SME

Kiska: Slobodu a bezpečnosť ohrozujú strach a chaos

Hlava štátu je presvedčená, že pokiaľ bude Európa postupovať spoločne, nájde spôsoby, ako posilniť bezpečnosť.

Prezident SR Andrej Kiska počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu pri pamätníku Brána slobody na Devíne pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu.Prezident SR Andrej Kiska počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu pri pamätníku Brána slobody na Devíne pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Slobodu, demokraciu a európsku bezpečnosť podľa prezidenta Andreja Kisku najviac ohrozujú pochybnosti, strach a chaos.

"Ktoré, či už zbraňou teroristov a fanatikov, alebo politickou krátkozrakosťou, radikalizmom a extrémizmom, oslabujú európsku jednotu a oslabujú tak Európu zvnútra," uviedol v príhovore pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne počas pietnej spomienky na obete komunistického režimu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlava štátu je presvedčená, že pokiaľ bude Európa postupovať spoločne, nájde spôsoby, ako posilniť bezpečnosť. "Ale podarí sa nám to len vtedy, ak si budeme vedomí, čo v skutočnosti chránime.... To, čo dnes chránime, je naša sloboda a demokracia. To, čo je dnes skúšané, je európska solidarita voči sebe navzájom a európska jednota," uviedol Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident upozornil, že teroristické útoky v Paríži priniesli nielen obrovskú vlnu európskej solidarity i odhodlania, ale posilnili aj pochybnosti, otázky, extrémizmus a politický radikalizmus.

"A práve extrémizmus a politický radikalizmus vždy zahmlievajú a prekrúcajú to, čo musí byť obsahom prvoradého záujmu, ak dnes znovu hovoríme o ochrane slobody a demokracie. Ak hovoríme o našej bezpečnosti," doplnil.

Zároveň pripomenul, že v časoch, keď museli ľudia za slobodou utekať, demoralizovala spoločnosť podozrievavosť medzi ľuďmi.

"Štátnou propagandou vyvolávaná atmosféra strachu, nedôvery. Povzbudzovanie nevedomosti a šírenie neprávd. Preto, ak hovoríme dnes o našej bezpečnosti, ak hovoríme o tom, ako sa žije našim ľuďom na Slovensku, ako sa bezpečne cítia, hovorme vždy a v prvom rade o bezpečnosti ochraňujúcu hodnoty slobody a demokracie pre ľudí v Európe. Naša bezpečnosť znamená chrániť hodnoty a princípy, pre ktoré ľudia v roku 1989 prestrihli plot, chrániť hodnoty, ktoré nás odvtedy držia pokope," zhrnul Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

Príhovor prezidenta Andreja Kisku pri pamätníku Brána slobody

Ak sú sloboda a ľudské práva tou najväčšou hodnotou, potom je dnešný sviatok, pri príležitosti ktorého sa stretávame, najvýznamnejším dňom v našich novodobých dejinách.

17. november to sú pre nás predovšetkým udalosti roku 1989 a Nežná revolúcia, kedy sme získali dnešnú slobodu, občianske práva a demokraciu - vtedy bez násilia a bez obetí. Toto miesto, kde sme sa dnes zišli, nám pripomína ale obete, ktoré 17. novembru predchádzali. Obete, a aj ploty. Ploty fyzické, vystavané proti slobode. Prejsť cez ktoré znamenalo riskovať život alebo pritom aj zomrieť.

Myslím, že oveľa horšie ploty a múry boli vystavané a povzbudzované vo vnútri, medzi ľuďmi. Aby vďaka nim ľahšie vládla nesloboda, aby sa vďaka nim lepšie darilo štátnou mocou podporovanej nevedomosti a lži, podozrievavosti, nedôvere a strachu.

SkryťVypnúť reklamu

Vážení prítomní,

Dnešný 17. november na Slovensku prežívame v tragickom tieni nedávneho teroristického útoku vo Francúzsku. Bezohľadnom surovom vraždení, útoku na slobodných ľudí a občanov celej slobodnej Európy. S jediným zámerom: šíriť medzi nami v Európe strach a nenávisť, zlo a chaos, a zastrašiť každého a všetkých.

Tragický piatok minulého týždňa povzbudil obrovskú vlnu európskej solidarity a odhodlania. Povzbudil ale aj pochybnosti a otázky, a povzbudil, žiaľ, aj extrémizmus a politický radikalizmus. A práve extrémizmus a politický radikalizmus vždy zahmlievajú a prekrúcajú to, čo musí byť obsahom prvoradého záujmu, ak dnes znovu hovoríme o ochrane slobody a demokracie. Ak hovoríme o našej bezpečnosti.

Spomeňme si, prosím, práve pri dnešnej príležitosti a na tom mieste, čo najviac demoralizovalo našu spoločnosť v tých časoch, kedy ľudia na týchto miestach utekali za slobodou. Čo spôsobilo psychické utrpenie ľudí, pred ktorým vtedy utekali.

SkryťVypnúť reklamu

Bola to podozrievavosť medzi ľuďmi. Štátnou propagandou vyvolávaná atmosféra strachu, nedôvery. Povzbudzovanie nevedomosti a šírenie neprávd.

Preto, ak hovoríme dnes o našej bezpečnosti, ak hovoríme o tom, ako sa dnes žije našim ľuďom na Slovensku, ako sa bezpečne cítia, hovorme vždy a v prvom rade o bezpečnosti ochraňujúcu hodnoty slobody a demokracie pre ľudí v Európe. Naša bezpečnosť znamená chrániť hodnoty a princípy, pre ktoré ľudia v roku 1989 prestrihli plot, chrániť hodnoty, ktoré nás odvtedy držia pokope.

V Európe hľadáme, a som presvedčený, že ak budeme postupovať spoločne, tak nájdeme spôsoby, ako posilniť bezpečnosť Európy. Ale podarí sa nám to len vtedy, ak si budeme vedomí, čo v skutočnosti chránime. Čo je dnes v skutočnosti v Európe najviac ohrozené. A čo aj nás na Slovensku najviac ohrozuje.

SkryťVypnúť reklamu

To, čo dnes chránime, je naša sloboda a demokracia. To, čo je dnes skúšané, je európska solidarita voči sebe navzájom a európska jednota. A to, čo našu slobodu, demokraciu aj spoločnú európsku bezpečnosť najviac ohrozujú, sú pochybnosti, strach a chaos, ktoré či už zbraňou teroristov a fanatikov, alebo politickou krátkozrakosťou, radikalizmom a extrémizmom, oslabujú európsku jednotu a oslabujú tak Európu zvnútra.

Vážení prítomní,

Dnešný deň je dňom boja za slobodu a demokraciu. To, čím v tomto období žijeme, nám opätovne pripomína, že slobodu a demokraciu žiadna generácia nedostáva darom, že sloboda a demokracia nikdy neboli a nikdy nebudú navždy dosiahnutým výsledkom. Ale sú hodnotami, o ktoré sa treba starať. Ktoré treba chrániť a dôverovať si, že to dokážeme. A žiť každý deň tak, aby sme ich nestratili. Aby sa tragické obdobia našej minulosti nestali aj našou budúcnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sme mohli v tento deň a vždy s čistým svedomím - vysloviť úctu a obdiv ľuďom, ktorí bojovali za slobodu a demokraciu. Aby sme si mohli tento deň pripomínať všetci slobodní.

Kancelária prezidenta

Dnešní študenti by si mali zachovať kritické myslenie, tvrdí Fico

Premiér sa netají názorom, že pred rokom 1989 mnoho ľudí pracovalo poctivo, čo je hodné úcty a nasledovania.

BRATISLAVA. Dnešní študenti by si mali podľa premiéra Roberta Fica (Smer) zachovať kritické myslenie. Pomôže im to vytvoriť si obraz nielen o tom, čo sa dialo pred a po novembri 1989, ale aj pri súčasnej konfrontácii s množstvom informácií.

"Vždy som znášal mieru kritiky za tvrdenie, že nie všetko pred rokom 1989 bolo zlé," povedal dnes Fico pred slávnostným obedom s 19 vysokoškolákmi zo siedmich škôl. Úrad vlády SR ich oslovil pri príležitosti dnešného štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva. Ide o študentov, ktorí sa zúčastňovali na projekte "S premiérom na cestách".

SkryťVypnúť reklamu

Premiér sa netají názorom, že pred rokom 1989 mnoho ľudí pracovalo poctivo, čo je hodné úcty a nasledovania. "Vytvárali tým hodnoty, na ktorých vznikala aj samostatná Slovenská republika," uviedol. Sú však aj fakty, ktoré "boli zlé a treba ich odsúdiť".

tasr

Sme v obrazoch

Štyria kandidáti s najvyššou podporou pre prezidentskými voľbami v Poľsku. Vľavo hore predseda parlamentu Szymon Hołownia, vpravo hore liberálny starosta Varšavy Rafał Trzaskowski, vľavo dole konzervatívny nacionalista Karol Nawrocki a Sławomir Mentzen.

Z 13 kandidátov vedie v prieskumoch varšavský primátor Rafal Trzaskowski.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 211
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 376
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 956
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 653
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 053
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 048
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 044
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 038
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu