BRATISLAVA. Nezmazateľný pásik či mikrovlákna viditeľné len pod ultrafialovým svetlom sú dva ochranné prvky, ktoré na liekové recepty navrhuje dať bratislavská župa.
Dôvodom je nielen rastúci počet falošných receptov, ale hlavne celková hodnota podvodne predpísaných liekov. Kým počet falošných receptov sa ročne pohybuje v desiatkach, cena podvodne predpísaných liekov ide do desaťtisícov eur.
S podobným nápadom prišla na jar tohto roku Slovenská lekárnická komora.
Pásik a mikrovlákno
„Ochranný prvok by bol v pravom dolnom rohu receptu vo forme obdĺžnika, kde by bola vytlačená špeciálna farba,“ priblížil včera prvý ochranný prvok župný lekár Valerián Potičný. „Pri poškriabaní mincou sa objaví nezmazateľný malý pásik.“
Druhým ochranným prvkom by podľa neho boli mikrovlákna priamo v papieri viditeľné len pod UV svetlom.
Recepty s týmito ochrannými prvkami by podľa Potičného mohli byť lacnejšie ako dnes. V súčasnosti sa cena balíka so sto receptami bez ochranných prvkov pohybuje od 1,58 do 1,66 eura.
Cena balíka receptov s ochrannými prvkami by podľa župného lekára mohla klesnúť na 0,78 až 1,07 eura. Nižšiu cenu zložitejšej výroby receptu župa vysvetlila prieskumom trhu. Oslovila však len jednu firmu. Jej meno neprezradila.
Pri 50 miliónoch receptov, ktoré lekári ročne na Slovensku predpíšu, by sa celkové náklady na recepty s ochrannými prvkami pohybovali podľa župy v rozmedzí od 390 do 535-tisíc eur. Dnes je to bez ochrany až 830tisíc eur.
Šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ však upozorňuje, že treba sprísniť aj predaj „čistých“ receptov. Dnes sa k nim dá podľa neho pomerne ľahko dostať. Do budúcnosti by preto navrhoval, aby sa recepty s ochrannými prvkami mohli predávať len zdravotným poisťovniam, ktoré by ich dávali svojim zmluvným lekárom.
Potičný priznáva, že ani recepty s ochrannými prvkami by úplne nevykorenili ich falšovanie. Dochádza k nemu napríklad sfalšovaním pečiatky lekára. Niekedy lekárnici odhalia falšovanie napríklad pre chyby v latinskej gramatike, ktorú falšovateľ neovláda. Ďalším problémom je, že recepty nefalšujú len narkomani, ale aj lekári. Najčastejšie pre reexport.
Recepty sa najčastejšie falšujú pre sedatíva a analgetiká. Veľmi výnosné je aj falšovanie predpisov na onkologické lieky a cytostatiká.
Recepty v nedohľadne
Ministerstvo zdravotníctva sa receptom s ochrannými znakmi nebráni. Jeho hovorca Peter Bubla vraví, že rezort uvažoval o ochranných prvkoch – vodoznaku, ceninovej farbe, mikroštruktúre či hĺbkotlači. Pre ministerstvo je podľa neho dôležité, aby ochranné prvky nezvýšili cenu receptu pre pacienta.
Kedy by nové recepty mohli prísť do lekární, Bubla nešpecifikoval.

Beata
Balogová
