Bratislava 6. februára (TASR) - Národná rada SR dnes prijala uznesenie, na základe ktorého v súlade s Ústavou SR dala súhlas na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR mimo územia štátu. Ide o jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre medzinárodnú akciu proti Irackej republike. Tento globálny súhlas je podmienený rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN v súlade s mandátom OSN.
Na hlasovaní sa zúčastnilo 141 členov snemovne, návrh uznesenia podporilo 81, proti jeho prijatiu sa vyslovilo 54, hlasovania sa zdržalo 6 poslancov.
Text schváleného uznesenia zákonodarcov znie: "Národná rada SR podľa článku 86 písm. k) Ústavy SR vyslovuje súhlas
- s vyslaním jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany ozbrojených síl SR v rámci spoločných akcií medzinárodnej koalície týkajúcej sa Irackej republiky v počte do 75 príslušníkov Ozbrojených síl do 31. decembra 2003
- s pôsobením jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl SR v rámci spoločných akcií medzinárodnej koalície týkajúcej sa Irackej republiky,
- s pôsobením jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl SR v záchranných a humanitárnych operáciách v prípade použitia alebo dôvodného podozrenia z použitia zbraní hromadného ničenia,
- s pôsobením jednotky radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl SR v prípadných vojenských akciách na vynútenie príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN na území Irackej republiky v súlade s mandátom OSN."
Rozprava poslancov vyjadrovala jednoznačné postoje politických strán na riešenie konfliktu v Iraku, pričom vojenský zásah absolútne odmietali členovia klubu KSS a pre výhrady svedomia aj z klubu KDH. V snemovni zazneli aj úvahy o tom, či je možné odstrániť hrozbu terorizmu a použitia zbraní hromadného ničenia vojenskou silou, pravdaže za podpory čo najširšieho okruhu demokratických štátov pod egidou rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
Návrhy uznesenia prezentované počas debaty snemovne sa týkali dvoch zásadných okruhov. Prvým problémom bolo definovanie garancie OSN nad vojenskou akciou, ktorá si má vynútiť na režime Saddáma Husajna plnenie záväzkov o odstránení zbraní hromadného ničenia z arzenálu Iraku. Druhým diskutovaným problémom bola neprenosnosť kompetencie NR SR na vládu v prípade rozhodovania o vyslaní príslušníkov Ozbrojených síl SR do vojenskej operácie na území cudzieho štátu. Tento problém sa v schválenom uznesení vyriešil.