BRATISLAVA. Trend ubúdania vojakov, ktorí sú v zálohách Ozbrojených síl (OS) SR, by sa mohol v roku 2016 zastaviť. Ministerstvo obrany totiž spustí projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy. Prinášajú ho vládna novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny a nový zákon o dobrovoľnej vojenskej príprave.
Právne normy vo štvrtok (12.11.) schválili poslanci Národnej rady.
Záujemcovia, ktorí sa do projektu prihlásia, absolvujú základný vojenský výcvik. Ten bude trvať deväť týždňov. Budú cvičiť napríklad taktiku, streľbu. Prejdú telesnou, poradovou a ženijnou prípravou.
Naučia sa využívať komunikačné a informačné systémy. Súčasťou výcviku bude aj zdravotnícka, topografická, psychologická a logistická príprava. Potom bude nasledovať trojtýždňový odborný výcvik zameraný na špecifické vedomosti, návyky a zručnosti potrebné pri plnení úloh ozbrojených síl.
Povodne a požiare
Po absolvovaní dobrovoľnej vojenskej prípravy zložia takto vycvičení ľudia vojenskú prísahu a veliteľ výcvikového zariadenia ich povýši do hodnosti vojak 2. stupňa. Vojaci budú zaradení do záloh ozbrojených síl. Štát ich chce využívať aj počas krízového manažmentu, napríklad pri povodniach či požiaroch.
"Podľa predbežného zámeru by malo byť ročne vycvičených 150 občanov, nevylučujeme však, že v budúcnosti by sa tento počet mohol navýšiť," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
Vstupu do dobrovoľnej vojenskej prípravy bude predchádzať prijímacie konanie, v rámci ktorého sa preverí zdravotná a psychická spôsobilosť záujemcu. Ak prejde výberom, tak uzavrie s veliteľom výcviku písomnú dohodu.
Vojaci v dobrovoľnej vojenskej príprave budú aj finančne ohodnotení, a to tak, že za každý deň výcviku dostanú 2,25 percenta zo životného minima, ktoré je v súčasnosti na úrovni 198,09 eura. Vojaci by tak mali dostať 4,45 eura na deň.
"Dnes je predčasné hovoriť o konečnej podobe príspevkov. Tie sa budú odvíjať od finančných možností," dodala Balleková.
Príspevok armády
Armáda vojakom počas výcviku zabezpečí stravovanie, ubytovanie a výstroj. Prispeje im tiež na náklady spojené s cestovaním do výcvikového centra.
Po novom sa rozšíri aj ochrana zamestnancov s tým, že im zamestnávateľ nebude môcť dať výpoveď, ak vykonávajú dobrovoľnú vojenskú prípravu, alebo absolvujú pravidelné cvičenie. Ak sa zamestnanec rozhodne absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu, zamestnávateľ mu bude môcť dať voľno.
"Počas takto poskytnutého pracovného voľna zamestnancovi nepatrí mzda ani náhrada mzdy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec nedohodnú inak," uvádza sa v dôvodovej správe k zákonu. Po návrate do práce bude musieť zamestnávateľ zamestnanca zaradiť na pôvodnú pracovnú pozíciu.
Bezpečnosť Slovenska bude monitorovať Situačné centrum
Bezpečnostná rada bude mať po novom aj dva nové výbory.
BRATISLAVA. Neustále monitorovanie bezpečnostnej situácie na Slovensku, ale aj vo svete bude mať od januára na starosti Situačné centrum SR ako súčasť Bezpečnostnej rady SR.
Vyplýva to z novely zákona o fungovaní Bezpečnostnej rady SR v čase mieru, ktorú vo štvrtok (12.11.) 96 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.
Zámer zriadiť situačné centrum odsúhlasila vláda ešte 4. júna minulého roka. Zdôvodnila to tým, že na Slovensku sa nevykonáva komplexné a nepretržité vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie na nadrezortnej úrovni. Minister obrany Martin Glváč (Smer) v januári tohto roka uviedol, že zriadenie takéhoto centra si vyžaduje súčasná bezpečnostná situácia.
Bezpečnostná rada bude mať po novom aj dva nové výbory. Výbor pre energetickú bezpečnosť a výbor pre kybernetickú bezpečnosť. "Účelom predloženia návrhu zákona je reakcia na aktuálne otázky strategickej bezpečnosti v oblastiach energetiky a kybernetického priestoru," uvádza sa v predkladacej správe.
tasr
Glváč: Ministerstvo splnilo program pomaly na tisíc percent
Ministerstvo obrany si splnilo vládny program pomaly na tisíc percent, a to aj presadením zákona o dobrovoľnej vojenskej príprave.
Na štvrtkovom brífingu to vyhlásil minister obrany Martin Glváč (Smer) krátko po tom, ako parlament právnu normu schválil.
"V dnešnej bezpečnostnej situácii je to jeden zo základných zákonov. Pracovali na ňom odborníci viac ako tri roky a išli sme nad rámec programového vyhlásenia vlády," tvrdí Glváč.
Za schválenie poďakoval aj opozícii, ktorá návrh podporila. "Obrana musí byť apolitická a som rád, že aj opozícia tento náš návrh takto pochopila," povedal minister.
tasr