BRATISLAVA. Zvýšenie výdavkov na obranu by geopoliticky neznamenalo nič, akurát by sa tešili zbrojárske firmy, tvrdil v decembri 2014 premiér Robert Fico. Po víkendových útokoch v Paríži hovoril, že „bezpečnosť republiky je absolútnou prioritou vlády“.
Vláda v stredu oznámila, že plánuje posilniť piaty pluk špeciálneho určenia o jeden prápor. To isté platí aj v prípade protiteroristického komanda. Celkovo sa majú posilniť zásahové či vykonávajúce oddiely o viac ako tisíc ľudí vrátane policajtov, agentov a vojakov.
„Dnes vidíme, že obrana a bezpečnosť je prioritou vlády, a to je pre mňa veľmi prekvapivé,“ povedal Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik.
Podcenená téma
Z čoho chce vláda pokryť zvýšené výdavky na bezpečnosť, v stredu neoznámila. O návrhu rozpočtu na rok 2016 včera diskutovali poslanci v parlamente. Pre rezort je v návrhu suma takmer 881 miliónov eur, čo je z roka na rok nárast takmer o 84 miliónov.
Otázky súvisiace s obranou sa 25 rokov podceňujú. Nie je to len vizitka tejto vlády, ale všetkých vlád, tvrdí analytik Marian Majer zo Stredoeurópskeho politického inštitútu. Pripomenul však, že práve Smer vládol sedem z posledných deviatich rokov.
Za prvých desať rokov členstva Slovenska v NATO obranný rozpočet nikdy nedosiahol záväzok dve percentá HDP. Od roku 2009 postupne klesali výdavky na obranu z 875 miliónov eur na 660 miliónov v roku 2014. Hrubý domáci produkt krajiny pritom stúpol zo 63,3 miliardy eur na 74,6 miliardy eur. „Séria opatrení, ktoré teraz zrazu plánuje vláda, mi v tomto kontexte pripadá smiešna,“ povedal Majer.
Veľké nakupovanie a výmena šéfov
Na druhej strane najväčšie nákupy v armáde sa diali práve za tejto vlády Roberta Fica. Obrana ohlásila nákup viacúčelových vrtuľníkov Sikorsky Black Hawk a vypísala medzinárodnú súťaž na 3D radary.
„Treba sa však pozerať aj na to, ako sú nákupy pokryté peniazmi alebo podľa čoho sa vôbec nakupuje,“ hovorí Majer.
Ešte väčší problém ako nedostatočné financovanie bezpečnostných zložiek je neustála obmena ich riaditeľov, tvrdí bezpečnostný analytik Milan Žitný: „Napríklad vyšetrovateľ potrebuje 10 rokov, aby bol kvalifikovaný, a ako má tie skúsenosti nabrať, keď jeho nadriadený sa mení každé štyri roky?“

Beata
Balogová
