Podpredseda HZDS pre zahraničie a poslanec Rudolf Žiak ešte v utorok hovoril aj v mene Vladimíra Mečiara o Tkáčovom odchode ako o zrade priateľa a kolegu. O tri dni neskôr sa v Mečiarových očiach zrejme sám stal zradcom, lebo odišiel s Tkáčom zakladať nový poslanecký klub. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Mečiarovo HZDS dostalo včera úder. Vojtech Tkáč spolu s deviatimi poslancami oficiálne ohlásil odchod z parlamentného klubu HZDS. Mienia založiť klub nezávislých poslancov. Pridal sa k nim i Rudolf Žiak.
„V strane nevládne vnútorná demokracia a ak by neboli naše postupy a názory akceptované, sme rozhodnutí aj pre krajnú možnosť založiť novú politickú stranu. Teraz to však nie je našou aktívnou agendou,“ povedal Tkáč.
Vedenie HZDS vyzval na rokovanie s cieľom uskutočniť v strane sebareflexiu. Viackrát zopakoval, že jeho kroky nie sú namierené proti členom a funkcionárom strany. Mieni voličom vysvetľovať, čo robí, lebo HZDS je strana, „ktorá má svoju budúcnosť, ale nie s týmto vedením“. Vladimír Mečiar sa k odchodu poslancov nevyjadril.
Azda najväčším prekvapením je, že Tkáčovu skupinu sa rozhodol podporiť i podpredseda HZDS pre zahraničie Rudolf Žiak. Svoj počin však nechcel nijako komentovať.
Doteraz najsilnejší 36-členný klub HZDS bude mať už len 25 poslancov. Triumf, ktorý získala SDKÚ vo voľbách, sa teraz premietne aj do parlamentných počtov. Dzurindova strana bude mať o troch poslancov viac a stane sa najväčším klubom.
Tkáč zdôraznil, že jeho klub nemieni byť v parlamente „jazýčkom na váhach“. Politikov varoval, že nie je použiteľný pre kohokoľvek a kedykoľvek. Vládnej koalícii odkázal, že „budeme tvrdou, razantnou a konštruktívnou opozíciou“.
Analytici sa domnievajú, že vytvorenie poslaneckého klubu je predzvesťou vzniku novej strany. Nikto totiž nepredpokladá, že by sa Vladimír Mečiar dobrovoľne vzdal vodcovskej úlohy v HZDS a prenechal ju napríklad Tkáčovi. Ani podpredseda hnutia Sergej Kozlík si nemyslí, že by malo na júnovom sneme dôjsť k zmene predsedu. O Mečiarovi povedal, že má stále energiu a schopnosť mobilizovať stranícke štruktúry.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK nedáva tkáčovcom veľké šance v prieskumoch verejnej mienky či v prípadných voľbách, pokiaľ bude Mečiar na čele HZDS. „Iná situácia by bola, keby sa Mečiar rozhodol odísť do politického dôchodku. Ale to sú momentálne ničím nepodložené úvahy,“ dodal.
Viac v rubrike HZDS

Beata
Balogová
