Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Na prípady šikany a porušovania práv v slovenskom školstve v utorok ministerstvo zareagovalo stostranovou príručkou.
Dokument opisuje modelové aj konkrétne prípady, kedy došlo k porušeniu práv zamestnanca ako aj návod na riešenie vzniknutých problémov.
„Ministerstvo pri praktickom riešení problémov pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov nie je v postavení rozhodcu, ale skôr akéhosi poradcu, preto je materiál formulovaný v neutrálnej podobe,“ píše v úvode stostranového dokumentu minister školstva Juraj Draxler.
Predpisy a príklady
Medzi príkladmi sú problémy ako zastrašovanie, poverenie vykonávaním dozoru nad agresívnym žiakom napriek nedostatočným fyzickým danostiam, nevyplácanie kreditového príplatku či natáčanie učiteľa na mobil, kameru alebo iné podobné zariadenie, ako aj riešenie konfliktov medzi kolegami.
Dokument je určený učiteľom, riaditeľom, zriaďovateľom a pracovníkom školských úradov. Zamestnanci vysokých škôl dokážu využiť jeho obsah iba čiastkovo.
Na jeho príprave sa podieľalo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ale aj odborníci z prostredia mimo štátnej správy.
Majú prijať etické kódexy
„Do konca mesiaca zriadi úrad ktorý sa zatiaľ pracovne nazýva ombudsman,“ uviedla pre SME v polovici októbra hovorkyňa ministerstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Podrobnosti o podobe a fungovaní úradu či jeho personálnom obsadení plánovalo ministerstvo predstaviť „až neskôr“, zatiaľ sa tak nestalo.
„Nie je potrebné prijímať nové legislatívne opatrenia, ale treba lepšie využívať tie súčasné. Osobitnú pozornosť treba venovať vzdelávaniu všetkých aktérov výchovno-vzdelávacej činnosti,“ píše sa v závere dokumentu. Zároveň uvádza odborovým a profesijným organizáciám prijať vlastné etické kódexy.
Modelový príklad z príručky:
18. opakované uzatváranie pracovných pomerov na určitú dobu v rozpore s ustanoveniam
o Dotknuté predpisy:
§ § 48 ZP
o Spôsob riešenia:
§ upozorniť zamestnávateľa, že takto uzavretý pracovný pomer sa stal pracovným pomerom na neurčitý čas
§ podať podnet na IP
§ podať návrh na súd
o Nevhodný spôsob riešenia:
§ pasivita (hrozí uplynutie premlčacej doby)

Beata
Balogová
