SME

Práva a slobody nie sú samozrejmé, upozorňujú študenti

Študentská rada vysokých škôl upozorňuje na úpadok vysokoškolského vzdelávania, ktoré je nevyhnutné pre rozvoj spoločnosti a ekonomiky v duchu hodnôt slobody a demokracie.

Vlak nežnej revolúcie - mimoriadny študentský vlak vypravili 6. decembra 1989 z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Viezlo sa v ňom asi 1000 vysokoškolákov, členovia Radošinského naivného divadla, herci a pod. Postupne vo väčších mestách vystupovali asiVlak nežnej revolúcie - mimoriadny študentský vlak vypravili 6. decembra 1989 z Bratislavy cez Žilinu do Košíc. Viezlo sa v ňom asi 1000 vysokoškolákov, členovia Radošinského naivného divadla, herci a pod. Postupne vo väčších mestách vystupovali asi (Zdroj: TASR - Alexander Buzinkay)

BRATISLAVA. Dnešný Medzinárodný deň študentstva, ktorý je zároveň na Slovensku štátny sviatkom - Dňom boja za slobodu a demokraciu, podľa študentov "našej spoločnosti pripomína, že ľudské práva a slobody, ktoré máme, nie sú samozrejmosťou. Vďačíme za to odvahe, odhodlaniu a vytrvalosti našich rodičov či starých rodičov".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení Študentskej rady vysokých škôl ku dňu študentstva, o ktorom agentúru SITA informoval tajomník Študentskej rady vysokých škôl pre vzťahy s verejnosťou Bálint Lovász, "študenti boli vždy dôležitou súčasťou spoločnosti, stáli na počiatku potrebných zmien a nebáli sa otvorene vyjadriť svoje názory".

SkryťVypnúť reklamu

Študenti boli odhodlaní bojovať za slobodu, proti útlaku a násiliu, pokojne a nenásilne ukázali svoju silu a jednotu.

Sen a samozrejmosť

"Vďaka tomu má dnes každý možnosť získať vzdelanie. Vďačíme im za to, že dnes môžeme študovať to, čo si slobodne zvolíme a na čo máme predpoklady a schopnosti. Nikto nám do tejto možnosti voľby nemá právo zasahovať. Pre našich rodičov to bol iba sen, pre nás je to dnes samozrejmosť".

Študentská rada vysokých škôl pripomína historické udalosti, ktoré ovplyvnili dejiny Československa a aj súčasného Slovenska.

Pripomínajú, že pred 76 rokmi sa v Prahe uskutočnila demonštrácia proti okupácii Čiech a Moravy nacistickými vojskami a počas nej násilne zahynul študent Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe Jan Opletal.

SkryťVypnúť reklamu

Dva dni po jeho pohrebe, 17. novembra 1939, študenti zorganizovali ďalšiu demonštráciu, ktorou dali najavo nesúhlas s okupáciou a pripomínali si pamiatku zosnulého študenta Jana Opletala.

Nacisti v reakcii na tento odvážny prejav solidarity a nesúhlasu s útlakom popravili deväť študentov a funkcionárov študentských organizácií, vyše 1 200 študentov deportovali do koncentračného tábora Sachsenhausen a zatvorili všetky české univerzity.

Nežná revolúcia

V roku 1941 bol 17. november vyhlásený Medzinárodným zväzom študentstva za Medzinárodný deň študentstva.

Ako ďalej píšu študenti, presne 50 rokov po tomto hrdinskom čine československých študentov sa v Československu začala tzv. nežná revolúcia.

"Príbeh nežnej revolúcie všetci poznáme, ale pre nás študentov je zaujímavý fakt, že deň pred týmto historickým míľnikom vyšlo do ulíc 300 študentov v Bratislave a zhromaždili sa na Mierovom námestí (dnešnom Hodžovom námestí, pozn. redakcie).

SkryťVypnúť reklamu

Žiadali väčšiu slobodu v školstve, prístup ku vzdelaniu pre všetkých či dialóg o zmenách v školstve. 17. novembra 1989 ich nasledovali študenti v Prahe, ktorí sa zišli, aby si pripomenuli pamiatku Jana Opletala, zatvorenie českých univerzít, barbarskú snahu o likvidáciu elity okupovaného národa a súčasne protestovali proti komunistickému režimu".

V nadväznosti na historickú úlohu študentov v bývalom Československu sa študenti pýtajú, aký vplyv majú študenti dnes v spoločnosti. Študentská rada vysokých škôl vyzýva študentov, aby si uvedomili svoju "morálnu povinnosť pokračovať v tom, čo začali naši predchodcovia" a nadviazali na ich úsilie.

Úpadok vzdelávania

Upozorňujú na úpadok vysokoškolského vzdelávania v situácii, keď "naša spoločnosť a ekonomika potrebujú vzdelaných, kreatívnych, aktívnych mladých ľudí, ktorí budú rozvíjať potenciál tejto krajiny v záujme pokroku a trvale udržateľného rozvoja, a to v duchu hodnôt slobody a demokracie".

SkryťVypnúť reklamu

Dodávajú, že kvalita vysokoškolského vzdelania sa znižuje. "Vzdelanie sa stáva tovarom, ktorý sa, bohužiaľ, dá obstarať aj bez vytrvalého úsilia, tvorivého bádania a primeranej intelektuálnej námahy. Naše univerzity sú nedostatočne materiálne zabezpečené, naši učitelia neadekvátne ohodnotení a slabo motivovaní".

Zlepšenie ekonomiky a celkovej situácie v spoločnosti sa podľa nich nedá dosiahnuť bez kvalitného školstva a hybnou silou v presadzovaní tohto cieľa musia byť študenti, pretože sú budúcnosťou Slovenska.

"Tá budúcnosť je o nás a pre nás, nedovoľme, aby sa o nej rozhodovalo bez nás. Prijmime túto výzvu, urobme všetko pre to, aby sme my a naše deti mali právo nielen na vzdelanie, ale právo na kvalitné vzdelanie zodpovedajúce požiadavkám súčasnosti a budúcnosti," dodáva sa vo vyhlásení Študentskej rady vysokých škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 229
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 376
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 653
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 065
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 041
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 039
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 035
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tomáš Hubočan.

Tomáš Hubočan po 21 rokoch ukončí profesionálnu kariéru.


Hromadná potýčka na konci zápasu Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Nervy a drzosť v zápase sú dobré veci, ak ich viete korigovať, hovorí slovenský útočník.


TASR
Samuel Gidi (vpravo) a Jakub Paur bojujú o loptu v zápase MŠK Žilina - FC Spartak Trnava vo štvrťfinále Slovnaft Cupu.

Mohol by sa dokonca zúčastniť aj ďalšieho kvalifikačného cyklu tejto vekovej kategórie.


Lukáš Lupták (v modrom drese) z MŠK Rimavská Sobota v zápase Partizán Bardejov - MŠK Rimavská Sobota v III. lige Východ.

Bardejov podľahol Rimavskej Sobote 1:3.


SkryťZatvoriť reklamu