SME

Najmenej 160 ľudí si chce vziať utečenca domov

Teoreticky by sa dobrovoľníci vedeli postarať o všetkých utečencov, ktorých plánujeme prijať.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="http://i.sme.sk/vydania/20151110/photo2/sm-1110-003f-utecenci1.rw_s900.jpg" author="Foto: TASR/AP" longread-pos="full"]Prví utečenci, ktorých presídľujú v rámci systému kvót, nastúpili do lietadiel v Grécku len minulý týždeň. Privítať ich prišiel aj predseda europarlamentu Martin Schulz.[/content]

Organizácii ktopomoze.sk sa prihlásilo asi dvetisíc dobrovoľníkov. Najmenej 160 z nich môže utečencom poskytnúť aj ubytovanie.

TEXT: Roman Cuprik

Keď vláda hovorila, že nechce prijať viac ako 200 utečencov, argumentovala aj tým, že na väčšie množstvo nie sme pripravení. Na Slovensku je však niekoľko tisíc dobrovoľníkov ochotných týmto ľuďom dať bývanie, prácu a učiť ich jazyk.

Zistila to organizácia ktopomoze.sk, ktorá dobrovoľníkov združuje a v krátkom čase ich začne pripravovať na prijatie utečencov. Pre zhruba dvetisíc ľudí, ktorí sa jej prihlásili ako dobrovoľníci, pripravila dotazník, prostredníctvom ktorého zisťovala, kto chce ako pomáhať.

„Počty dobrovoľníkov ukazujú, že občianska spoločnosť je pri prijímaní utečencov oveľa sebavedomejšia ako vláda,“ tvrdí Martin Dubéci z iniciatívy Výzva k ľudskosti.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Viac neberieme

Slovensko sa zaviazalo dobrovoľne presídliť v priebehu dvoch rokov 200 osôb. Európska komisia nám na základe kvót pridelila 802 utečencov v prvom roku a neskôr by sa toto číslo malo vyšplhať na 2287.

Dobrovoľníkmi vyplnené dotazníky ukazujú, že 200 sľúbených utečencov by sme teoreticky všetkých naraz vedeli prijať už začiatkom budúceho roka, tvrdí Michaela Pobudová, koordinátorka projektu.

O integráciu utečencov sa v súčasnosti oficiálne stará Katolícka charita, ktorá má tiež svojich dobrovoľníkov. Jej tri úrady mesačne riešia asi 80 utečencov. Minulý rok úrad v Bratislave celkovo navštívilo asi 200 ľudí, tvrdí Jana Verdura z Katolíckej charity. Aké sú maximálne kapacity charity, nepovedala, pretože charita sa prispôsobuje počtu utečencov.

Ministerstvo vnútra o týchto kapacitách vie, ale plánovaný počet utečencov zatiaľ zvýšiť nechce. „Na záväzkoch Slovenska sa nič nemení a naďalej platia,“ povedala Marta Fabianová, hovorkyňa vnútra.

Z aktivít iniciatívy ktopomoze.sk pritom vyplýva, že na Slovensku vzniká pomerne silná mimovládna organizácia schopná ponúknuť množstvo dobrovoľníkov. Pre vládu to znamená jasný signál, že krajina sa vie postarať o viac ako len o 200 utečencov, tvrdí Dubéci.

Pre zväčšenie kliknite.

Izolované getá nehrozia

Pozitívom dobrovoľníckej práce je, že ak sa utečenci rozmiestnia priamo do slovenských rodín, a nie do ubytovní, znižuje sa riziko, že vzniknú izolované getá s vlastnými pravidlami, ako sa to stalo v Nemecku alebo vo Francúzsku, tvrdia mimovládne organizácie.

„Vláda by mala na kolenách ďakovať týmto dobrovoľníkom, pretože takto je len malá šanca, že utečenci u nás budú robiť v budúcnosti problémy,“ hovorí Dubéci z Výzvy k ľudskosti.

Musia prejsť výcvikom

Projekt Kto pomôže zastrešuje kresťanské Spoločenstvo Ladislava Hanusa. Začiatkom budúceho roka by sa malo profesionalizovať a zmeniť na samostatnú mimovládnu organizáciu.

Organizátori v súčasnosti hľadajú partnerov, ktorí by projekt finančne podporili. Zároveň plánujú vytvoriť tím ľudí, ktorí sa budú s dobrovoľníkmi pravidelne stretávať a poskytovať im pomoc.

Prvých dobrovoľníkov pozvú už koncom roka, aby sa s nimi rozprávali o konkrétnej forme ich pomoci.

Následne ich pozvú na prípravný seminár, kde im odborníci z oblasti integrácie azylantov vysvetlia všetko potrebné, čo by mali vedieť pri práci s utečencami, tvrdí Pobudová.

Organizácia podľa vlastných slov úzko spolupracuje s migračným úradom na ministerstve vnútra. Nová mimovládka by mala pomáhať štátom určenej organizácii, ktorá sa stará o integráciu utečencov. V súčasnosti je to Katolíckej charita.

Na otázku, ako bude spolupráca fungovať, ministerstvo vnútra odpovedalo, že migračný úrad dostal viacero ponúk na pomoc súvisiacu s integráciou utečencov vrátane ich ubytovania.

„Sme v kontakte s týmito ľuďmi, prípadne organizáciami dobrovoľníkov. Po príchode utečencov niektoré z týchto ponúk aj využijeme,“ povedala hovorkyňa rezortu vnútra Fabianová.

Katolícka charita túto inciatívu víta a predpokladá, že spočiatku je títo dobrovoľníci budú pomáhať najmä pri vybavovaní záležitostí na úradoch, s výučbou slovenčiny a podobne. Charita ma stále za utečencov hlavnú zodpovednosť, tvrdí Jana Verdura.

„Dobrovoľník by mal byť utečencovi k dispozícii 24 hodín denne, čo je spočiatku pre neskúseného človeka veľmi náročné,“ povedala Verdura.

Výzva k ľudskosti

S novou organizáciou spolupracuje aj iniciatíva Výzva k ľudskosti. Tá v súčasnosti komunikuje s vládou a ministerstvami o opatreniach pre utečencov a poskytovaní dotácií. Zároveň administratívne spravuje grant, ktorý mimovládnym organizáciám poskytla spoločnosť Tipos.

V budúcnosti by iniciatíve chcela pomôcť so získavaním financií a s komunikačnou kampaňou, tvrdí Martin Dubéci.

„Keď sa uchytí táto prvá vlna dobrovoľníkov, môže to potom prilákať aj ďalších. Je na nás ostatných, aby sme im pomohli a podporili ich v tom,“ povedal Dubéci.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Čítajte ďalej

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

Predsedajúcim a referujúcim sudcom je Štefan Harabin.

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

Lucia Žitňanská.

Stretol som desiatky satanom posadnutých ľudí, tvrdí exorcista

Exorcista môže pomôcť veriacemu človeku uniknúť pred problémami, ale nie ich vyriešiť, vraví psychiater Hunčík.

Kňaz a exorcista Ľuboš Václavek posväcuje kanceláriu žilinskej županky Eriky Jurinovej (OĽaNO).

Alexej Fulmek: 35 obrazov zo života SME Plus

Príbeh SME pohľadom človeka, ktorý ho zakladal a je pri ňom dodnes.

Riaditeľ vydavateľstva Petit Press a zakladateľ denníka SME Alexej Fulmek.

Fico vyzval Kisku, aby ukázal daňové doklady svojej firmy

Premiér Robert Fico chce, aby sa najvyšších ústavných činiteľov netýkalo daňové tajomstvo. Kiska mu odkazuje, aby sa vyrovnal s prehrou.

Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii.

Verejnoprávny vysielateľ by mal mať investigatívnu reláciu, tvrdí šéf Rady RTVS

Gallo potvrdil, že Rada RTVS bude budúci týždeň rokovať o Rezníkovom rozhodnutí zrušiť reláciu Reportéri.

Ilustračné foto.
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop