BRATISLAVA. Novembrové protestné akcie Zraz dlhých nosov a Učiteľská kvapka krvi chceli pedagógov dostať do nálady, aká panovala počas štrajku v roku 2012. Približne z 80-tisíc učiteľov sa však zatiaľ zapojilo len pár stoviek. Zmeniť to majú novovytvorené lokálne iniciatívy a organizácie.
Najväčšiu podporu mali protesty v Bratislave. Do oboch akcií sa v hlavnom meste zapojila viac ako pätina z 233 škôl.
Hoci cez víkend minister financií Peter Kažimír vyhlásil, že „problémoví sú iba bratislavskí učitelia“, podobné iniciatívy vznikajú aj mimo Bratislavy.
Pripravujú tretí protest
Skupiny aktívnych učiteľov sa sformovali napríklad v Žiline, Banskej a Považskej Bystrici, ale aj v Krupine a Leviciach.
„Našou úlohou je vyvíjanie spoločenského tlaku, bez ktorého k žiadnej pozitívnej zmene nedôjde,“ uvádza Ondrej Pastierik z banskobystrickej iniciatívy učiteľov.
Aktuálne sa sústredia na tretiu protestnú akciu, Deň babysittingu. Učitelia plánujú 10. decembra pracovať iba do výšky svojich platov, ktoré sú na úrovni opatrovateliek detí. Cieľom akcií je naplniť požiadavky z výzvy Slovenskej komory učiteľov vláde.
Na zlý stav školstva nepoukazujú iba učiteľské iniciatívy, ale aj viacero kampaní a organizácií. Medzi najaktívnejšie patria Slovenská komora učiteľov, Nové školské odbory či kampane Chceme vedieť viac, Za živé univerzity a Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska.
„Širšia verejnosť do problémov škôl príliš nevidí a akcie učiteľov vníma len ako vnútrorezortný boj o vyššie platy,“ vysvetľuje Vladimír Burjan, jeden z iniciátorov občianskej kampane Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska.
Nejde len o peniaze
Cieľom kampane je donútiť politikov nielen na okamžité zlepšenie financovania školstva, ale aj na naštartovanie zásadných zmien vo vzdelávaní. Zaviazať sa k tomu majú v programovom vyhlásení novej vlády.
Minister Juraj Draxler s myšlienkou, že do školstva musí ísť viac financií, súhlasí. Na sobotu 28. novembra zvolal okrúhly stôl, ktorý sa má týkať regionálneho a vysokého školstva, vedy a výskumu.
Kompletný zoznam hostí zatiaľ ministerstvo nezverejní. „Účasť prisľúbili zástupcovia Združenia samosprávnych škôl Slovenska, Nové školské odbory, združenie Nové školstvo či Slovenská komora učiteľov,“ povedala hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
Posledný okrúhly stôl minister zvolal v marci na Deň učiteľov.
„Nepáči sa nám, že druhý prichádza súčasne s predvolebnou kampaňou,“ povedal Branislav Kočan zo Slovenskej komory učiteľov.

Beata
Balogová
