do 4 cm, na východnom Slovensku do 5 cm, v horských oblastiach až do 10 cm.
Všetky sledované horské priechody sú zjazdné, väčšinou pokryté snehovou vrstvou do 5 cm, v oblastiach so silným nárazovým vetrom až do 10 cm. Horské priechody Fačkov, Homolka a Havran sú suché, Skýcov, Pezinská Baba a Soroška vlhké až mokré.
Horské priechody I/59 Donovaly, I/67 Dobšiná, I/67 Vernár, II/584 Huty a II/577 Šturec sú zjazdné pre nákladnú dopravu s použitím snehových reťazí. Na horskom priechode I/72 Čertovica sa vplyvom silného vetra tvoria snehové jazyky a záveje a platí použitie snehových reťazí aj pre osobnú dopravu. Snehové reťaze treba použiť i na ceste II/542 v úseku Reľov-Spisšká Stará Ves cez vrch Magura a pre nákladnú a kamiónovú dopravu i na ceste I/73 v úseku Chmeľov- Giraltovce (Chmeľovský kopec), ktorý je bez snehových reťazí neprejazdný.