Neprijatím zákona o verejných výskumných inštitúciách zostáva Slovenská akadémia vied naďalej závislá od štátneho rozpočtu.
BRATISLAVA. Odchod vysokokvalifikovaných slovenských vedcov do zahraničia bude v najbližších mesiacoch pokračovať, špičkové vedecké tímy sa platovo neodlíšia od slabších kolegov.
Slovenská akadémia vied bude aj naďalej závislá od štátneho rozpočtu a jej ústavy nebudú môcť samostatne podnikať, nedosiahne sa intímnejší kontakt s priemyslom.
Toto je výsledok neprijatia zákona o verejných výskumných inštitúciách, ktorý mal pôvodne od 1. januára 2016 vstúpiť do platnosti. Jeho prijatie sa odložilo na neurčito.
„Veda bude prešľapovať na mieste,“ konštatoval predseda Akadémie Pavol Šajgalík.
Pozitívnou správou je ale konkrétny redizajn inštitúcií akadémie. v rámci ktorého sa zníži počet jej inštitúcií o osem, namiesto 56 bude fungovať 48.
O čo Slovensko príde
Slovenská akadémia vied je v rámci krajín V4 jedinou akadémiou, ktorá neprešla transformáciou na verejno-právnu formu.
Šajgalík povedal, že zmena právnej formy nie je celým obsahom transformácie, no je jej minimálnym základom. Dodal, že neprijatie návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách blokuje aj zvýšenie vedeckej výkonnosti, na čom môže Slovensko výrazne stratiť.
„Akadémia bez tohto zákona nemôže vytvoriť podmienky pre podnikateľské aktivity, viaczdrojové financovanie a zapojenie súkromného sektora do spolupráce vo výskume a vývoji,“ spresnil Šajgalík.
Výskumné inštitúcie by v prípade prijatia zákona z nadnárodných projektov a z podnikateľského sektora mohli získať časť zdrojov nafinancovanie svojej činnosti a na zintenzívnenie prenosu výsledkov výskumu a vývoja do praxe.