BRATISLAVA. Obavy z terorizmu sa pretavia aj do slovenských zákonov. Už v pondelok sa má dostať na rokovanie Bezpečnostnej rady balík protiteroristických opatrení, ktoré by mali prejsť vládou a následne parlamentom v skrátenom legislatívnom konaní, aby mohli začať platiť čo najskôr.
- pripraví ich pracovná skupina zložená z premiéra, ministra vnútra a ministra spravodlivosti,
- hotové majú byť v pondelok, vo štvrtok ich schváli vláda,
- upraviť sa má napríklad Trestný poriadok, zavedie sa povinná väzba pre ľudí podozrivých z terorizmu,
- meniť sa majú aj zákony o SIS či Policajnom zbore, v rámci ktorých by sa mohli upraviť aj právomoci bezpečnostných zložiek.
Zaviesť by sa mohla napríklad povinná väzba v prípade podozrenia z terorizmu. „Ak by bol človek obvinený z trestného činu teroru, tak by súd nemal možnosť rozhodovať, či pôjde do väzby, ale musel by automaticky zo zákona rozhodnúť o väzbe,“ vysvetlil premiér Robert Fico.
Podľa Štatistických ročeniek o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky nebola prinajmenšom od roku 2007 stíhaná za trestný čin teroru alebo za trestný čin podpory teroristických organizácií žiadna osoba.
Novelizácia sa má dotknúť celého radu zákonov súvisiacich s bojom proti terorizmu. Inšpiráciou by sa podľa Fica mali stať antiteroristické zákony iných členských štátov Európskej únie.
„Štýl, akým sa zrazu opatrenia prijímajú, mi pripadá ako zneužívanie aktuálnej situácie. Vláda mala za posledné roky množstvo podnetov, aby zmeny spravila,“ upozornil bezpečnostný analytik CEPI Marian Majer. Rovnaká hrozba terorizmu tu bola podľa neho vždy.
Ministri za Smer naposledy o akútnej potrebe zmeny zákonov hovorili po januárových útokoch na sídlo francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo. Zákon o spravodajských službách, ktorý mal situáciu zlepšiť, však na celé mesiace uviazol v legislatívnom procese a napokon z neho zostalo len torzo.
Nesystémové zmeny
Keďže avizované opatrenia si vyžiadajú aj úpravu ústavy, vláda je o nich ochotná diskutovať s opozíciou. Smer pritom ešte nedávno pri otázke otvárania ústavy v súvislosti s odchodom sudcov do dôchodku, ktorú požadoval prezident, zmeny odmietol s tým, že ide o zdĺhavý proces.