BRATISLAVA. Nezriedka ide o otvorené rany. Vznikajú preto, lebo v nemocnici niet nikoho, kto by bezvládneho pacienta otočil, aby sa mu neurobili preležaniny, odborne dekubity. Aby nevznikali, pripomína si svet Medzinárodný deň: Stop preležaninám.
„Až v 95 percentách sa dá preležaninám vyhnúť poskytovaním kvalitnej ošetrovateľskej prevencie,“ vraví aktivistka Ľubica Kočanová.
Poisťovne vlani zaplatili osem miliónov eur za liečbu preležanín u takmer 12 500 pacientov. Priamo na dekubity bolo v roku 2014 hospitalizovaných takmer 500 pacientov.
Oficiálne čísla, ktoré nemocnice hlásia poisťovniam, sú podľa odborníkov skreslené. Na niektorých geriatriách podľa prieskumu hlavného odborníka rezortu zdravotníctva Štefana Krajčíka z roku 2010 malo preležaniny až 68 percent imobilných pacientov.
Podľa poisťovní nemocnice nahlasujú preležaniny nedostatočne. Denník SME sa o tom presvedčil vo Fakultnej nemocnici v Trnave v roku 2013. Nemocnica zdravotným poisťovniam nenahlásila ani jednu preležaninu, hoci mala perfektne spracovaný program boja proti dekubitom. Naproti tomu Univerzitná nemocnica v Bratislave v roku 2013 v porovnaní s rokom 2012 nahlásila poisťovniam päťnásobne viac dekubitov.

Beata
Balogová
