BRATISLAVA. Pre odvahu doktora Alana Suchánka a sestričky Magdalény Kovačovičovej prišli o funkcie ľudia podozriví, že tunelovali zdravotníctvo. Vďaka Andrejovi Bánovi, ktorý chcel pomáhať iným, dnes organizácia Človek v ohrození zmierňuje utrpenie ľudí po celom svete. Pre vieru trpel kňaz Anton Srholec v uránových baniach.
Všetci štyria dostali v utorok ocenenie Biela vrana za spoločensky prínosné a odvážne občianske činy. Už ôsmy raz ho odovzdali mimovládne organizácie Aliancia Fairplay a Via Iuris. „Tento ročník je mimoriadne silný, pretože našich laureátov ani netreba predstavovať,“ povedala Zuzana Wienk z aliancie.
Organizátori počas večera vyzdvihli aj čin Vladimíra Suchodolinského, bývalého rozviedčika Vojenskej spravodajskej služby. V máji 2013 sa postavil pred kamery a opísal rozkrádanie vo vojenskej tajnej službe, pri ktorom štát podľa neho prišiel o niekoľko miliónov eur. Pred niekoľkými týždňami zomrel na zriedkavú formu rakoviny.
Kňaz, ktorého počuť, hoci nesmie kázať
Túžil študovať teológiu v zahraničí, v roku 1952 však komunisti Antona Srholca chytili na hraniciach a uväznili na desať rokov. Väčšinu času strávil v uránových baniach.
Od roku 1992 pomáha ľuďom bez domova, ktorým založil resocializačné centrum Resoty. Zapája sa do občianskych aktivít a je kritikom pomerov v katolíckej cirkvi.
Za komunizmu prispieval do samizdatov a podpísal petíciu za prepustenie trestne stíhaných františkánov.
„Veľmi sa teším, že som ostal s týmto národom. V pokore človek prispieva k tomu, aby to bolo lepšie, a nie také zúfalo beznádejné,“ povedal v minulom roku pre SME.
Ocenenie Biela vrana dostal za celoživotné dielo. Keďže je ťažko chorý, cenu v jeho mene prevzal Peter Kurhajec, predseda Spoločnosti Ferdinanda Martinenga, ktorej je Srholec členom.
Anton Srholec si po cenu pre zdravotné problémy nemohol prísť. (Foto: Archív SME - Tomáš Benedikovič)
„Sme radi, že rada Bielych vrán ocenila pána Srholca za dlhodobý prínos aj za to, čo robil pred rokom '89 a čo si doniesol do slobodnej demokratickej spoločnosti,“ povedal Milan Šagát z Via Iuris.
Keď sa režim uvoľnil, Srholcovi sa podarilo dostať do Ríma, kde ukončil štúdium teológie.
Pápež Pavol VI. ho vysvätil za kňaza a v čase normalizácie sa vrátil do Československa. „Keď som sa vrátil, eštebáci nemohli uveriť, že tento chlap, ktorý pozná tri európske jazyky taliansky, anglický, nemecký, prišiel len tak. Pre koho ten chlap pracuje? Kto ho sem poslal? Komu posiela tajné depeše?“ povedal Srholec.
Kňazské povolanie však nemohol vykonávať a nakoniec mu štát odobral aj súhlas na pôsobenie v duchovnej správe.
Po revolúcii mu arcibiskup Ján Sokol súhlas neobnovil a Anton Srholec nemôže doteraz verejne kázať v kostoloch.
Reportér, ktorý pomáha
Kým väčšina novinárov príbehy ľudí opisuje, Andrej Bán sa im snaží aj aktívne pomáhať či hľadať riešenia ich problémov. Cenu Biela vrana si prevzal za celoživotné dielo.
„Cítim silnú potrebu pomôcť adresne ľuďom v núdzi, pretože reportáže ani fotografie nie sú konkrétnou pomocou,“ povedal Bán.
Pracoval pre viaceré české, slovenské a zahraničné časopisy, vydal dve fotografické monografie Iné Slovensko a Kosovo. Je spoluautorom viacerých dokumentárnych filmov.
Zadumaný Andrej Bán.. (Foto: SME - Jozef Jakubčo)
Hovorí o sebe ako o novinárovi zo starej školy, ktorý vyznáva zásadu cestovať a hovoriť s ľuďmi osobne. Len tento rok v priebehu niekoľkých týždňov vystriedal vojnovú zónu na Ukrajine s cestami utečencov naprieč Balkánom od Grécka až po Maďarsko a bol aj na sýrskych hraniciach.
V roku 1999 spolu s priateľmi založil humanitárnu organizáciu Človek v ohrození a dlhé roky pôsobil v jej vedení.
Zároveň pomohol zorganizovať historicky najúspešnejšie zbierky napríklad pre obete cunami v Ázii.
„Andrej Bán je človek, ktorý prekročil hranice práce reportéra a pomáha ľuďom,“ povedala Zuzana Wienk z Aliancie Fairplay.
Zdravotníci zatriasli vládou
Osem obvinených, odchod ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, podpredsedníčky parlamentu a šéfky dozornej rady piešťanskej nemocnice Renáty Zmajkovičovej a napokon aj šéfa parlamentu Pavla Pašku (všetci Smer). To je doterajšia bilancia kauzy predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici, na ktorú upozornili lekár Alan Suchánek a sestrička Magdaléna Kovačovičová.
„Nemysleli sme vtedy na to, že to pôjde až do takýchto krajností,“ povedala Kovačovičová.
Lekár a sestra z piešťanskej nemocnice. (Foto: SME - Jozef Jakubčo)
Obaja sa ako členovia Správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch postavili na jeseň 2014 proti plánovanému nákupu predraženého CT prístroja, ktorý mala dodať firma s vlastníkmi z Cypru a Belize. Krátko po tom odstúpila ministerka Zvolenská. Po protestoch na námestiach z funkcie odišiel aj predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý v minulosti stál za firmou Medical Group, ktorá mala CT nemocnici dodať.
Vo februári začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Zdravotníci nepredpokladajú, že niekto bude za kauzu aj odsúdený. „Nechcem nič predpovedať, ale najväčšie ryby ani neboli obvinené,“ povedal Suchánek.
Čo je Biela vrana
Laureátov 8. ročníka vybrala Rada Bielej vrany, ktorá hodnotila nominácie predložené organizátormi ocenenia.
Členmi Rady Bielej vrany sú: filozof Egon Gál, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, novinár Marián Leško, programová riaditeľka Nadácie Pontis Monika Smolová, novinár a spisovateľ Martin M. Šimečka a herečka Emília Vášáryová. Súčasťou Rady sú aj zástupca Aliancie Fair-play a zástupca Via Iuris. Symbol cien - sošky tradične vytvoril známy výtvarník Fero Guldan "na mieru pre každého z laureátov".
Biela vrana je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Udeľuje sa ako poďakovanie vzácnym ľuďom okolo nás, ktorí sú ochotní brániť pravdu a spravodlivosť a konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria či zažiť odsúdenie. Viac informáciím možno nájsť na webstránke ocenenia http://bielavrana.sk.
sita

Beata
Balogová
