Snažia sa v obyvateľoch vzbudiť záujem o obec a prebrať ich z pasivity.
BRATISLAVA. Asi máloktorá obec s tisíckou obyvateľov je známa tak, ako Dolný Lopašov. Názov malej dediny medzi Piešťanmi a Trnavou sa posledné dva roky objavuje nie len v slovenských médiách, ale aj na tričkách a plátenných taškách. Za všetkým možno hľadať mládežnícku iniciatívu Lepší Dolný Lopašov.
Keď sa Jakub Tomiš dostal z obecnej základnej školy na gymnázium v Piešťanoch, začal sa za svoje rodisko hanbiť. „Keď sme sa v škole predstavovali a povedal som, že pochádzam z Dolného Lopašova, ostatní sa začali smiať,“ spomína.
Neskôr na vysokej škole zistil, že pocit menejcennosti zažívajú aj mnohí ďalší, ktorí pochádzajú z malých obcí. „Na intrákoch namiesto názvu obce radšej hovorili, že to nepoznáš alebo povedali názov najbližšieho veľkého mesta,“ hovorí Tomiš. Rozhodol sa to zmeniť.
Prvé kultúrne kroky
S dvojicou kamarátok pomerne rýchlo zorganizovali víkendové kultúrne podujatie Lepší víkend, s divadelným predstavením, koncertom, prednáškami a premietaniami, či výstavou fotografií. V dedine sa na ňom zišlo viac ako štyristo ľudí.
Festival vzbudil ohlas aj u staršej generácii, dokument o Dolnom Lopašove v roku 1960 naplnil kultúrny dom. „Prišli ľudia z okolitých miest, dokonca aj dvaja z Košíc,“ hovorí o prvom úspechu, ktorý ho motivoval pokračovať.
Ďalším krokom bolo letné kino na futbalovom ihrisku. Nevybral sa však jednoduchšou cestou kasových trhákov, obyvateľom chcel priniesť niečo čo sami nevyhľadávajú. Na futbalovom ihrisku premietal slovenské dokumenty Hrana či Všetky moje deti. Ukázalo sa, že byť z malej obce môže mať aj výhodu, filmy mu distribútori ponúkli zadarmo.
Pomoc obyvateľov
Do diania sa ľudia z Lepšieho Dolného Lopašova snažia zapájať aj ostatných obyvateľov. Keď potrebovali konštrukciu premietacieho plátna, oslovil majstrov v dedine. „Boli nesmierne ochotní, spravili takú konštrukciu, že sme odchádzali ako králi,“ smeje sa.
Šikovnosť a nápady obyvateľov zúročil v prospech obce aj vo svojom doposiaľ najznámejšom projekte. „Všimol som si, že okrem cintorína, zastávky a krčmy nemáme žiadne lavičky,“ vysvetľuje.
Vytipoval miesta, ktoré by mohol okrášliť a za pomoci 17-ročného stolára Mateja Machalu a výtvarníkov Mateja Slabého a Jozef Vrbovského a v obci projektu Sokratov inštitút osadil prvé tri pestrofarebné lavičky. Prvá, ktorú osadili mala prívlastok čitateľská. Susedí totiž s knižnou búdkou, ktorá je súčasťou celoslovenského projektu Ďakujem, sused a ľudia si z nej môžu kedykoľvek požičiavať knižky.
Pomoc mamičkám
Na Jakuba sa začali obracať obyvatelia obce s nápadmi, on sa ich však snaží povzbudiť, aby sa ich nebáli zhmotniť. Jednou z nich je iniciatíva mamičiek, ktoré sa nemali kde v obci stretávať. Od obce aj za jeho pomoci získali miestnosť, ktorú si svojpomocne zariadili a teraz sa v nej dva krát do týždňa stretávajú.
Veľké nadšenie vzbudili aj obecné noviny, za ktorými stojí Jakubov kamarát Tomáš Zemko. „Ľudia o sebe radi čítajú, snažíme sa ukazovať dobré veci, ktoré u nás robia občania a motivovať tak k činom aj ďalších,“ hovorí Tomiš o ďalšom z projektov. Aj keď momentálne pôsobí ako obecný poslanec, nemá ambície stať sa starostom.
Hlasujte za Projekt roka
Iniciatíva Lepší Dolný Lopašov je tretím z piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po desiatykrát. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.
Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Na SME.sk vám počas tohto týždna predstavíme päť finalistov. O víťazovi rozhodnete, ak sa od 9. do 30. novembra do polnoci zapojíte do online hlasovania.
Hlasujte za Projekt roka do 30. novembra na stránke mladez.sk.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami za rok 2014/15 zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Z celkového počtu 89 doručených nominácií vybrala porota v zložení Eduard Filo, Juraj Hipš, Izabela Malašenková, Hana Skljarszka a Anna Šmehilová jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte čitatelia svojím hlasom od 9. do 30. novembra 2015.
Slávnostné 10. odovzdávanie cien Most sa pod záštitou Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční v utorok 1. decembra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom budú sprevádzať Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček spolu s kapelou Saténové ruky.
Viac na www.mladez.sk/most.

Beata
Balogová
