BRATISLAVA. Ceny kurzov v autoškolách sa v budúcom roku zvýšia, v niektorých prípadoch možno aj o viac ako tretinu. Najviac zrejme budú zdražovať malé autoškoly, ktoré riadi len jeden živnostník.
Oslovené autoškoly aj Združenie autoškôl Slovenska tvrdia, že ich k vyšším cenám tlačí nový zákon o jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, ktorý je už v parlamente. „Návrh vyzerá tak, že veľké autoškoly chcú zničiť malé, ktoré si viac nebudú môcť dovoliť prevádzku alebo výrazne zdražejú,“ upozornil predseda združenia Andrej Buday.
Novinkami majú byť napríklad GPS zariadenia vo vozidlách autoškôl, cez ktoré sa bude dať sledovať každá jazda, či povinné stále kancelárie aj s otváracími hodinami.

Mnohí drobní živnostníci si dnes prenajímajú učebne len na niekoľko hodín v mesiaci, počas ktorých prednášajú povinnú teóriu o cestnej premávke.
Cez GPS bude štát kontrolovať počet hodín, ktoré každý žiak odjazdí s inštruktorom. Dostanú karty a ich prítomnosť v aute bude zaznamenávať čítačka.
„Finančné zaťaženie je zanedbateľné oproti prínosom v kvalite výučby budúcich vodičov, ktoré monitoring prinesie,“ tvrdí hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Zákona sa podľa ministerstva môžu obávať iba tí, ktorí podnikajú nepoctivo.
Drahí sú už dnes
Autoškoly s argumentom ministerstva, že sa zvýši kvalita kurzov, nesúhlasia. „Opatrenia nemajú nič s kvalitou. Čo sa zlepší tým, že budem počas otváracích hodín sedieť v kancelárii? Väčšinu z toho, čo žiaci potrebujú, dnes vybavujem cez internet alebo mobil,“ hovorí Milan Poliak z Dobrej Nivy, ktorý si dnes kanceláriu prenajíma v najbližšom Zvolene.
Jaroslav Tkáč z Popradu si kanceláriu prenajíma v Rybárskom dome. Keďže zamestnancov nemá, nevie si predstaviť, že by v nej mal sedieť sám. Ak zmeny prejdú v podobe, v akej ich ministerstvo navrhlo, s podnikaním zrejme skončí.
„Neoplatilo by sa mi to. Už som volal synom do Anglicka, zvažujem, že pôjdem tam,“ vysvetlil. Pri cene kurzov, ktoré sa v regióne pohybujú okolo 350 eur, by sa výraznejšie zdražovanie ani neoplatilo. „Veľké autoškoly s viacerými zamestnancami k tomu nútené zrejme nebudú.“
Suma, o ktorú kurzy zdražejú, bude závisieť práve od toho, čo daná autoškola má už dnes a čo nie. Okrem povinného prenájmu stálej kancelárie menším školám hrozí, že budú potrebovať úradníka, ktorý by sedel v kancelárii či zabezpečoval komunikáciu so zriaďovaným jednotným registrom autoškôl. K tomu budú musieť školy prirátať náklady na povinné GPS zariadenia.
„Len GPS mi firma, v ktorej som sa bol informovať, vyčíslila asi na 200 eur na auto a mesačný poplatok 10 eur. Okrem toho sa platia ešte štyri eurá na žiaka za čipovaciu kartu,“ vyčíslil majiteľ autoškoly v Kežmarku Alexander Starinský. Očakáva, že cena kurzu na osobné auto v regióne stúpne z 350 aspoň na 500 eur. „Pričom reálna cena takéhoto kurzu bude asi 450 eur,“ povedal.
Ako každá iná živnosť
Ministerstvo v návrhu zákona problém nevidí. Keďže prevádzkovanie autoškoly je viazanou živnosťou, má vraj aj rovnaké požiadavky ako pri iných činnostiach.
„Kanceláriou sa rozumie miesto kontaktu medzi autoškolou a účastníkmi kurzov a slúži na administratívne zabezpečenie plnenia niektorých úloh,“ hovorí Kóňa. O nutných otváracích hodinách podľa neho návrh nehovorí.
Podobnú novinku rieši napríklad aj Česko. Tamojší návrh ráta aj s povinnými otváracími hodinami autoškôl. „Nová právna úprava by mala prispieť k tomu, že prevádzkovateľ bude povinný byť počas vyznačených otváracích hodín v danej prevádzke prítomný,“ povedala Sára Pralovszká z českého ministerstva.
Začiatočníci môžu za každú 11. nehodu
Mladí sú skôr nezodpovední, ako zlí vodiči.
BRATISLAVA. Mladí a začínajúci vodiči podľa štatistík nehodovosti spôsobili za prvý polrok tohto roka takmer každú jedenástu nehodu. Vodičský preukaz majú menej ako dva roky. Každú sedemnástu nehodu spôsobili tí, ktorí majú 18 až 20 rokov.
„U mladej vekovej skupiny veľmi často dochádza k nehodám a úmrtiam pri návrate zo zábavných spoločenských akcií v skorých ranných hodinách cez víkendové dni,“ povedala policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
Medzi najčastejšie príčiny nehôd začínajúcich vodičov okrem alkoholu patria nepozornosť, nedodržanie povinností či vysoká rýchlosť. Pribúda aj prípadov, keď za volantom telefonovali či písali správy.
Celkovo u nás počet nehôd tento rok mierne vzrástol. Polícia sa však odvoláva na to, že dlhodobo počty nehôd aj ľudí, ktorí pri nich zahynuli, klesajú.
„Ideme v takom komfortnom štandarde s vyspelými štátmi Európy. Zhruba sa pohybujeme v nehodovosti od piateho do siedmeho miesta, čo je veľké pozitívum vzhľadom napríklad na kvalitu našich ciest či len čiastočne fungujúcu objektívnu zodpovednosť,“ zhodnotil polročné štatistiky policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
(pk)
Zlé skúsenosti treba hlásiť okresným úradom
Mnohé autoškoly majú vizitky na internetových fórach.
BRATISLAVA. Kvalitu autoškôl treba zlepšiť nielen podľa ministerstva dopravy, ale aj podľa vodičov. V diskusiách na internete sa množia hlasy, že kurzy neboli kvalitné.
„Veľmi zlá skúsenosť, neochotný personál, ktorý nemá problém kričať na zákazníka alebo mu nadávať. Bol som tlačený dávať si jazdy počas dňa cez školu, lebo po štvrtej hodine už chceli ísť všetci domov,“ sťažuje sa na jednu z bratislavských autoškôl študent Martin.
Podobné hodnotenia sa dajú nájsť pri viacerých kurzoch. „Hrozný inštruktor, ktorý rád obťažuje počas jazdy a vyvoláva na kávičky či čajíky a veľmi rád rozpráva aj o svojich súkromných veciach, čo žiakov vôbec nezaujíma,“ píše zas Andrea o autoškole zo Žiliny.
Podobné skúsenosti treba podľa ministerstva dopravy hlásiť okresným úradom, ktoré majú nad autoškolami štátny odborný dozor. Preverujú ich aj zamestnanci ministerstva, ale skôr po formálnej stránke. „Obsahom dozoru je kontrola dodržiavania zákona, vykonávacieho predpisu a učebných osnov v autoškolách,“ spresnil jeho hovorca Martin Kóňa.
Register, ktorý by umožňoval hodnotiť kvalitu konkrétnej autoškoly, neexistuje. Čiastočne ho nahrádzajú verejné fóra na internete, kde majú mnohé autoškoly vizitky aj s reakciami klientov.
(pk)

Beata
Balogová
