BRATISLAVA. Slovenská informačná služba (SIS) po sérii teroristických útokov v Paríži prijala adekvátne bezpečnostné opatrenia. Zároveň prebieha veľmi intenzívna výmena informácií na úrovni zahraničných partnerských služieb.
Bezpečnostné zložky Slovenskej republiky vrátane spravodajských zložiek boli uvedené do stavu pohotovosti až do odvolania. Uvádza sa v aktualizovanom stanovisku SIS, ktoré poskytol jej hovorca Branislav Zvara.
"O našom hodnotení výrazne zvýšeného bezpečnostného rizika v súvislosti s nefunkčným systémom kontroly na vstupe do schengenského priestoru, ako aj výstupe z neho, sme pred časom verejne informovali. Pokiaľ nebude schengenský systém pohybu osôb plne sfunkčnený, toto bezpečnostné riziko sa bude naďalej zvyšovať. O prijímaní ďalších opatrení potrebných na elimináciu vzniknutých bezpečnostných rizík budeme verejnosť informovať," zdôraznil ďalej Zvara.
SIS ďalšie podrobnosti svojej operatívnej práce nemôže zverejňovať, lebo by tým porušila zákonom uloženú ochranu utajovaných skutočností a v neposlednom rade by mohla zmariť účinnosť prijímaných opatrení, čo by mohlo viesť k ohrozeniu bezpečnosti občanov Slovenskej republiky, dodal na záver hovorca tajnej služby.
Žiga nariadil zvýšenie ochrany objektov
Ochrana dôležitých objektov spravovaných ministerstvom životného prostredia sa v súvislosti s teroristickými útokmi v Paríži do odvolania zvýšila.
Ako informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, po zasadnutí krízového štábu rezortu o tom rozhodol minister Peter Žiga. Dohľad nad kritickými objektmi ako sú hrádze, vodné diela a najmä Vodné dielo Gabčíkovo je v súčasnosti intenzívnejší a sústredí sa aj na to, aby sa zamedzilo v ich bezprostrednej blízkosti pohybu nepovolaných osôb.
V reakcii na útoky avizovali sprísnené bezpečnostné opatrenia aj bezpečnostné zložky, napríklad pri verejných podujatiach alebo na slovensko-ukrajinskej hranici. Zvýšila sa aj ochrana jadrových zariadení.