SME

Protesty učiteľov budú pokračovať aj v decembri

Na výzvu Iniciatívy bratislavských učiteľov reagovali školy na celom Slovensku. Niektorí učitelia darovali krv, väčšina išla na lekárske prehliadky.

Učitelia  včera využili Zákonník práce a namiesto do školy išli darovať krv alebo navštívili lekára.Učitelia včera využili Zákonník práce a namiesto do školy išli darovať krv alebo navštívili lekára. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Bratislavské transfúzne stanice zažili včera nezvyčajný nápor. Počas Učiteľskej kvapky krvi sa iba v Ružinove a na Kramároch rozhodlo darovať krv 170 učiteľov. Oproti bežnému dňu je to viac než dvojnásobok darcov.

Učitelia v poradí druhým protestom poukazujú na zlý stav školstva. Zároveň žiadajú splnenie požiadaviek, ktoré sformulovali vo výzve Slovenskej komory učiteľov.

Základnou z požiadaviek je zvýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov eur. Peniaze by mali pomôcť vyrovnať rozdiely vo vybavení škôl. Vláda však namiesto zvýšenia v návrhu rozpočtu ubrala školstvu 200 miliónov. Finálnu podobu rozpočtu zatiaľ parlament neschválil.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Člen komory učiteľov: Počítame nesplnené sľuby Čítajte 

Na prstoch jednej ruky

„Je to veľmi humánny čin, učitelia dávajú dobrý príklad svojim žiakom,“ hovorí vedúca lekárka ružinovskej transfúznej stanice Klára Sviteková.

Aj keď krv má trvanlivosť okolo 35 dní, tým, že sa využije, si je istá. Dopyt v meste je vysoký a prípadný prebytok distribuujú tam, kam treba.

Do mimoriadne otvorenej transfúznej stanice v považskobystrickej nemocnici prišlo 65 učiteľov, vo Vranove nad Topľou dvadsať. V nitrianskej transfúznej stanici by lekárka Mária Broďániová zrátala učiteľov na prstoch jednej ruky.

Mimobratislavskí učitelia využili Deň zdravia najmä na lekárske prehliadky.

Z dvesto zapojených škôl bola takmer polovica zatvorená.

Prečítajte si tiež: So školami upadá spoločnosť Čítajte 

Alergia na školu

Aj keď išlo o protest, medzi učiteľmi v Ružinove prevládala dobrá nálada. „Môžem na otázku o alergiách uviesť školu?“ žartuje pri vypĺňaní dotazníka jedna z učiteliek. „Už som sa tam dočítala všeličo, muži často píšu manželku,“ odpovedá pracovníčka transfúznej stanice.

SkryťVypnúť reklamu

„Darovať krv nás išlo menej, ale kolegovia využili možnosť absolvovať preventívnu prehliadku u svojho lekára. Zapojilo sa nás asi 80 percent,“ povedal Miroslav Fekete z bratislavského Gymnázia Ladislava Sáru. Krv daroval aj v minulosti, ale vtedy nešlo o masovú akciu. S organizáciou dňa bol spokojný. Skupinky učiteľov prichádzali postupne, objednávali sa na konkrétny čas.

„Tešilo by ma, keby sme takto hromadne chodili darovať krv každoročne, nielen na znak protestu,“ hovorí učiteľka Natália Salaiová.

Učitelia z Gymnázia Metodova protestovali aj pred dvoma týždňami, na Zraze dlhých nosov. „U nás je silná tradícia slobody,“ vysvetľuje učiteľ Róbert Beutelhauser. Školu úplne nezatvorili, ale fungovala v obmedzenom režime.

Funguje zotrvačnosťou

Učitelia sa zhodujú, že nejde iba o peniaze, ale o víziu pre školstvo. „Platy sú samostatná kapitola, biedne sú celkové podmienky v školstve,“ hovorí Fekete s tým, že vie o školách na východe, ktoré časťou učiteľských miezd platili za kúrenie. Kritizuje aj každoročný problém s nedostatkom učebníc. „Školstvo funguje už len zotrvačnosťou, necítime podporu od štátu,“ myslí si Fekete.

SkryťVypnúť reklamu

So stavom školstva nie je spokojná ani francúzštinárka Salaiová. „Nevidím žiadny dôvod stať sa učiteľom,“ hovorí. Okrem nízkeho platu ju mrzí, že školské aktivity musia platiť rodičia. „Je mi trápne žiadať od nich peniaze. Každý rok platia nové jazykové učebnice, nie sú peniaze na výmenné pobyty,“ opisuje prax.

Prečítajte si tiež:

Kašľať na vzdelanie, keď Smer chráni Slovensko!

Budú pokračovať

Iniciatíva bratislavských učiteľov plánuje na 10. decembra ďalšiu protestnú akciu, ktorú nazvali „Babysitting day“ s podtitulkom Aká pláca, taká práca.

Rodičom chcú prostredníctvom akcie ukázať, ako štát investuje do vzdelania detí. Zapojení učitelia obmedzia svoju prácu na úroveň platu, ktorý dostávajú. Čiže na úroveň opatrovateľky detí. Namiesto vzdelávania detí s nimi „budú iba tráviť čas a hrať sa“.

SkryťVypnúť reklamu

Učiteľské iniciatívy, ktoré sa pokúšajú ozdraviť školstvo ešte pred voľbami

Slovenská komora učiteľov

Komora v septembri poslala vláde výzvu, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou komory učiteľov je zvýšenie rozpočtov rezortov školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur, aby sa vyrovnali rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Prezidentkou komory je Mária Barancová.

Iniciatíva bratislavských učiteľov

Iniciatíva začiatkom novembra zorganizovala v Bratislave pred Úradom vlády Zraz dlhých nosov. Mal poukázať na to, že všetky vlády ťahajú učiteľov za nos. Včera ochromili chod takmer dvesto škôl zorganizovaním Dňa zdravia, počas ktorého učitelia darovali krv alebo boli na zdravotných prehliadkach.

SkryťVypnúť reklamu

Na december pripravujú protestnú akciu, ktorú nazvali Babysitting day s podtitulkom Aká pláca, taká práca. Chcú poukázať na to, že mzda učiteľov sa neriadi trhovými pravidlami, ale je vlastne na úrovni opatrovateľky detí. Iniciátormi sú učitelia Vladimír Crmoman a Branislav Kočan, ktorí sú aj členmi Slovenskej komory učiteľov.

Nehazardujme s budúcnosťou

Ide o občiansku iniciatívu 18 iniciátorov, ktorí sa zaoberajú vzdelávaním v rôznych podobách. Cieľom kampane je donútiť politikov, aby okamžite zvýšili financovanie vzdelávania a naštartovali zásadné zmeny v školstve. Predvčerom sa uskutočnilo prvé diskusné fórum na tému Vzdelávanie v ohrození. Zúčastnil sa na ňom aj prezident Andrej Kiska. Hovorcom kampane je Stanislav Boledovič, spoluzakladateľ iniciatívy Učiteľ 2020 a medzinárodného programu Teach for Slovakia. V tíme je napríklad Vladimír Burjan, bývalý učiteľ matematiky a riaditeľ spoločnosti Exam testing, ale aj Pavol Demeš, občiansky aktivista a analytik.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciatíva Za živé univerzity

Zakladateľmi iniciatívy Za živé univerzity sú vysokoškolskí pedagogickí a vedeckí pracovníci, ktorí sa snažia poukázať na zlý stav vysokého školstva na Slovensku. Iniciatíva plánuje zorganizovať odborné diskusie, kompetentné analýzy a návrhy na riešenie problémov, či nastavovať kritické zrkadlo všetkým, ktorí rozhodujú o vysokých školách.

Medzi iniciátormi sú profesor Jozef Hvorecký z Vysokej školy manažmentu v Trenčíne, profesor Emil Višňovský z Univerzity Komenského v Bratislave a samostatný vedecký pracovník v SAV či profesor Miron Zelina, spoluautor reformnej koncepcie školstva na Slovensku .

(or)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 244
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 498
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 185
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 111
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 959
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 668
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 842
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu