SME
Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Chronológia domácich udalostí od 1. do 7. februára

BRATISLAVA 8. februára (SITA) -

1. februára
Železničná doprava v celej sieti ŽSR sa zastavila. Do štrajku sa zapojili všetky rozhodujúce uzly ako Bratislava, Žilina, Zvolen, Košice. Premiér Mikuláš Dzurinda odmietol rokovanie s odborármi o obme

dzení železničnej dopravy na Slovensku pod nátlakom počas trvajúceho štrajku na železnici. Rokovať s predstaviteľmi odborov bol predseda vlády pripravený iba v prípade ukončenia štrajku a len na najvyššej úrovni s prezidentom Konfederácie odborových zväzov Ivanom Saktorom.
Centrálny štrajkový výbor odborových centrál na železnici (CŠV OCŽ) označil návrh dohody medzi Centrálnym štrajkovým výborom a vedením Železničnej spoločnosti, a. s. (ZSSK) o podmienkach obnovenia nákladnej dopravy na tratiach Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) za neprijateľný a trval na zastavení rozhodnutia o redukcii osobnej dopravy. Generálni riaditelia ZSSK a ŽSR aj minister Pavol Prokopovič boli veľmi sklamaní touto reakciou CŠV OCŽ.
Na východe Slovenska sa našli aj štrajkokazi, vďaka ktorým bola čiastočne obnovená prevádzka na širokorozchodnej trati vedúcej zo slovensko-ukrajinskej hranice priamo do hutníckeho kombinátu spoločnosti U.S. Steel Košice. Prepravil vlaky s rudou z Ukrajiny a s prázdnymi vozňami. Obnovila sa aj dodávka vápenca z lomu Včeláre pri Turni nad Bodvou do U.S. Steel Košice. Prepravu vápenca zabezpečila súkromná spoločnosť. Jedinou súkromnou spoločnosťou, ktorá disponuje vlastnými lokomotívami, rušňovodičmi a ďalšími železničiarskymi prostriedkami a profesiami je práve U.S. Steel.
Na pôde bratislavskej Nadácie Horský park vznikol Fond Jula Satinského. Jeho cieľom bude vytvoriť predpoklady a zhromaždiť prostriedky na zriadenie vhodného pamätného objektu, ktorý by vyjadroval vďaku a úctu veľkému komikovi a vzácnemu človeku. Predsedníctvo Správnej rady fondu prijal Milan Lasica a jej členmi budú ľudia z najbližšieho okruhu Júliusa Satinského ako aj významné osobnosti česko-slovenského kultúrneho a verejného života.

2. februára
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti, a.s. (ZSSK) Pavol Kužma naliehavo vyzval Centrálny štrajkový výbor na opätovné rokovanie o obnovení nákladnej prepravy s tým, že je pripravený návrh predchádzajúcej dohody rozšíriť. Podobne aj minister dopravy Pavol Prokopovič uviedol, že je pripravený zapojiť sa do rokovaní a prispieť k dosiahnutiu vzájomnej dohody.

3. februára
Okresný súd Bratislava I. nariadil prerušenie štrajku na železniciach. Súd vydal predbežné opatrenie, ktorým je štrajk prerušený až do právoplatného skončenia súdneho konania o jeho nezákonnosti. Podnet v súvislosti so zákonnosťou štrajku podali ŽSR. Účasť zamestnancov ŽSR na štrajku bola podľa generálneho riaditeľa ŽSR Ladislava Saxu neopodstatnená a štrajk zamestnancov ŽSR je nezákonný. Generálny riaditeľ tiež vyzval Centrálny štrajkový výbor odborových centrál na železnici, aby na pracoviskách ŽSR zrušil štrajk.
Generálny riaditeľ Železníc SR Ladislav Saxa a predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti, a. s. Pavol Kužma vydali krátko po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava I. o prerušení štrajku železničiarov nariadenie o obnove prevádzky v nákladnej a osobnej doprave. Ako prvé na trať vyšli nákladné vlaky, ktoré viezli strategické suroviny a výrobky pre podniky. Postupne sa obnovovala medzinárodná a vnútroštátna osobná doprava.
Nie vojenskej akcii USA v Iraku vyjadrilo na demonštrácii Komunistickej strany Slovenska (KSS) pred sídlom vlády v Bratislave približne sto ľudí. Demonštrujúci, medzi ktorými nechýbali členovia a sympatizanti KSS, anarchisti, ale aj zástupcovia Iračanov a Palestínčanov žijúcich na Slovensku, reprezentovali svoj názor viacerými heslami. Na záver polhodinovej demonštrácie vystúpila podpredsedníčka KSS Dagmar Bollová. Bollová, ktorá je aj poslankyňou za KSS, prečítala deklaráciu KSS. Komunisti v nej opätovne odmietli rozhodnutie vlády povoliť prelety a medzipristátia lietadiel zapojených do prípadnej akcie v Iraku a vyslanie slovenských vojakov do operácie. Demonštráciu ukončili jej účastníci Internacionálou.
Doterajšieho hovorcu Ministerstva obrany SR (MO SR), plukovníka Františka Kašického, minister Ivan Šimko vymenoval do funkcie riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva (VOS).

4. februára
Na tom, že vojenský zásah proti Iraku je krajným riešením, ktorému musí predchádzať nová rezolúcia Bezpečnostnej rady (BR) OSN, sa v Bratislave zhodli zahraničné výbory parlamentov ČR a SR. "Máme záujem o posilňovanie, nie o spochybňovanie medzinárodného práva," vyhlásil predseda slovenského výboru Ján Figeľ. Operácia, zastrešená rezolúciou OSN, by podľa neho bola dobrá aj pre Spojené štáty, pretože inak by začali platiť nové pravidlá. Predseda českého výboru Vladimír Laštůvka pripomenul, že súhlas medzinárodného spoločenstva požaduje aj uznesenie ich parlamentu.
Po tom, čo železničiari 3. februára akceptovali predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava I. a tri dni trvajúci štrajk prerušili, sa železničná doprava v celej sieti Železníc SR (ŽSR) opäť rozbehla a ráno odišli všetky osobné vlaky a rýchliky podľa nového redukovaného cestovného poriadku.
Za protiústavný krok považuje KOZ SR vydanie predbežného opatrenia, ktorým Okresný súd Bratislava I. nariadil prerušenie štrajku na železnici. Ako uviedol prezident KOZ Ivan Saktor, ide o nebezpečný precedens, ktorým súd hrubo vstúpil do ústavného práva občana na štrajk. "To, že Slovensko nie je právny štát, sa potvrdilo," zdôraznil. Predbežné opatrenie je podľa Saktora účelovým dokumentom, ktorý súd vydal narýchlo a pod nátlakom. "Štrajk železničiarov je zákonný," povedal Saktor. Rozhodnutie súdu o pozastavení štrajku považuje za celospoločenský problém. "Ktorýkoľvek štrajk môže byť v budúcnosti takýmto spôsobom paralyzovaný," skonštatoval prezident KOZ. Odborári zvažujú, že oslovia poslancov Národnej rady SR, aby celý prípad podali na Ústavný súd SR.
Jeden zo zakladajúcich členov Aliancie nového občana (ANO), popradský primátor Anton Danko, už nie je podpredsedom strany. Uviedol, že sa funkcie vzdal na vlastnú žiadosť, pričom spresnil, že jediným dôvodom na tento krok bolo, že nestíhal skĺbiť prácu v troch dôležitých funkciách - prácu poslanca Národnej rady SR, primátora Popradu a podpredsedu ANO. Na kongrese ANO, ktorý by sa mal uskutočniť v máji alebo júni tohto roka už nebude kandidovať na vedúce funkcie v strane.
Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ján Mazák zrušil plánovaný termín plenárneho zasadania ÚS SR, ktorý mal vo štvrtok rokovať o interrupciách. Nový termín pojednávania zatiaľ nevytýčil. Dôvodom Mazákovho rozhodnutia je ospravedlnenie ministerstva zdravotníctva, ktorého zástupca Ján Drgonec nemohol prísť na zasadanie, pretože v ten istý deň je nevyhnutná jeho účasť na rokovaní parlamentu.
Pred krajským senátom v Bratislave vypovedali francúzske svedkyne - sestry Lydia a Sylvia Cohenové, ktoré boli v čase vraždy študentky Ľudmily Cervanovej v roku 1976 na návšteve u obžalovaného Františka Č. Svojimi výpoveďami prišli potvrdiť alibi jemu, ako aj Milanovi A., ktorí im počas ich návštevy Slovenska robili poväčšine spoločnosť. Zvlášť dôležitá bola výpoveď staršej zo sestier, Lydie, ktorá sa pridržiavala svojich podrobných poznámok z denníka vedeného v tom čase. Presne popísala deň po dni od ich príchodu na Slovensko - 4. júla 1976, až po odchod späť do Francúzska - 15. júla. Podľa jej tvrdenia, boli obaja obžalovaní okrem dvojdňovej návštevy Prahy, ktorú so sestrou počas pobytu v Československu absolvovali, neustále s nimi.
Občania poškodení nebankovými subjektmi, ktorí sa v Bratislave stretli pred sídlom vlády SR, sa nechcú zúčastniť na referende o vstupe do EÚ a ani na prípadnom ľudovom hlasovaní o vstupe do NATO. Na bojkot referenda vyzvala skupina takmer 50 účastníkov stretnutia aj ostatných poškodených, ak premiér Mikuláš
Dzurinda do konca februára neodpovie na ich požiadavky týkajúce sa odškodnenia.
K slabému zemetraseniu došlo v pondelok o 20:32 približne 30 kilometrov od Bratislavy medzi obcami Gattendorf a Nickelsdorf v rakúskom Burgenlande. Lokálne magnitúdo zemetrasenia podľa záznamu seizmickej stanice Modra bolo 3,4. Zemetrasenie pocítili aj obyvatelia Bratislavy a okolia. Geofyzikálny ústav SAV v Bratislave preto vyzýva všetkých obyvateľov, ktorí pocítili alebo pozorovali účinky tohto zemetrasenia, aby sa ohlásili telefonicky na čísla 02/54775280 alebo 02/59410611.
Rozhlasová stanica Hlas Ameriky prestane vysielať v slovenčine, češtine a v ďalších ôsmich stredoeurópskych a východoeurópskych jazykoch. Podľa informácie z internetovej stránky Hlasu Ameriky to vyplýva z vyhlásenia riaditeľa Rady guvernérov pre zahraničné vysielanie Spojených štátov amerických Kennetha Tomlinsona. Slobodná Európa prestane vysielať v šiestich jazykoch krajín bývalého východného bloku. K. Tomlinson v súvislosti s navrhovaným rozpočtom na rok 2004 oznámil, že Rada guvernérov (BBG) žiada zastaviť vysielanie Hlasu Ameriky v bulharskom, českom, estónskom, maďarskom, litovskom, lotyšskom, poľskom, slovinskom, slovenskom a v rumunskom jazyku. Rozhlasová stanica Slobodná Európa prestane vysielať v bulharskom, chorvátskom, estónskom, lotyšskom, litovskom jazyku a tiež v slovenčine.
Päťtýždňový týraný chlapček Marko Z. z Bratislavy zomrel. Jeho otec Marek Z., ktorý je obvinený z trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, je vo vyšetrovacej väzbe. Vyšetrovateľ už prekvalifikoval obvinenie a tak 24-ročnému otcovi, ktorý svojho syna brutálne zbil, hrozí rovnaký trest ako za vraždu - desať až 15 rokov vo väzení. Marek Z. bol obvinený od konca januára, pretože v nedeľu 26. januára udrel svojho plačúceho syna niekoľkokrát do zadnej časti hlavy. Bitku zopakoval aj vo štvrtok 30. januára a spôsobil mu vnútrolebečné poranenia s krvácaním a opuchom mozgu.

5. februára
Zásadu ”trikrát a dosť”, absolútne doživotie, obligatórny trest a zákaz klonovania obsahuje návrh novely Trestného zákona, ktorú schválila vláda. Ako povedal podpredseda vlády a minister spravodlivosti Daniel Lipšic, štát sa musí postarať o ochranu bezpečnosti občanov a preto novela zavádza zvýšené trestné sadzby za násilné trestné činy a pre recidivistov. Zásada ”trikrát a dosť” znamená, že pri treťom násilnom trestnom čine alebo drogovom delikte súd musí delikventovi uložiť doživotný trest. Pri drogových deliktoch ide o dílerov drog. V spoločnosti existuje malá skupina ľudí, pre ktorú trest neplní výchovný účel a v takom prípade treba páchateľa natrvalo izolovať. Takýto postup by mal mať po niekoľkých rokoch za následok zníženie kriminality. Podľa Lipšica sú dve šance pre páchateľa dostatočné a tretiu by už dostať nemal. Zásadu ”trikrát a dosť” dnes uplatňuje 30 štátov.
Zavedenie menoviek na služobnej rovnošate policajtov má podľa ministra vnútra Vladimíra Palka protikorupčný charakter. Vláda na jeho návrh schválila novelu zákona o Policajnom zbore SR. Ako Palko povedal, zavedenie menoviek má prispieť k ďalšiemu priblíženiu verejnosti a polície. Menovka bude obsahovať meno a priezvisko, prípadne titul policajta. Menovky budú nosiť dopravní a poriadkoví policajti a príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Policajti nebudú nosiť menovky napríklad pri zákrokoch pod spoločným velením alebo pri použití kukly.
Potrebu rozšírenia, respektíve úpravy Imunizačného programu SR v zmysle odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európskej komisie (EK) prerokovala a schválila vláda. Rozšírenie sa týka predovšetkým preočkovania 13-ročných detí proti záškrtu a očkovanie adolescentov proti vírusovej hepatitíde typu B. Taktiež by sa malo zaviesť očkovanie proti detskej obrne zmiešanou schémou, rozšíriť pravidelné očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B aj na adolescentov a vytvoriť rezervu očkovacích látok proti variole a antraxu. V neposlednom rade by sa mala zabezpečiť očkovacia látku proti vírusovej hepatitíde typu A pre mimoriadne situácie a osobitne zabezpečiť očkovanie osôb so zníženou obranyschopnosťou organizmu.
Podmienky vlastníctva, držby, nosenia a používania zbraní budú sprísnené. Vyplýva to zo zákona o zbraniach a strelive, ktorý schválila vláda. Podmienkou pre držanie zbrane je vek 21 rokov, bezúhonnosť odborná a zdravotná spôsobilosť. Podľa nového zákona bude prísnejšie posudzovaná bezúhonnosť a spoľahlivosť žiadateľov o zbrojný preukaz. Niektorí žiadatelia budú musieť tiež absolvovať psychologické
Tatranský národný park (TANAP) by mal mať o 311 hektárov vlastného územia menej ako doteraz. Zmenšiť sa má aj rozloha ochranného pásma o 5871 hektárov. Vyplýva to z nariadenia vlády, ktorým sa vyhlasuje Tatranský národný park a schválila ho vláda. Vlastné územie TANAP-u tak bude tvoriť 73 800 hektárov a tvorili by ho prevažne lesné porasty a trvalé trávne porasty. Navrhovaná výmera ochranného pásma je 30 703 ha. Ochranné pásmo, ktoré plní funkciu tlmenia vplyvu urbanizovaných oblastí na najcennejšie časti územia, tvorí prevažne poľnohospodárska pôda a lesné pozemky. Ako dnes pred novinármi povedal minister životného prostredia László Miklós, pod zmenšenie územia sa podpísala najmä "socializácia a následná kapitalizácia". Mnohé oblasti v ochrannom pásme stratili charakter chráneného územia, zdôraznil.
Vystúpenie ministra zahraničných vecí USA Colina Powella pred Bezpečnostnou radou (BR) OSN potvrdilo, že Irak porušuje všetky relevantné rezolúcie OSN a hlavne rezolúciu číslo 1441. Zvukové a obrazové dôkazy preukázali, že Bagdad pokračuje vo výrobe a vývoji zbraní hromadného ničenia, zámerne klame a zavádza inšpektorov OSN. Rezort slovenskej diplomacie považuje za nebezpečné, že podľa Powellových dôkazov sa Irak podieľa na aktivitách medzinárodného terorizmu a poskytuje priestor pre pôsobenie teroristických organizácií, vrátane al-Kájdy.
Súčasnú krízu v Iraku a jeho odzbrojenie treba riešiť na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN). Zhodli sa na tom predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ a veľvyslanec Talianskej republiky Luca del Balzo di Presenzano.
Ministerstvo hospodárstva SR (MH) vymieňa pracovníkov na obchodno-ekonomických zastúpeniach SR v zahraničí. "Dôvodom výmeny pracovníkov sú kritériá, ktoré musia pracovníci spĺňať," uviedol minister hospodárstva Robert Nemcsics. Ako dodal, mnohí z nich ich totiž nespĺňali, mali napríklad kvalifikáciu vodiča, kuchára alebo podobné profesie, čo je podľa neho dosť kuriózne. Minister však nechcel uviesť konkrétne mená týchto pracovníkov. Ďalším dôvodom výmeny je, že niektorí pracovníci nemali na zahraničné obchodno-ekonomické zastúpenia certifikát NBÚ, čo je jedna zo základných podmienok, aby mohli na takýchto miestach pôsobiť.
Lehotu na podanie žiadosti o odškodnenie za nútené a otrocké práce vykonané počas nacistického režimu podľa zákona o Rakúskom fonde zmiernenia predĺžili. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR upozorňuje, že záujemcovia môžu o odškodnenie žiadať do 27. septembra tohto roku. Odškodnenie sa vzťahuje na všetky osoby, ktoré boli počas druhej svetovej vojny v čase nacistického režimu na území dnešnej Rakúskej republiky nasadení na otrocké alebo nútené práce. Vzor dotazníka a bližšie informácie v slovenskom jazyku sú uvedené na internetovej stránke rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku - www.embassyaustria.sk
Predseda senátu Krajského súdu v Prešove Viliam Dohňanský odročil hlavné pojednávanie s Alojzom K. a ďalšími obžalovanými na prvé štyri aprílové dni. Dôvodom je žiadosť Alojza K., alias Čističa, o poskytnutie primeranej lehoty na obhajobu. Alojzovi K. totiž hrozí prísnejšia kvalifikácia jedného zo skutkov, ktorého sa mal dopustiť po vražde Milana Holáňa, keď pri úteku z miesta činu strieľal v žilinskom parku. Keďže hlavné pojednávanie odročili, obhajcovia žiadali opätovne rozhodnúť o doplnení dokazovania, vypočutí ďalších svedkov, vrátane Dušana B., ktorý by sa mohol vyjadriť k vzťahom medzi obžalovanými Alojzom K. a Jozefom H. O rozhodnutí o týchto návrhoch bude predseda senátu informovať 1. apríla, v prvý deň hlavného pojednávania. Senát by mal dovtedy rozhodnúť aj o prísnejšej kvalifikácii skutkov u obžalovaných Alojza K. a Jána S.
Na Slovensku sa v posledných rokoch znížil počet detí, ktoré v rámci medzištátnych adopcií umiestnili v rodinách. Za dva roky sa podarilo uskutočniť iba dve medzinárodné adopcie.Príčiny tohto vývoja by mal odhaliť celoslovenský prieskum poslankýň Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie, ktoré vedie podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková. Správu a návrhy riešenia vypracujú do polovice marca. Len Košický kraj ponúkol na medzištátnu adopciu 160 detí. V Košickom kraji žije a vyrastá v detských domovoch 650 detí. Poslanecký prieskum začal v Košickom kraji, kde plánujú okrem krajského úradu navštíviť aj niektorý detský domov.
Rómske listy je titul nového periodika, ktoré s dvojmesačnou periodicitou vychádza ako špecializovaná príloha týždenníka Domino fórum. Vydáva ho Rómska tlačová agentúra (RPA) s podporu Inštitútu otvorenej spoločnosti v Budapešti, Nadácie pre podporu občianskych aktivít (NPOA) a Veľvyslanectva USA v SR. Ako uviedla výkonná riaditeľka RPA Kristína Magdolenová, cieľom Rómskych listov je búrať predsudky vo vzájomnej komunikácii medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom.
Od 1. apríla začne v Bratislave a okolí vysielať nový káblový operátor Satro. Stane sa tak konkurentom spoločnosti UPC, ktorá v súčasnosti poskytuje káblovú televíziu väčšine domácností v hlavnom meste. Satro jej chce konkurovať najmä cenami, ktoré majú byť o polovicu nižšie ako v UPC s tým, že svoje služby bude ponúkať v troch súboroch - základnom, rozšírenom a špeciál. V základnom budú okrem všetkých slovenských aj všetky české televízie. Otáznou je zatiaľ iba TV Nova, s ktorou spoločnosť stále rokuje o šírení jej signálu vo svojej sieti. Ako uviedol riaditeľ spoločnosti Satro František Kadúch, televízne programy budú zákazníkom distribuovať prostredníctvom bezdrôtového systému MMDS, na ktorý im Telekomunikačný úrad udelil licenciu 28. novembra 2002.

6. februára
NR SR podporila vyslanie slovenských vojakov do Perzského zálivu. Zo 141 prítomných poslancov hlasovalo za 81, proti bolo 54 a šiesti sa zdržali. Jednotka radiačnej, chemickej a biologickej ochrany bude pôsobiť v rámci spoločných akcií medzinárodnej koalície, ktoré sa budú týkať Iraku. Poslanci vyslovili súhlas s tým, aby v prípade použitia alebo dôvodného podozrenia z použitia zbraní hromadného ničenia jednotka pôsobila v záchranných a humanitárnych akciách. Zároveň dali súhlas na jej účasť na prípadných vojenských akciách na vynútenie plnenia príslušných rezolúcií BR OSN na území Iraku v súlade s mandátom OSN.
Za jedno z najťažších, najvážnejších a najvýznamnejších v doterajšej činnosti NR SR označil hlasovanie o vyslaní slovenskej jednotky do akcií medzinárodnej koalície proti Iraku premiér Mikuláš Dzurinda. "Bolo to rozhodovanie nielen o Iraku, ale aj o celkovom smerovaní Slovenska a reálnosti našich šancí začleniť sa do bezpečného sveta, kde sa národy môžu slobodne a dobre rozvíjať,” dodal premiér. Podľa jeho slov budú teraz nasledovať už len technické kroky tak, aby slovenská jednotka bola vybavená a mohla byť čo najskôr do oblasti vyslaná.
Mierové riešenie irackého problému prišli pred parlament podporiť zástupcovia občianskej iniciatívy Nie v našom mene. Skupina približne 20 ľudí tichou manifestáciou pred rokovaním NR SR o vyslaní protichemickej jednotky na Blízky východ chce požiadať poslancov, aby podporili mierové výzvy a odmietli vojnu. Na jednom z transparentov boli upevnené gumové rukavice, ktoré dopĺňal text: "Gumové rukavice, výdajňa pomôcok pre poslancov ...aby si nezakrvavili ruky”. Ďalšie transparenty hlásali: "Krv nie je ropa, Vojna – prehra ľudstva, Aj v Iraku sú deti”.
Spojené štáty americké prostredníctvom svojho ministra zahraničných vecí Colina Powella opäť nepresvedčili Bezpečnostnú radu (BR) OSN o nevyhnutnosti súhlasiť s vojenským útokom na Irak. Predložené argumenty vzbudzujú dojem, že USA sú v dôkaznej núdzi a povyšujú svoje dohady nad absenciu hodnoverných faktov. Uvádza sa to v stanovisku Predsedníctva Ústredného výboru (ÚV) Komunistickej strany Slovenska (KSS) k stredajšiemu vystúpeniu C. Powella na pôde BR OSN, v ktorom predložil americké dôkazy o zbraniach hromadného ničenia v Iraku.
Proti vojenskému zásahu v Iraku sa vyjadrila Slovenská národná strana (SNS) a Pravá slovenská národná strana (PSNS). Ako zdôraznila pred novinármi podpredsedníčka PSNS Eva Slavkovská, prípadná účasť slovenských vojakov na konflikte v Iraku by poškodila morálny kredit Slovenska vo svete. Zároveň ocenila postoj Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré nepodporuje odchod slovenskej jednotky do krízovej oblasti. Podľa SNS a PSNS správa amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella na pôde OSN nepresvedčila o potrebe vojenskej akcie.
Prezident Rudolf Schuster sa zatiaľ cíti v Bardejovských Kúpeľoch veľmi dobre. Dobrú náladu trochu kazí len to, že v kúpeľoch je "veľa snehu a záveje", povedal jeden z jeho osobných lekárov František Samsely, podľa ktorého má hlava štátu od pondelka presne naprogramovaný každý deň. Napriek nabitému liečebno
-rehabilitačnému programu si však prezident nájde čas aj na šport. Obľúbený tenis síce nemôže hrať, ale každý deň chodí na prechádzky po okolí kúpeľov, často využíva aj stacionárny bicykel, prezradil osobný lekár.
Doterajšiu prácu Jana Marinusa Wiersmu v pozícii spravodajcu Európskeho parlamentu (EP) pre SR ocenil na prijatí v Bratislave minister Eduard Kukan. Zároveň ocenil nedávne otvorenie Informačnej kancelárie EP v Bratislave počas minulotýždňovej návštevy predsedu EP Pata Coxa na Slovensku, pričom SR sa stala treťou kandidátskou krajinou, v ktorej takúto kanceláriu otvorili. Šéf slovenskej diplomacie informoval Wiersmu o plnení záväzkov Slovenska, vyplývajúcich z rezolúcií EP. Objasnil aj kroky vlády SR smerujúce k vyšetreniu informácií zo správy o tom, že na Slovensku dochádza k nútenej sterilizácii rómskych žien a dodal, že násilná sterilizácia žien v SR je zakázaná. Wiersma ocenil operatívnosť vlády v tomto smere.
Na riziko neplatnosti májového referenda o členstve SR v Európskej únii (EÚ) upozornil vedúci Delegácie Európskej komisie (EK) v SR Eric van der Linden. Veľvyslanec na stretnutí pri príležitosti 10. výročia založenia Nadácie na podporu občianskych aktivít (NPOA) upozornil, že doterajšie referendá na Slovensku neboli úspešné. Kvalita predreferendovej kampane je podľa Lindena dôležitejšia ako množstvo financií, ktoré sa do nej investujú.
Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) nesúhlasí so zavedením fixného doplatku pre pacientov. Ako uviedla členka predstavenstva SAFS Milica Molitorisová, najmä chronickí pacienti výrazne pocítia toto opatrenie na svojich peňaženkách. V súčasnosti je pevne určená úhrada lieku na základe zdravotného poistenia a pacient dopláca rozdiel medzi úhradou poisťovne a cenou lieku v lekárni. To využívali farmaceutické firmy, ktoré často znižovali cenu liekov, aby pacient na ne nemusel doplácať vôbec. Úprava, ktorú navrhlo ministerstvo zdravotníctva, celú situáciu otáča, doplatok pacienta bude pevne určený a pri zmene ceny sa zmení čiastka, ktorú platí zdravotná poisťovňa.

7. februára
Predpoludním za skupinu desiatich poslancov doručil do NR SR návrh na zriadenie poslaneckého klubu nezávislých poslancov budúci podpredseda klubu Miroslav Abelovský. Do nového klubu prejde okrem Abelovského aj Jozef Brhel, Jozef Elsner, Ján Gabriel, Ján Mikolaj, Ivan Kiňo, Gustáv Krajči, Ladislav Polka, Igor Pinkava a jeho predseda Vojtech Tkáč. Pripojil sa aj jedenásty - doterajší podpredseda HZDS Rudolf Žiak.
Existencia dvoch klubov HZDS na pôde parlamentu je podľa podpredsedu hnutia Rudolfa Žiaka, ktorý sa pridal k skupine ľudí okolo Vojtecha Tkáča, lepšie riešenie než súčasný stav. Teraz bude jasné kde je kto zaradený. Doteraz bol klub totiž spoločenstvom poslancov, ktorí majú rôzne názory a tak aj vystupujú a nerešpektujú rozhodnutia klubu. Ako Žiak ďalej uviedol, nemieni však odísť zo strany a ani sa vzdať funkcie podpredsedu hnutia, ak ho niekto nevyzve.
Ako zodpovedné rozhodnutie v súlade so záujmami Slovenska a jeho budúcej úlohy v rámci medzinárodných vzťahov privítal šéf diplomacie Eduard Kukan rozhodnutie parlamentu vyslať našich vojakov do operácie proti Iraku. Podporu časti HZDS považuje za zárodok podstatnejšej spolupráce na pôde parlamentu. Medzinárodné spoločenstvo podľa Kukana nemôže čakať, kým Irak použije zbrane hromadného ničenia. "Treba sa zaoberať príčinami a nie riešiť dôsledky," zdôraznil. Je presvedčený, že do 14. februára, keď bude Bezpečnostná rada OSN rokovať o ďalšej správe inšpektorov, využijú Spojené štáty na intenzívne diplomatické rozhovory s európskymi partnermi.
Iránsky minister zahraničných vecí Kamál Charrází v Bratislave rozhodne odmietol vojenské riešenie irackej krízy. Musíme zabrániť použitiu sily a využiť diplomatickú cestu, vyhlásil po rokovaní so slovenským partnerom Eduardom Kukanom. Rovnaký názor majú všetky krajiny regiónu, čo potvrdili na nedávnom stretnutí v Istanbule. Rozhodnúť o ďalšom postupe musí Bezpečnostná rada OSN, preto žiadna akcia proti Iraku nemôže byť jednostranná. Irán, ktorý v osemdesiatych rokoch zažil irackú inváziu, nebude v prípadnej vojne podporovať ani jednu stranu. Charrází zdôraznil, že pred vyhodnotením dôkazov, ktoré predložil v OSN Colin Powell, musia poznať stanovisko irackej vlády a zbrojných inšpektorov.
Hlasovanie NR SR o vyslaní vojakov proti Iraku posunulo Slovensko podľa Jána Čarnogurského ďalej od Európy a bližšie k USA. Ako povedal Čarnogurský, hlasovanie ukázalo, že členstvo v NATO a vyslanie jednotky sú spojené veci a preto je dôležité, aby o vstupe SR do aliancie rozhodli občania v referende. V súvislosti s hlasovaním poslancov za KDH uviedol, že hlasovali v súlade s rozhodnutím predsedníctva.

kp;fa
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 3. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 7. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 13 236
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 509
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 839
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 982
 5. Po Slovensku na motorke 6 793
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 619
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 809
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 426
 9. Crème de la crème po slovensky 3 222
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 728
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Mikulec nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá.

Doterajšie pravidlá štát nemení.


2 h
Jakub Filo.

Slepí tiež nemôžu šoférovať.


1 h
Sklárne Slovglass posledné desaťročie chátrajú.

Osud sklární v Poltári je varovaním.


22 h
Dole vodou so Samom Marcom

Ako nazvete tých, ktorí vedome vlastných voličov povzbudzujú v tom, aby umreli?


20. jún

Neprehliadnite tiež

Poškodený most pri obci Sirník.

Je v havarijnom stave, hrozí jeho pád.


1m
Premiér Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Predsedníčku eurokomisie prijal premiér Heger.


30m
Mikulec nevylúčil, že kontrola na hraniciach bude nepretržitá.

Doterajšie pravidlá štát nemení.


2 h
Podnikateľ Marian Kočner.

Prevzal od klienta neznámy predmet.


TASR 2 h