BRATISLAVA. Sudcovia a prokurátori napokon vyššie dôchodky nedostanú. Napriek pôvodným plánom v piatok poslanci NR SR neschválili tú časť novely zákona o prokuratúre, ktorá mala týmto ústavným činiteľom pridať k dôchodkom zhruba 170 eur mesačne. V schválenej novele však ostáva zvýšenie funkčných príplatkov, možnosť odmien a týždeň rehabilitácie navyše.
Politický boj a vyvolanie antipatie
Smer-SD si zvýšenie dôchodkov rozmyslel po tom, ako generálny prokurátor Jaromír Čižnár požiadal ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD) ako predkladateľa novely, aby túto časť zákona stiahol.
"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tak urobil vzhľadom na to, že téma príplatkov k dôchodkom pre prokurátorov sa stala nástrojom politického boja a účelového vyvolania antipatie voči prokuratúre ako takej. Čižnár verí, že téma príplatkov k dôchodkom nielen pre prokurátorov, ale všetkých občanov Slovenskej republiky poberajúcich dôchodok, sa stane v budúcnosti predmetom odbornej a vecnej diskusie," uviedla pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Plánované zvýšenie dôchodkov kritizovala najmä opozícia.
"Bežný dôchodok občana je 409 eur, vláda mu pridáva dve eurá. Dôchodok prokurátorov s maximálnou 35-ročnou praxou je 1736 eur a vláda im navrhuje pridať 170 eur. Novela totiž zvyšuje príplatok sudcom a prokurátorom k dôchodku cez zmenu koeficientu z 0,8 na jedno percento. U každého to bude trochu iné, lebo ide o odpracované roky, ale keďže funkcie sudcov a prokurátorov sú kariérne, u väčšiny to bude takto," uviedol exminister spravodlivosti a poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).
Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek zvýšenie dôchodku pôvodne obhajoval. Upozornil, že percentuálna výška príplatkov k dôchodkom prokurátorov sa nemenila 15 rokov. Preto Generálna prokuratúra SR navrhla zvýšenie koeficientu z 0,8 na jedno percento.
Zvyšuje funkčné príplatky
"Stojíme si za tým. Ak skončí prokurátor vo funkcii pred nárokom na starobný dôchodok, nemá nič, žiadne sociálne zabezpečenie. Prokurátor žije len z toho platu, preto to chceme dvihnúť. Toľko kolegov nám už v produktívnom veku zomiera, že by som v tom problém nevidel," vysvetľoval Vanek.
Prokurátori a sudcovia však získajú týždeň na rehabilitácie navyše, budú mať teda k dispozícii dva, a to mimo riadnej dovolenky.
Aj túto zmenu Vanek obhajoval. "Policajti majú minimálne dva či tri týždne. To nie je dovolenka. Vystresovaní ľudia chodia po večeroch domov zavalení spismi pod neustálou hrozbou disciplinárnych opatrení," popísal situáciu prokurátorov Vanek.
Novela zároveň zvyšuje funkčné príplatky sudcov a prokurátorov, ktoré po novom viac nebudú dané pevnou čiastkou, ale percentom zo mzdy. Budú sa teda zvyšovať vždy, keď porastú ich mzdy.
Právna norma opätovne zavádza aj možnosť udeľovania odmien, a to do výšky mesačného platu raz ročne. Odmeny v minulosti ako ministerka spravodlivosti zrušila Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Ich obnoveniu chcela zabrániť pozmeňujúcim návrhom, ten však podporu nezískal. Žitňanská je presvedčená, že takéto odmeny zavádzajú na súdoch a na prokuratúre priestor na vnútornú korupciu.
Komunikácia elektronickou formou
Ústavný súd bude môcť postupovať podľa zákona o e-Governmente, vrátane možnosti elektronického doručovania rozhodnutí, predvolaní na pojednávania ako aj iných písomností doručovaných do vlastných rúk, ak o to účastník konania ústavný súd požiada.
Vyplýva to z novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR. Účelom navrhovanej právnej úpravy je umožniť plné využitie záväznej elektronickej komunikácie v konaní pred ústavným súdom.
Novela zároveň reaguje na účelové zahlcovanie ústavného súdu totožnými hromadnými návrhmi. Novela zavádza pravidlá týkajúce sa hromadných návrhov, podávanie ktorých bráni ústavnému súdu riadne vykonávať svoju činnosť.
Za hromadný návrh sa podľa právnej normy bude považovať najmenej desať návrhov na začatie konania pred ústavným súdom, ktoré v ten istý deň doručil na ústavný súd ten istý navrhovateľ.
Ústavnému súdu návrh umožní vyhotoviť zjednodušené odôvodnenie rozhodnutia, ak rozhoduje o hromadných návrhoch v skutkovo a právne obdobných veciach. V zjednodušenom odôvodnení ústavný súd v podstate iba poukáže na skoršie rozhodnutie v skutkovo a právne obdobnej veci, ktoré obsahuje riadne odôvodnenie.