BRATISLAVA. Na Sme.sk ste začiatkom novembra mohli nájsť profily piatich finalistov ocenenia Most v kategórii Projekt roka.
O víťazovi rozhodnete, ak sa od 9. do 30. novembra do polnoci zapojíte do online hlasovania. Hlasujte za Projekt roka do 30. novembra na stránke mladez.sk.
Ocenenie odovzdá Rada mládeže Slovenska už po desiatykrát. Každoročne oceňuje organizácie, iniciatívy, ľudí, ktorí svoju energiu, voľný čas a nápady venujú deťom a mladým.
Jednu z cien môže získať projekt, čo v poslednom období na Slovensku vznikol a darí sa mu fungovať. Stoja za ním zanietení ľudia, ktorým záleží na tom, ako to v našej krajine vyzerá.
Sú pozitívnym príkladom a zmena, ktorú prinášajú, motivuje ďalších.
Nominované projekty:
Obec, za ktorú sa nechcú hanbiť
Mládežnícka iniciatíva Lepší Dolný Lopašov sa snaží zlepšiť život v obci a dať ju na mapu Slovenska. Snažia sa v obyvateľoch vzbudiť záujem o obec a prebrať ich z pasivity.
Robia tak prostredníctvom kultúrnych akcií a premietaní, osadili pestrofarebné lavičky a začali vydávať noviny.
Do diania sa ľudia z Lepšieho Dolného Lopašova snažia zapájať aj ostatných obyvateľov, najnovším úspechom iniciatívy mamičiek je materské centrum.
Keď sa z kancelárie stane galéria
Projekt Soyart sa už tri roky pokúša prepojiť naoko nesúvisiace svety, kancelárie firiem a začínajúcich umelcov. Igor Rjabinin a Michaela Kučová hľadajú diela výtvarníkov, prenajímajú ich a inštalujú na steny kancelárií.
Talent mladých umelcov vďaka nim opúšťa školské depozity a spoznáva ho širšia verejnosť, pričom tvorcovia získavajú prvú praktickú skúsenosť s umeleckým trhom a privyrábajú si tým, čo ich baví.
Rovnosť neznamená rovnakosť
Elena Gallo Kriglerová, Alena Chudžíková a Katarína Medľová sa cez projekt Štátne deti na jednej lodi pokúšajú zlepšiť podmienky pre menšinové deti v detských domovoch.
Robia to prostredníctvom školení, ktorých cieľom je odstrániť „kultúrnu slepotu“ medzi zamestnancami detských domovov a na úradoch.
Projekt je výsledkom ich štúdie, ktorú vypracovali v Centre pre výskum etnicity a kultúry.
Oáza pomoci pre mladých
Bary na Obchodnej ulici sú miestom piatkovej a víkendovej zábavy mladých. Jeden z jej dvorov však ukrýva nízkoprahové centrum pomoci UPside.
Funguje od minulého novembra, a prichádzajú doň mladí ľudia s komplikovanými osudmi. Problémom ochotne načúvajú školení psychológovia, pomáhajú im znovu získať dôveru k ľuďom, nadviazať kontakty, nájsť si prácu a lepšie sa zaradiť do života.
O Slovensku bez ružových okuliarov
Nemôžeme iba frfľať. Tak znie slogan webu o pozitívnych stránkach Slovenska wopss.sk. Podľa tvorcu myšlienky, Filipa Kubeja má ukázať, že Slovensko vie ponúknuť omnoho viac než klišé ako bryndzové halušky, Tatry, krásne ženy a borovičku.
Web funguje od mája 2014 a jeho tím aktuálne tvorí šestnásť profesionálnych alebo poloprofesionálnymi editormi, redaktormi a fotografmi.
Čo je cena MOST
Most je ocenenie nezištnej práce mladých ľudí, organizácií a jednotlivcov, ktorí sa usilujú o zlepšenie života detí a mládeže. Most patrí tým, ktorí majú silu a odhodlanie meniť svet okolo seba. Je morálnym ohodnotením a verejným poďakovaním za ich doterajšiu snahu.
Cenu udeľuje Rada mládeže Slovenska vo viacerých kategóriách. Udeľuje sa spätne za predchádzajúci rok. Na výnimočné aktivity, ľudí a inšpiratívne myšlienky, ktoré sa pod ich rukami za rok 2014/15 zhmotnili, mohol upozorniť ktokoľvek prostredníctvom nominácie.
Z celkového počtu 89 doručených nominácií vybrala porota v zložení Eduard Filo, Juraj Hipš, Izabela Malašenková, Hana Skljarszka a Anna Šmehilová jednotlivých víťazov a v kategórii Projekt roka päť finalistov.
V spolupráci so SME.sk rozhodnú o najlepšom projekte čitatelia svojím hlasom od 9. do 30. novembra 2015.
Slávnostné 10. odovzdávanie cien Most sa pod záštitou Prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku uskutoční v utorok 1. decembra v klube A4 (budova YMCA) v Bratislave. Večerom budú sprevádzať Tomáš Hudák a Juraj Šoko Tabaček spolu s kapelou Saténové ruky.
Viac na www.mladez.sk/most.

Beata
Balogová
