Bratislava 6. februára (TASR) - Rozhodnutie parlamentu bude určite súčasťou tlaku na Irak, aby sa podriadil rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN. Režim Saddáma Husajna nebude spolupracovať, ak tlak naň nebude výraznejší, iba vtedy bude šanca na jeho odzbrojenie, povedal vo vystúpení na záver dnešnej parlamentnej rozpravy premiér Mikuláš Dzurinda.
Predseda vlády zdôraznil spoluzodpovednosť aj za slobodu iných, nielen vlastnú. Zákonodarcom pripomenul, že v časoch našej neslobody nám boli mnohí iní oporou. Zmienil sa tiež o neľahkom rozhodovaní snemovne v roku 1999, aj vďaka ktorému majú dnes národy Balkánu šancu. Odmietol v mene kabinetu nálepky o jeho bojachtivosti a snahách zatiahnuť Slovensko do vojenského konfliktu. Je to nespravodlivé a nepravda, zdôraznil.
Dzurinda spomenul, že zámerom je dosiahnuť stabilitu nielen pre našu krajinu, Európu, ale i mier a stabilitu pre svet. Preto chceme Irak bez hrozby zbraní hromadného ničenia a podpory terorizmu, chceme perspektívu slobodného života pre jeho občanov.
Rozhodnutie snemovne nebude podľa slov premiéra iba ústavným rozhodnutím o vyslaní vojakov do zahraničia - bude odrážať to, či a do akej miery si Slovensko uvedomuje globálne hrozby terorizmu a zbraní hromadného ničenia. Bude výrazom toho, že dokážeme konať ako slobodná krajina a pomáhať neslobodným, či Slovensko dokáže rozhodnúť zodpovedne ako krajina vyznávajúca zdieľané demokratické hodnoty. Ako krajina, ktorá je schopná ich aj ochraňovať, povedal Dzurinda na záver svojho vystúpenia a požiadal o schválenie príslušného uznesenia.