SME

Schválili zákon o tvorbe zákonov, aj elektronickú zbierku zákonov

Vláda zároveň uznala srbčinu a ruštinu ako menšinový jazyk.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Zabezpečiť aj účasť verejnosti na pripomienkovom konaní k návrhom zákonov. To je cieľom novej legislatívnej normy o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, ktorú v stredu 77 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Schválený zákon tiež upravuje pravidlá pre uskutočnenie rozporových konaní so zástupcami verejnosti v prípade uplatnenia tzv. hromadnej pripomienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predkladateľ vypracovaných právnych predpisov tak môže uskutočniť rozporové konanie so zástupcom verejnosti, ak nevyhovel pripomienke, ktorú uplatnil väčší počet fyzických alebo právnických osôb. Ak však predkladateľ nevyhovel hromadnej pripomienke, s ktorou sa stotožnilo aspoň 500 fyzických alebo právnických osôb, musí rozporové konanie so zástupcom verejnosti uskutočniť vždy.

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu Via Iuris zákon nerieši dostatočne problematiku nepriamych noviel. Ide o zmeny zákonov v druhom čítaní v parlamente prostredníctvom nimi nesúvisiacich zákonov. Via Iuris tiež požadovala, aby sa do verejného pripomienkového konania dostali tiež návrhy, ktoré predkladajú poslanci alebo parlamentné výbory.

Rezort spravodlivosti tu upozornil na to, že súčasťou predmetného zákona nie je úprava rokovacieho poriadku parlamentu. Tú bude riešiť samostatný poslanecký návrh.

Elektronická zbierka zákonov od nového roka

Od budúceho roka bude fungovať oficiálna záväzná elektronická Zbierka zákonov, ktorá bude rovnocenná s papierovou podobou. Počíta s tým nový Zákon o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, ktorý v stredu schválil parlament.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon o Zbierke zákonov platí už vyše 20 rokov. Táto norma má jedinečné postavenie v hierarchii ostatných zákonov. Pri novelizácii akéhokoľvek existujúceho právneho predpisu sa vychádza zo znenia uverejneného v Zbierke zákonov a po skončení legislatívneho procesu sa nové znenie (novelizácia) vracia späť do Zbierky zákonov, aby mohlo byť vyhlásené ako nová súčasť platného práva. Pilotne už funguje elektronická Zbierka zákonov (eZbierka) na právnom a informačnom portáli.

V elektronickej Zbierke zákonov sa budú zverejňovať konsolidované znenia právnych predpisov, t. j. so všetkými zapracovanými novelizáciami. Rozšírenie dostupnosti konsolidovaných znení zákonov, ktoré sú vypracované a garantované štátom, považuje ministerstvo spravodlivosti za jeden z najdôležitejších prvkov celej novej právnej úpravy a projektov elektronizácie v oblasti legislatívy.

SkryťVypnúť reklamu

Doteraz kompletné novelizované znenia zákonov ponúkali súkromné zbierky aj portál rezortu spravodlivosti.

S podobou zákona sú stále nespokojní viacerí aktivisti a signatári hromadných pripomienok k zákonu. Kritizujú, že postup pripomienkovania návrhov zákonov v medzirezortnom pripomienkovom konaní nie je upravený priamo v zákone, naďalej ho budú upravovať legislatívne pravidlá vlády. Ministerstvo oponuje, že návrh zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR predstavuje z hľadiska transparentnosti a ochrany práva verejnosti zapojiť sa do legislatívneho procesu prelomovú zmenu.

Pôvodne sa zákon týkal aj poslaneckých návrhov zákonov. Táto časť zo zákona vypadla. Pravidlá legislatívneho procesu v národnej rade si upravia poslanci novelou rokovacieho poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Uznali srbčinu a ruštinu ako menšinové jazyky

Súčasných deväť jazykov národnostných menšín na Slovensku sa rozšíri o srbčinu a ruštinu. Vláda schválila návrh na ich uznanie.

Slovensko týmto spôsobom reaguje aj na odporúčanie Výboru expertov Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov, ktorý vyzval slovenské úrady na preskúmanie toho, či je možné ruštinu a srbčinu považovať za menšinové jazyky.

Ruská národnostná menšina je v SR oficiálne uznaná od roku 2005 a srbská od 2010. K ruskej národnostnej menšine sa podľa sčítania obyvateľov v roku 2011 hlásilo 1997 občanov SR a k srbskej národnostnej menšine 698 občanov. Ich príslušníci žijú rozptýlene a teda v žiadnej obci v Slovenskej republike nedosahujú 15-percentnú hranicu obyvateľov obce.

SkryťVypnúť reklamu

K menšinovým alebo regionálnym jazykom na Slovensku patrí bulharský, český, chorvátsky, maďarský, nemecký, poľský, rómsky, rusínsky a ukrajinský jazyk.

SR podpísala európsku chartu 20. februára 2001. Táto medzinárodná zmluva bola vytvorená na ochranu a podporu menšinových alebo regionálnych jazykov ako ohrozeného aspektu európskeho kultúrneho dedičstva. Má kultúrny rozmer, chráni a podporuje regionálne alebo menšinové jazyky ako také, nie jazykové menšiny.

Obce dostanú podporu

Viaceré obce, ktoré v tomto roku čelili mimoriadnym udalostiam, sa dočkajú pomoci vlády. Na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami vyčlenila pre ne celkovo 144 023,15 eura. Poputujú do celkovo 11 obcí v šiestich slovenských okresoch - Gelnica, Komárno, Prešov, Liptovský Mikuláš, Sabinov a Námestovo.

SkryťVypnúť reklamu

Materiál predkladá minister vnútra Robert Kaliňák. Takmer polovicu pomoci - 62.241 eur nasmeroval do obce Modrany v okrese Komárno, ktorá bola 26. mája zaplavená vodou a blatom v dôsledku intenzívneho prívalového dažďa. Ten zasiahol i ďalšie okolité obce, príspevok získa Mudroňovo (4550 eur) a Chotín (500 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 087
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 063
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 859
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 972
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 653
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 324
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 989
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 535
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Incident jazdcov Williamsu

Tím za incident dostal pokutu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu