BRATISLAVA. Návrh na zriadenie akéhosi "minischengenu" je nezmysel. Uviedol to minister vnútra Robert Kaliňák po príchode na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre vnútorné veci a spravodlivosť v Bruseli. Uvedený návrh z dielne holandskej diplomacie nie je predmetom rokovaní ministrov.
"Je to nezmysel. Je to asi nejaká snaha zjednodušiť si prácu, ale je to aj technicky nemožné," reagoval Kaliňák na návrh, ktorý vo štvrtok v rozhovore pre holandský denník De Volkskrant spomenul šéf holandskej diplomacie Bert Koenders.
Denník spresnil, že päť členských krajín EÚ - Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Rakúsko - by spolu vytvorili "minischengen", čiže výrazne zmenšenú verziu súčasnej zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, do ktorej je zapojených 26 európskych krajín. Podľa Koendersa nejde o oficiálny návrh, iba o "prvé kontaktné rozhovory", pričom európske internetové noviny Politico dnes upozornili, že šéf holandskej diplomacie nepoužil výraz "minischengen".
Informáciu o vytvorení minischengenu priniesli vo štvrtok 19. novembra zahraničné médiá. Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor kancelárie ministra vnútra, tento návrh je podľa rezortu nebezpečný, keďže by to smerovalo k zrušeniu jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci Európskej únie.
Rysuje sa nový Schengen, bude v ňom Slovensko?Čítajte
Útoky v Paríži
Ministri sa v piatok budú na mimoriadnom summite venovať predovšetkým teroristickým útokom a opatreniam, ktoré by mali byť v rámci Európskej únie prijaté.
"Podľa nášho názoru by malo byť prioritou prijatie smernice PNR, teda posilnenie monitorovania cestovania osôb, ktorú považujeme za dôležitý nástroj v boji proti terorizmu a o ktorom sa roky len diskutuje," uviedol hovorca ministerstva Ivan Netík.
Takisto je podľa neho dôležité využitie tzv. metdat bezpečnostnými zložkami, a to najmä využitie informácií, ako sú telefónne či e-mailové kontakty podozrivých osôb tak, aby bezpečnostné zložky mohli s nimi pracovať a zistiť tak logistickú sieť teroristov.
"Rozprávať sa bude aj o posilnení kontrol na vonkajších hraniciach únie, ako aj o ďalších opatreniach," dodal hovorca rezortu vnútra.
Z mini Schengenu by Slovensko vylúčiliČítajte
Holandský návrh
Holandská vláda navrhuje vytvorenie akejsi malej schengenskej zóny, v rámci ktorej by sa zaviedli pasové kontroly na hraniciach viacerých západoeurópskych štátov. Prostredníctvom takéhoto kroku by sa mal dostať pod kontrolu prílev migrantov prichádzajúcich do Európy, oznámila vo štvrtok agentúra Reuters.
Holandsko už možnosť vytvorenia minischengenu načrtlo v diskusiách s Nemeckom a ďalšími partnerskými krajinami. O myšlienke sa však naďalej diskutuje aj na úrovni samotnej holandskej vlády, ale aj v nej sú na vec rozdielne názory.
Európska komisia (EK) poprela, že by jej niekto návrh na vytvorenie minischengenu oficiálne predložil. Hovorkyňa EK zdôraznila, že o prípadných opatreniach na kontrolu hraníc budú dnes diskutovať ministri vnútra krajín EÚ.
Minischengen by mal podľa správ holandských médií zahŕňať štáty Beneluxu, ako aj Nemecko a Rakúsko. Súčasťou plánu by bolo vytvorenie tranzitných táborov pre migrantov, ktoré by sa nachádzali mimo hraníc tejto oblasti.