BRATISLAVA. Dva týždne po zraze dlhých nosov Iniciatíva bratislavských učiteľov opäť zmobilizovala školy na celom Slovensku.
Stovky učiteľov dnes využijú Zákonník práce a namiesto učenia pôjdu darovať krv alebo absolvujú lekárske prehliadky. Protestnou akciou Deň zdravia chcú ukázať, že múdro spravovaná spoločnosť sa bez učiteľov nezaobíde.
Do včerajšieho (18.11.) popoludnia sa do protestu zapojilo vyše 200 škôl. Takmer polovica z nich bude zatvorená. Najväčšiu účasť avizujú základné školy, z krajov vedú Bratislavský, Žilinský a Nitriansky. Väčšina bratislavských učiteľov pôjde darovať krv do nemocnice v Ružinove.
„Počet škôl považujeme za uspokojivý. Najväčšiu radosť máme z toho, že sa zapájajú všetky regióny a učitelia bez rozdielu príslušnosti k jednotlivým odborovým zväzom,“ hovorí zástupca iniciatívy, učiteľ Branislav Kočan.
Zbytočné štiepenie?
Reakcia niektorých miestnych školských odborov je však rozpačitá. V Banskej Bystrici dostala časť škôl email, ktorý vyzýval na bojkot akcie. „Nedajte sa zlanáriť na lekárske prehliadky. Je to zbytočné štiepenie učiteľov,“ píše tamojšia zástupkyňa odborovej organizácie Katarína Líšková. Na protesty vyzýva až po voľbách.
S tým, že by akcie štiepili jednotu pracovníkov školstva, nesúhlasí predseda ich odborového zväzu Pavel Ondek. „Sme za každú iniciatívu, ktorá pomôže získať peniaze pre školstvo,“ povedal a darovenie krvi označil za humánny čin a vhodnú formu protestu.
Podporu takzvanej Učiteľskej kvapke krvi vyjadrili aj Nové školské odbory. „Je smutné, že úžasná kreativita učiteľov sa nemôže sústrediť na prácu so žiakmi a namiesto toho musia vymýšľať aktivity, ktorými upozornia na problémy v školstve,“ píšu v stanovisku.
Sympatie k akcii netajil ešte v minulotýždňovej televíznej diskusii ani minister školstva Juraj Draxler. Iniciatívu označoval za sympatickú a privítal kreatívny prístup učiteľov. Uvažoval, že ak mu to program dovolí, osobne sa k výzve pripojí.
Ospravedlnenie rodičom
Nespokojnosť s akciou prejavili rodičia, ktorí si museli vybrať deň voľna. „Je to pekný protest, ale deti nemôžem nechať osamote a neplatené voľno rozpočtu rodiny neprospeje,“ hovorí Košičanka Júlia Lipanová.
Iniciatíva bratislavských učiteľov sa preto ospravedlňuje rodičom, ktorým Deň zdravia spôsobí problémy.
„Domnievame sa však, že len podobnými akciami môžeme primať vládu, aby školstvu a vzdelávaniu detí venovala väčšiu pozornosť,“ hovorí Kočan.
Verí, že rodičia akciu podporia, keďže jednou z hlavných požiadaviek je „vyrovnanie priepastných rozdielov vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami“ a snaha „priblížiť slovenské školstvo k európskemu štandardu“.
Krv pôjde darovať aj učiteľka Jana Pastorková. „Je to prospešný akt aj sám osebe. Nehovoriac o tom, keď sa k nemu pridá metafora ozdravenia školstva a nastolí sa diskusia o jeho stave,“ hovorí o svojej motivácii.
Problémy v školstve podľa Pastorekovej spôsobuje nielen nedostatočné financovanie, ale aj pasivita – učiteľov, ktorí už neveria v pozitívnu zmenu, rodičov, ktorí nemajú čas podieľať sa na zmene, a detí, ktoré si už na súčasný stav zvykli.
Potrebujú lekára
Aj keď hlavnou úlohou je upozorniť na zlý „zdravotný stav školstva“, akcia má zároveň pomôcť učiteľom absolvovať potrebné vyšetrenia.
Zlý zdravotný stav učiteľov ukázali zhruba pred piatimi rokmi komplexné zdravotné prehliadky viac než 330 bratislavských pedagógov.
Polovica mala problémy s trávením, 60 percent trpelo nadváhou, trom štvrtinám chýbala duševná pohoda a tretine hrozili srdcovocievne ochorenia.
„Zdravie učiteľov z Petržalky je také, akoby robili rizikové práce v ťažkom priemysle,“ pripomenula pri príležitosti protestu prezidentka Slovenskej komory učiteľov Mária Barancová.

Beata
Balogová
