Reagovalo už na vaše akcie ministerstvo školstva?
„Zatiaľ nie. Komora učiteľov bola prizvaná k pripravovanému okrúhlemu stolu s ministrom, no zatiaľ účasť zvažujeme. Nepáči sa nám, že od posledného okrúhleho stola na Deň učiteľov ubehlo sedem mesiacov a druhý prichádza súčasne s predvolebnou kampaňou.“
Prekáža vám, že nemáte podporu odborového zväzu? Netrieštia sa sily?
„Nerozumieme jeho postoju už od začiatku kolektívneho vyjednávania. Prečo dôslednejšie netrvajú na požiadavkách z roku 2012, pre ktoré tisícky učiteľov vyšli do ulíc a štrajkovali? Do dnešného dňa nie sú splnené. Napriek tomu, že sme nemali oficiálnu podporu, je veľmi pozitívne, že na celom Slovensku sa zapojili učitelia zo šiestich odborových organizácií a aj neorganizovaní učitelia.“

Je načasovanie pred voľbami úmyslom?
„Je to skôr reakcia na výsledok kolektívneho vyjednávania a na predložený návrh rozpočtu. Lúčime sa s touto vládou, bilancujeme nesplnené sľuby. Načasovanie výzvy Komory učiteľov a vznik regionálnych iniciatív súvisí s výsledkom vyjednávania.
Sú doterajšie akcie zahrievacím kolom na ostrý štrajk?
„Po tom, ako bol prerušený posledný štrajk, ostala medzi učiteľmi smutná nálada. Veľa ich rezignovalo. Naše terajšie akcie ich majú prebudiť a dostať do takej nálady, akú mali v roku 2012.“
Čo učiteľom sľubovali predchádzajúce vlády?
Vláda V. Mečiara, 1994
Za jednu z priorít bude vláda považovať rozvoj osobnosti učiteľa a posilnenie jeho spoločenského postavenia, morálneho a hmotného ocenenia i sociálnych istôt.
M. Dzurindu, 1998
Vláda považuje za nevyhnutné vytvárať podmienky na zlepšenie spoločenského postavenia učiteľov a pracovníkov školstva a stabilizovať ich postavenie zákonom o štátnej (verejnej) službe.
M. Dzurindu, 2002
Bude usilovať o vyššie spoločenské uznanie a diferencované platové ohodnotenie pedagogických pracovníkov na všetkých úrovniach adekvátne kvalite ich práce a významu tohto povolania pre spoločnosť tak, aby sa táto práca stala atraktívnejšia aj pre mladých učiteľov.
R. Fica, 2006
Vláda si plne uvedomuje, že podmienkou zvyšovania kvality vo vzdelávaní je zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov, zlepšenie ich pracovného prostredia a regenerácie pracovnej sily.
Vláda I. Radičovej, 2010
Vláda zvýši výšku finančných zdrojov na školstvo, vedu a šport počas volebného obdobia. Poskytnutie týchto zdrojov podmieni zmenou pravidiel a motivácie na všetkých úrovniach tak, aby vytvárali tlak na vyššiu kvalitu, transparentnosť finančných tokov a efektívnosť ich využívania.
R. Fica, 2012
V školstve považuje vláda za rozhodujúce zabezpečenie výraznejšej úlohy a postavenia učiteľov všetkých stupňov škôl v spoločnosti, preto okrem odborného a sociálneho aspektu sa musí zvýrazniť aj ich celospoločenská pozícia, t. j. politická, odborná a laická podpora učiteľskej profesie a samozrejme aj jej finančné ohodnotenie a zvýšenie spoločenského postavenia.

Beata
Balogová
