Nezisková organizácia LEAF za účasti prezidenta odmenila aktívnu mládež. Tri „makovice plné nápadov“ získali za svoj projekt ocenenie a podporný program na mieru.
BRATISLAVA. „Tieto príbehy ma napĺňajú presvedčením, že sa Slovensko nemá o čo báť,“ povedal na adresu šiestich nominovaných násťročných prezident Andrej Kiska. Aj keď majú iba 14 až 16 rokov, už teraz majú šancu stať sa budúcimi lídrami Slovenska.
„Stotri detí vie, ako správne vyplniť prihlášku,“ žartoval v úvode večera moderátor Pišta Vandal. Na základe osobných pohovorov následne odborná porota vybrala šesť finalistov, ktorí zosobnili spojenie „tepla v srdci a otvorenej mysle“.
Úlohou ocenenia Leaf Award je rozvíjať nápady, podať pomocnú ruku a písať inšpiratívne príbehy. „Rozhodli sme sa zamerať na desať- až 16-ročných školákov, ktorí sú budúcnosťou krajiny a je v nich potenciál rozvíjať a a rásť,“ priblížil manažér projektu Miroslav Kocúr s tým, že samotné ocenenie je len začiatkom celého procesu.
Za svoje súčasný projekt získali ocenenie 14-ročný Ondrej Vrábel a pätnásťročná Dominika Geregová. Ocenenie za doterajšie výsledky získal šestnásťročný Jozef Tanzer.
Hry, ktoré pomáhajú
Ondrej je 14-ročným študentom Gymnázia v Senici, ktorý má v rodine blízkeho s detskou mozgovou obrnou. Uvedomil si, že bežné hry sú pre tých, ktorí trpia obrnou mätúce. Naučil sa programovať a vytvoril svetový unikát. Takzvané Pinf hry, pomáhajú učiť hodiny, spoznávať písmená a zlepšovať slovnú zásobu.
Keď chcel hru rozšíriť, spomenul ju na počítačových fórach. Kritika ho však na istý čas znechutila. „Nezadlo sa im to dosť pekné, ale keď som videl, že hra skutočne funguje, tak som sa k nej vrátil,“ hovorí o projekte.
Nad tým, keď ho niekto nazve lídrom sa najprv pousmeje, ale priznáva, že je to príjemné. „Verím, že aj vďaka oceneniu sa podarí Pinf hry zaviesť aj na ďalšie školy a k ľuďom, ktorým by mohla pomôcť,“ povedal s tým, že cena preňho nebola nie je cieľ ale iba začiatok cesty.
Deti pomáhajú deťom
Pätnásťročná gymnazistka Dominika Geregová zúročila svoj umelecký talent a už niekoľko rokov cez projekt „Deti deťom“ pomáha na detskej onkológií. Jej úsilie si všimlo aj občianske združenie Svetielko nádeje, spolu s ktorým vedú interaktívnu dielničku pre deti na onkológii v Banskej Bystrici.
Dominika navštevuje základné školy, kde rozpráva o svojej motivácii a s deťmi vyrábajú drobnosti, ktorých výťažok putuje na pomoc tým, ktorí to potrebujú. „Teraz sa snažíme myšlienku znadnárodniť, vylepšiť technickú stránku a web,“ hovorí.
Technológiou proti zemetraseniam
Za doterajšie výsledky a úspechy bol soškou makovice ocenený šestnásťročný Jozef Tanzer. Mimoriadne energický študent je spoluzakladateľom a technickým koordinátorom zariadenia QuakeResq. To slúži na detekciu zemetrasení a je prepojené s mobilnou aplikáciu na ich detekciu a včasnú diagnostiku.
„Začalo to iba papiermi a základným programom, keď sme vyhrali na Social Impact Award, bolo jasné že musíme pokračovať,“ povedal. Výhra jeho tím nakopla natoľko, že sa tempo ich práce znásobilo.
Ondrej sa tiež ochotne zapája do komunitných projektov, kde úročí svoj IT talent. Ako stážista pracuje vo firme, kde robí odbornú prácu pri vývoji HTML, CSS, Javascriptu a iných systémov.
Ďalší nominovaní:
Súťaženie s logikou
Najväčšou vášňou šestnáťročného Tomáša Miškova je riešenie logických a matematických úloh. Pre jednu zo súťaží sa mu podarilo nadchnúť aj svojich spolužiakov, spolu nakoniec obsadili 4. miesto z 535 zúčastnených tímov. Tomášove nadšenie nezostalo len pri ich riešení, ale úlohy sa snaží aj vytvárať.
Vytvoril online súťaž pre tímy, ktorá nie je postavená nie na klasických matematických úlohách, ale na logických hrách. Jej názov by niesol iniciálky J.A.B.L.K.O , ktoré znamenajú Jedinečný Alfanumerický Bombasticko-Logický Kolotoč Otázok.
Keď teória nestačí
Gymnazista Filip Miháľ má 16 rokov a už teraz rozumie, že mu tradičné školské vzdelávanie nestačí. Usilovne sa snaží prepojiť teóriu s praxou. Je najmladším študentom Študentského trénerského centra firmy MICROSOFT Praha a aktívne vyhľadáva stáže vo firmách.
Vypracoval systém pre stanice technickej kontroly, ktorý nielen navrhol ale sám ho aj realizoval a funkčne ho aj prevádzkuje. Jeho sen dostať sa do Silicon Valley a zmeniť svet je z tohto pohľadu takmer realistický. Ako člen mestského mládežníckeho parlamentu Filip svet okolo seba mení už dnes.
Bráni znečisťovaniu
Samuel Smoter má takmer 16 rokov a už má za sebou prvé vedecké úspechy. Svoje poznatky z biológie sa snaží aplikovať do praxe. Skúmal kvality vody v rieke Šebastovka a keď zistil, že riečka je znečistená, pátral, kde dochádza k znečisteniu.
Zorganizoval informačné stretnutie s obyvateľmi, kontaktoval výrobnú spoločnosť, ktorá bola za znečistenie zodpovedná. Následne bolo vypúšťanie odpadových látok do rieky zastavené. Momentálne Samuel pracuje na vytvorení filtra na prečistenie vody od ťažkých kovov.
Poradia si aj bez ceny
„Určite nie som sklamaný z toho, že som cenu nedostal. Som rád, že som mohol byť po boku týchto ľudí, ich projekty si to zaslúžia,“ povedal Samuel Smoter, ktorý bol na cenu Leaf Award nominovaný.
Sklamaný nie je ani ďalší nominovaný, Tomáš Miškov. „Je to niečo čo ma baví, určite sa tomu budem naďalej venovať,“ hovorí. Organizácia mu dala dosť veľa aj bez ocenenia a svoje nadšenie pre online logické hádanky je rozhodnutý šíriť aj naďalej.
Čo je LEAF AWARD?
Ocenenie prepája a rozvíja hodnoty ako charakternosť, excelentnosť, podnikavé líderstvo a občianska angažovanosť. LEAF udelí cenu pri príležitosti 17. novembra - Medzinárodného dňa študentstva a Dňa boja za slobodu a demokraciu.
„Robíme množstvo študentských programov, ale chceli sme ich sprístupniť verejnosti,“ hovorí v mene organizácie Branislav Jakabovič o tom, prečo sa rozhodli po prvý raz udeliť ceny Makovíc Leaf Award.
Záujem aj kvalita prihlásených projektov ich milo prekvapil. „Niektoré príbehy až vyrážali dych, najmä keď si človek uvedomí vek ich protagonistov,“ hovorí Jakabovič. Nejde pritom iba o technický talent detí, ale najmä jeho prepojenie s empatiou a chuť konať dobro.
Aj keď vekovú hranicu nastavili od desať do šestnásť rokov, z mladšej kategórie nebolo veľa prihlášok ale našli sa. „Bolo náročné nastaviť latku. Očakávania sú iné ako u šestnásťročných,“ priklonili sa preto k tým projektom, u ktorých už bolo vidno výsledky.
O víťazovi rozhodla odborná porota na základe predložených nominácií . Jej členmi boli osobnosti spoločenského, kultúrneho, akademického, vedeckého a ekonomického života: Robert Redhammer, Jaroslav Holeček, Kristína Uličná, Martin Bútora, Mária Smreková a Peter Irikovský.

Beata
Balogová
