SME

Aj kancelária môže byť umeleckou galériou

Soyart už tri roky prepája nesúvisiace svety – kancelárie firiem a začínajúcich umelcov.

Vďaka Soyartu môžu mladí vystavovať a zarobiť si svojím talentom.Vďaka Soyartu môžu mladí vystavovať a zarobiť si svojím talentom. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Projekt Soyart sa už tri roky pokúša prepojiť naoko nesúvisiace svety, kancelárie firiem a začínajúcich umelcov. Novú umeleckú generáciu sa snažia ukázať širokej verejnosti a dať im prvú praktickú skúsenosť s umeleckým trhom.

Názov projektu nemá nič spoločné so sójou, tvorí ho skratka slovného spojenia „So young art“ (Také mladé umenie). Keďže pomáhajú zlepšiť zázemie mladých ľudí, ocitli sa medzi finalistami desiateho ročníka ceny Rady mládeže Slovenska, Most.

Nápad priniesla osobná skúsenosť dvojice, programátora Igora Rjabinina a Michaely Kučovej, ktorá momentálne pôsobí v Nadácii otvorenej spoločnosti. Síce nie sú umelci, ale roky sa hýbu v umeleckom prostredí a mnoho ich kamarátov patrí medzi výtvarníkov.

Diela na prenájom

„Tvorili super veci, ktoré zostávali ukryté v školskom sklade. Popritom ale museli chodiť na brigády, aby si vôbec mohli kúpiť materiál na svoju tvorbu,“ vysvetľuje Igor Rjabinin.

Výtvarník sa na začiatku svojej kariéry dokáže predať len veľmi zriedkavo. Pomocou Soyartu však dostáva svoju tvorbu medzi ľudí, postupne si buduje meno a zarába si tým, čo ho baví.

Rjabinin pripúšťa, že umelecké mecenášstvo vo svojej pôvodnej podobe už neexistuje. „Napriek tomu ale existuje mnoho firiem, ktoré majú dostatok peňazí a chuť robiť pre spoločnosť niečo viac,“ hovorí.

Princíp prenájmu je jednoduchý. Firma predostrie svoje očakávania a Soyart nájde v portfóliu vhodné dielo. Zatiaľ ide najmä o maľby a grafiky. Občas majú voľnú ruku, niekedy im klient popíše želanú náladu, no občas je zadanie náročnejšie.

„Jeden klient od nás žiadal tému Vianoc. Tomu sa žiadny mladý umelec nevenuje, takže sme to vyriešili abstrakciou s hrejivou atmosférou,“ smeje sa Kučová.

Za poplatok, z ktorého ide väčšina priamo umelcovi, zapožičajú a umiestnia dielo do priestorov firmy. Medzi ich klientov patria najmä menšie a stredné IT spoločnosti. „Sú veľmi otvorení a dobre sa s nimi spolupracuje,“ hovorí Rjabinin s tým, že úplne prvým bol priestor The Spot.

Prečítajte si tiež:

Umenie pre všetkých

V Soyarte sú iba dvaja, takže klientov aktívne nevyhľadávajú. Keďže ich začalo oslovovať viac firiem, než momentálne vedia zvládnuť, pracujú na tom, ako svoje hobby profesionalizovať.

Okruh ich známych „odrástol“, preto hľadajú nové diela hlavne cez prieskumy umeleckých škôl. „Sme tu pre ľudí, ktorí zatiaľ nevystavujú a nepredávajú diela, nemajú ako získať skúsenosti a snažia sa zorientovať vo svete umenia a v tom, ako by sa mohli svojím talentom živiť,“ hovorí Kučová.

Ak niekto z ich portfólia vypadne, pretože už nemá čas, berú to ako úspech. Cieľom je práve to, aby mladí umelci prerazili a dokázali fungovať na vlastnú päsť.

Umenie v Soyarte berú ako niečo, čo nie je iba pre uzavretú skupinku desiatich ľudí, ktorí chodia na každú vernisáž. „Nie je ani pre bohatých zberateľov. Chceme umenie ukázať ako niečo, čo môže byť súčasťou života každého človeka,“ povedala Michaela Kučová.

Práve vďaka prenájmu diel chcú tento zážitok sprostredkovať čo najširšej skupine ľudí. „Chceme vytvárať vzťah medzi komunitou mladých umelcov a ľuďmi, ktorí majú pocit, že umeniu nerozumejú,“ vysvetľuje Kučová. Verí, že tieto vzdialené svety prepoja práve formou osobného zážitku.

Diela na pohľadniciach

Prenájom diel nie je jedinou činnosťou Soyartu. V rámci mailartového projektu vytvorili 200 unikátnych pohľadníc. „Každá bola originál a mladí umelci ich robili ručne. Techniky boli rôzne, našli sa maľby, grafiky, jedna dokonca mala podobu malej knižky,“ hovorí Kučová.

Medzi úplne neznámymi umelcami sa zapojili aj známejšie mená ako Andrej Dúbravský alebo Andras Cséfalvay. Pohľadnice posielali zadarmo na základe registrácii na webe. Keďže sa prihlásilo skoro 1 500 ľudí, pohľadnice rozdelili žrebovaním.

„Chceli sme, aby hocikto mohol mať kúsok originálneho umenia, zadarmo a kdekoľvek na Slovensku,“ opisuje projekt Kučová. Z toho, že sú „bratislavocentrickí“, sú trochu nešťastní. Z logistických a časových dôvodov je pre nich zatiaľ náročné dostať prenájmy mimo hlavného mesta.

Aj preto ich teší, že absolútna väčšina pohľadníc skončila v malých mestách a dedinách. „Boli sme nadšení, Andrej Dúbravský by sa v Horných Oblúkovciach len tak neocitol,“ smeje sa Rjabinin.

Umenie chcú ľuďom priblížiť aj projektom Obálka. Vychádza každý mesiac a sú v nej vložené mesačné programy kultúrnych inštitúcií. „Priamo na obálke je konkrétne dielo vybraného umelca, ktoré je každý mesiac iné, a vnútri je tiež vložený plagát mladého ilustrátora alebo grafika,“ hovorí Kučová.

Ľudia si tak môžu poskladať unikátnu kolekciu diel. Obálky sú k dispozícii zadarmo v bratislavských podnikoch.

Hlasujte za Projekt roka

Soyart je tretí (v abecednom poradí) z piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po desiatykrát. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.

Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.

Na SME.sk vám počas tohto týždna predstavíme päť finalistov. O víťazovi rozhodnete, ak sa od 9. do 30. novembra do polnoci zapojíte do online hlasovania.

Hlasujte za Projekt roka do 30. novembra na stránke mladez.sk.

Čo je cena MOST

Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.

Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami za rok 2014/15 zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.

Z celkového počtu 89 doručených nominácií vybrala porota v zložení Eduard Filo, Juraj Hipš, Izabela Malašenková, Hana Skljarszka a Anna Šmehilová jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte čitatelia svojím hlasom od 9. do 30. novembra 2015.

Slávnostné 10. odovzdávanie cien Most sa pod záštitou Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční v utorok 1. decembra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom budú sprevádzať Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček spolu s kapelou Saténové ruky.

Viac na www.mladez.sk/most.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 861
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 729
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 999
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 781
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 561
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 498
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Szabolcz Mózes.

Mózes hovorí, že zodpovední ľudia takto nehazardujú s budúcnosťou strany.


SITA
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR
Peter Pellegrini.

Pellegrini je pripravený v prípade ďalšieho incidentu zvolať mimoriadnu schôdzu.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


Hokejový štadión v Piešťanoch.

Sme radi, že piešťanský zimný štadión je opäť funkčný, povedal Lažo.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu