BRATISLAVA. Veselý priestor s posedením z paliet a vakov už privítal stovky ľudí, ktorí potrebovali pomoc. Zelená je farbou nádeje. Nie náhodou dominuje celému priestoru ale aj logu nízkoprahového klubu UPside.
Za dobrovoľný príspevok je možné objednať si pri bare nealko či kávu a ako vo filme vyrozprávať barmanovi všetky svoje problémy. S tým rozdielom, že „barman“ je vyškolený psychológ.
Do centra, ktoré funguje od minulého novembra, prichádzajú mladí s neraz veľmi ťažkými osudmi. Na prvý pohľad to však nie je vidieť.
Bezpečná zábava
Klub nie je vyhradený iba pre ľudí s problémami, vítaní sú všetci. „Je to bezpečné miesto, kde môžu mladí ľudia prísť tráviť svoj voľný čas,“ vysvetľuje riaditeľ organizácie Marek Madro. Hrávajú na gitare, debatujú, k dispozícii je aj stolný futbal či spoločenské hry.
Mladí, ktorí potrebujú odbornejšiu pomoc sa môžu s vyškoleným dobrovoľníkom porozprávať osamote v poradenskej miestnosti. „Chodia k nám takí, ktorí majú za sebou ťažké životné príbehy – znásilnenia či klinické depresie,“ hovorí Madro.
UPside sa domovom pre stovky mladých, asi 15 ľudí s najťažšími problémami sem chodí takmer denne. Cieľom však nie je, aby klub navštevovali do konca života. Nízkoprahový klub tak má byť len akýmsi trenažérom reality, mladí sa naučia, ako znovu získať dôveru k ľuďom, ako nadviazať kontakty, nájsť si prácu a lepšie sa zaradiť do života.
Je preňho zaujímavé sledovať, ako sa v klube stigmatizovaní ľudia s nálepkou psychickej choroby miešajú s „normálnymi“ ľuďmi.
„Práve pocit toho, že aj oni sú normálni, a že sa k nim správame ako k ľuďom, je liečivý,“ vysvetľuje mladý psychológ. Priamy kontakt s IPčkármi, ako sa sami nazývajú, často vyhľadajú aj tí, ktorí navštevujú ich internetovú poradňu IPčko.
Pomáhajú aj online
Pre mnohých mladých ľudí je totiž nepredstaviteľné hľadať odbornú pomoc naživo. Rozhodli sa im preto pomáhať v online priestore, ktorý im je vlastný. Na stránke www.ipcko.sk už tri roky denne od siedmej do polnoci poskytujú bezplatnú a anonymnú pomoc.
Najčastejšie problémy, s ktorými sa na nich mladí obracajú, sú depresia, samota, problémy vo vzťahoch, myšlienky na samovraždu, násilie, hľadanie identity, anorexia a strach z budúcnosti.
„Zistili sme, že napríklad slovo samovražda je mesačne vyhľadávané na internete 200-krát. Niekedy stačí málo a ich život sa môže posunúť vpred,“ hovorí Madro.
Hlasujte za Projekt roka
Nízkoprahové centrum UPside je jedným z piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka. Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po desiatykrát. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí majú veľké srdce a svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.
Jednu z cien môže získať projekt, ktorý v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá. Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Na SME.sk vám počas tohto týždna predstavíme päť finalistov. O víťazovi rozhodnete, ak sa od 9. do 30. novembra do polnoci zapojíte do online hlasovania.
Hlasujte za Projekt roka do 30. novembra na stránke mladez.sk.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami za rok 2014/15 zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Z celkového počtu 89 doručených nominácií vybrala porota v zložení Eduard Filo, Juraj Hipš, Izabela Malašenková, Hana Skljarszka a Anna Šmehilová jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov. V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte čitatelia svojím hlasom od 9. do 30. novembra 2015.
Slávnostné 10. odovzdávanie cien Most sa pod záštitou Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční v utorok 1. decembra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom budú sprevádzať Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček spolu s kapelou Saténové ruky.
Viac na www.mladez.sk/most.

Beata
Balogová
