Text v úvode uvádza, že ide o prepis nahrávaných stretnutí bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša.
BRATISLAVA. Na webe sa vo štvrtok objavil rozsiahly dokument s názvom Gorila Slovakia II. V jeho úvode sa uvádza, že má ísť o prepis nahrávaných stretnutí bývalého riaditeľa sekcie vnútorného spravodajstva Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra Arpáša.
Mnohé mená sú z textu zmazané, iné osoby sú zas označované iba skratkami či prezývkami a nie je teda zrejmé, o koho má ísť.
Dokument má zachytávať rozhovory v rozsiahlom časovom období, od roku 2007 do roku 2011. V prepisoch údajných rozhovor sa objavujú mená oligarchov, podnikateľov i politikov.
Text bol zverejnený ako blog na americkej stránke Tumblr, blog má názov „Gorila Slovakia II“.
Na rovnakom webe bola v decembri 2011, teda takmer pred štyrmi rokmi, zverejnená aj Gorila.
Ide o údajný spis SIS, ktorý má zachytávať stretnutia spolumajiteľa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka v byte na bratislavskej Vazovovej ulici a ktorý opisuje rozsiahlu korupciu pri privatizácii v rokoch 2005 a 2006 počas vlády Mikuláša Dzurindu
Rovnako ako vtedy, aj teraz sa text objavil niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami.
Arpáš pre SME vyhlásil, že ide o zaujímavý materiál. „z profesionálneho hľadiska je zaujímavejšie, kto je zdrojom, spracovateľom a distribútorom uvedeného materiálu a čo tým sleduje,“ napísal v reakcii pre SME.
Cieľom materiálu je podľa neho odpútavať pozornosť od podstatných javov v spoločnosti, prostredníctvom „očierňovania jeho osoby“.
„Polícia môže reagovať až po vyhodnotení zverejneného materiálu. V prípade, že bude materiál obsahovať skutočnosti oprávňujúce políciu konať, polícia si svoje zákonné povinnosti splní,“ povedala pre SME hovorkyňa policajného prezídia Marianna Paulíková.
Zaujímavé stretnutia
Arpáš sa podľa údajných prepisov stretával napríklad so Zoltánom Vargom, ktorému dodnes patrí byt na Vazovovej ulici, ktorý SIS v rokoch 2005 a 2006 odpočúvala.
Text zachytáva aj údajný rozhovor s bývalým riaditeľom oddelenia osobných činností Úradu boja proti korupcii Jánom Rejdom, ktorého spomína aj internetová Gorila.
Arpáš sa mal podľa dokumentu rozprávať aj s Alojzom Lorencom, posledným náčelníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktorý sa neskôr živil kryptografiou a do roku 2011 pracoval pre Pentu.
Pôvod dokumentu s názvom „Gorila Slovakia II“ nie zrejmý. No najpravdepodobnejšia je možnosť, že ide o prepis nahrávok, ktoré zhotovil samotný Arpáš.
Rozhovory totiž prebiehali na najrôznejších miestach, vrátane reštaurácií či nákupných centier a odpočúvať by ich bolo zložité, keďže Arpáš ako bývalý riaditeľ kontrarozviedky by špehovanie vedel odhaliť. Časť textov má zachytávať dokonca rozhovory u Arpáša doma.
Denník N informoval, že môže ísť o prepis nahrávok, ktoré si zhotovil Arpáš a ktoré mu polícia zhabala pri domovej prehliadke v roku 2012.
Polícia mu vtedy dom prehľadávala pre podozrenie, že obchoduje s detským pornom, no toto potvrdenie sa nikdy nepotvrdilo.
Aj keď nevedno, či rozhovory prebehli naozaj tak, ako sa to píše na webe, časť textu má reálny základ.
Dokument napríklad opisuje, ako mal saudskoarabský princ kúpiť pozemky v Moravanoch nad Váhom cez prostredníka – Araba z Kuvajtu.
Tento prostredník, ktorého meno dokument zmieňuje, skutočne vlastní nehnuteľnosti v tejto obci.
Pôvodná Gorila
V prípade Gorily I Ide o údajný spis SIS, ktorý má zachytávať stretnutia spolumajiteľa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka v byte na bratislavskej Vazovovej ulici a ktorý opisuje rozsiahlu korupciu pri privatizácii v rokoch 2005 a 2006 počas vlády Mikuláša Dzurindu.
SIS skutočne odpočúvala byt na Vazovovej ulici, no dodnes sa nepodarilo verifikovať, čo z textu zverejneného na webe je pravda.
Údajné prepisy stretnutí Arpáša s rôznymi ľuďmi sú oveľa rozsiahlejšie než Gorila. Kým Gorila mala asi 44-tisíc slov a 286-tisíc znakov, vo štvrtok zverejnený text je dvakrát taký rozsiahly - obsahuje až 90-tisíc slov a 521-tisíc znakov.
Arpášova úloha
Arpáša spomína aj Gorila z webu. Podľa dokumentu mal Arpáš predať nahrávky z odpočúvaného bytu skupine Penta za štyri milióny korún (133-tisíc eur).
„Je to totálny nezmysel, nikomu som nič nepredal,“ povedal Arpáš nedávno pre server Aktuality.sk.
No Arpáš po odchode z tajnej služby pre Pentu pracoval, priznal to ešte v roku 2012 pre časopis Život.
Penta mu platila cez prostredníka, čo opisuje aj Gorila. Informáciu zverejnila organizácia VIA IURIS. Penta a Arpáš začiatkom novembra povedali, že Arpáš pre nich robil niečo ako business intelligence, čo medzi veľkými podnikateľmi nie je nezvyčajné. Zjednodušene povedané, Arpáš mal Pente poskytovať analýzy biznisu, klebety z trhu či informácie o konkurencii.
Nielen Penta
Text, ktorý sa objavil na webe vo štvrtok, je rozsiahlejší než Gorila. Spomínajú s v ňom viacerí politickí predstavitelia a ďalší aktéri. Meno investičnej skupiny sa v dokumente spomína 58-krát, Haščák 6-krát.
Redakcia sa v súčasnosti snaží overiť informácie obsiahnuté v texte a ich možnú pravdivosť.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme
Autor: ava, fo

Beata
Balogová
