BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady za OĽaNO a zároveň splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák iniciuje mimoriadny výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, na ktorom má minister školstva Juraj Draxler vysvetliť situáciu v špeciálnom školstve.
Ako ďalej povedal Pollák dnes na brífingu v Bratislave, systém u nás totiž umožňuje prijímať deti do špeciálnych škôl neoprávnene bez diagnostiky, a to najmä rómske deti.
Poslanec upozornil na takéto praktiky v súkromnej špeciálnej škole v Rokycanoch, pričom svoje zistenia posunul Štátnej školskej inšpekcii, ktorá jeho tvrdenia potvrdila. Pollák však vie o ďalších troch školách, do ktorých prijímajú žiakov protiprávne. Konkretizovať ich však nechcel.
„Keďže minister školstva nezaujal žiadne stanovisko, zvolávam mimoriadny školský výbor, na ktorý ho pozveme, aby vysvetlil, čo sa v tejto kauze udialo a ako je nastavený systém špeciálneho školstva, či ho máme pod kontrolou,“ vysvetlil rómsky splnomocnenec.
Školu v Rokycanoch pred dvoma dňami zavreli, avšak nie pre zistenia inšpekcie, ale na základe hygienických nedostatkov.
Zdravé deti preraďovali kvôli peniazom do „osobitnej“ školyČítajte
Štát nemá kontrolu
„Deväť rokov nikomu neprekážalo, že sú tam toalety ako z 15. storočia, teraz hygiene zrazu vadí, že toalety nie sú spôsobilé,“ povedal Pollák novinárom. Poslanec za OĽaNO podal podnet na školskú inšpekciu i pre tri ďalšie školy, ktoré neoprávnene prijímajú žiakov.
Pollák na porušovanie zákona v súkromnej špeciálnej škole v Rokycanoch upozornil 13. novembra, so zisteniami sa obrátil na školskú inšpekciu, ktorá porušenia potvrdila.
Podľa neho boli v škole rómske deti, ktoré tam nepatrili. Následne podal v pondelok 16. novembra na generálnej prokuratúre trestné oznámenie pre umiestňovanie rómskych detí do špeciálnych škôl.
„Štát nemá kontrolu nad tým, koho v špeciálnych školách máme. Štátny systém, ktorý zlyháva, umožňuje podnikanie na deťoch, obchodovanie s ľudskými životmi," uviedol Pollák.
Pripustil i to, že môže ísť o organizovanú skupinu, do ktorej sú zapletení i úradníci. Ako v prípade špeciálnej školy v Rokycanoch, ktorá mala prepojenie na súkromné diagnostické centrum Oco, mama a ja, aj v prípade ďalších troch škôl je toto centrum do kauzy zapletené. Podľa neho by mali deti zo sociálne znevýhodneného prostredia diagnostikovať verejné centrá a nie súkromné.
Pollák: V špeciálnych školách je množstvo detí, ktoré tam nemajú byťČítajte
Draxler: V niektorých školách môže byť problém
Minister školstva Juraj Draxler pripúšťa, že v niektorých špeciálnych školách môže byť problém s neoprávneným zaraďovaním detí do týchto škôl. Poukázal, že rezort má rozpracované sprísnenie procesu diagnostiky detí. Odmieta preto, že by jeho ministerstvo bolo nečinné.
Pripomenul aj prijaté zmeny. "V jarnom balíku sme upravili zákon tak, aby nebolo možné zaradiť deti do špeciálnej školy len preto, že pochádzajú z málo podnetného prostredia," zdôraznil. Rezort sa podľa ministra usiluje, aby deti neboli zaraďované do špeciálnych škôl, ak na to nie je jasný dôvod.
Vrcholí hyenizmus
Podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča pri tejto kauze vrcholí hyenizmus, keď nominanti Smeru kryjú a parazitujú na systéme.
„Keď sa raz niekto do špeciálnej školy dostane, nečaká ho iný život, skončí ako profesionálny poberateľ sociálnych dávok, ale nielen dieťa, ale aj jeho rodina a jeho budúca rodina majú naveky pokazený život,“ priblížil s tým, že ide o klonovanie problému.
Minister školstva Juraj Draxler mal podľa neho hneď vystúpiť a povedať, aké opatrenia urobí a povedať, či je to jeden prípad alebo to je systematická chobotnica. Vládna strana má za toto zodpovednosť, že niekto v 21. storočí obchoduje s deťmi.
Podľa Matoviča môže ísť o 300 až 400 detí, ktoré sú do špeciálnych škôl neoprávnene zaraďované. Upozornil však na to, že nejde o etnický problém, pretože v týchto školách sú i deti z iných národností, „je to systémové zlyhanie, ktoré, bohužiaľ, minister kryje“. Takýchto škôl môže byť podľa neho 200 a problém môže byť v každej jednej z nich.