Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová podala už tretí návrh na disciplinárne stíhanie Štefana Harabina, chce mu pozastaviť výkon funkcie.
BRATISLAVA. Štefan Harabin vníma tretí disciplinárny návrh predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej voči jeho osobe ako trest za to, že chráni nezávislosť slovenských sudcov pred politikmi.
Šéfka Najvyššieho súdu podala tentokrát návrh na začatie disciplinárneho konania voči Štefanovi Harabinovi aj s návrhom na pozastavenie výkonu funkcie sudcu.
Dôvodom sú dve rozhodnutia, v ktorých Harabin oslobodil policajtov, lebo považoval za nezákonnú inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá ich vyšetrovala. Harabin označil Švecovej kroky ako „útok nominantky Smeru" a podľa neho ním porušuje normy OSN.
Daniela Švecová likviduje nezávislosť slovenských súdov a obhajuje porušovanie zákonov Kaliňákovou súkromnou políciou, myslí si Harabin. „Ak Slovenská republika nezruší súkromnú políciu Roberta Kaliňáka budeme platiť milióny eur na odškodnom pre postihnutých slovenských občanov,“ uviedol ďalej v reakcii Harabin.
Ide už o tretí disciplinárny návrh, ktorý podala šéfka Najvyššieho súdu SR na Štefana Harabina. O žiadnom nebolo zatiaľ rozhodnuté.
Zatiaľ nie je známy senát, a teda ani presný termín, kedy bude disciplinárny senát rozhodovať.
Z Harabina je len radový sudcaČítajte
Oslobodenie skorumpovaných policajtov
Švecová tretí disciplinárny návrh podala pre rozhodnutia, ktorými Harabin oslobodil skorumpovaných policajtov, lebo považoval za nezákonnú inšpekciu ministerstva vnútra, ktorá ich vyšetrovala. Harabin sa podľa Švecovej dopustil “závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu”.
Šéfka najvyššieho súdu mu vyčíta dva prípady. Ako informoval Denník N, v prvom mal spojiť dve trestné veci na spoločné konanie, hoci na to nebol zákonný dôvod. Ďalším prípadom je kauza policajta Juraja V., ktorý zastavil vodiča auta, ktorý nezostavil na značke STOP.
Namiesto pokuty si pre seba vypýtal 50 eur. Harabin ho po tom, čo ho odsúdil špecializovaný trestný súd, oslobodil, podľa Švecovej v rozpore s príslušnými ustanoveniami Trestného poriadku a tiež v rozpore s príslušnou judikatúrou.
“Toto rozhodnutie už nie je možné napraviť prostredníctvom žiadneho opravného prostriedku. Fakticky teda prepustil verejného funkcionára právoplatne odsúdeného za korupciu s právne nezvratným účinkom,” napísal denníku hovorca najvyššieho súdu Boris Urbančík.
Keď bojuje, tak vyhráva. Harabin ide pred súdČítajte
Svojvoľné rozhodnutie
Na začiatku októbra Švecová podala disciplinárny návrh na stíhanie bývalých členov senátu trestnoprávneho kolégia Štefana Harabina, Gabrielu Šimonovú a Viliama Dohňanského.
Tento senát riešil dovolanie vo veci Milana M., ktorý bol stíhaný za trestný čin sexuálneho násilia. Švecová je presvedčená, že sa všetci traja dopustili závažného disciplinárneho previnenia, lebo v tejto veci vydali svojvoľné rozhodnutie, ktoré je v rozpore s právom.
Začiatkom novembra podala návrh, pretože podľa nej Harabin bez ospravedlniteľných dôvodov nezvolal rokovanie kolégia podľa zákona, a to ani na základe vlastného rozhodnutia, ani na základe podnetu predsedu senátu Juraja Klimenta, ani na základe jej žiadosti. Neurobil tak, hoci trval stav právnej neistoty vytvorenej rozdielnym rozhodovaním senátov NS SR.
Štvrtý návrh
Harabin sa bráni a dal na Sudcovskú radu Najvyššieho súdu SR podnet na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania proti predsedníčke súdu Daniele Švecovej.
Pre Švecovú sa Harabin obrátil listom aj na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Bývalý člen jeho senátu Viliam Dohňanský zas podal návrh na Švecovej disciplinárnej stíhanie na Súdnu radu SR a ombudsmanke Jane Dubovcovej.
Na stole súdnej rady je aj štvrtý návrh na Harabinove disciplinárne stíhanie, rozhodovať o jeho prípadnom podaní budú v pondelok.
Časť členov rady si myslí, že by mal byť stíhaný aj za svoje výroky na adresu predsedníčky Najvyššieho súdu SR Daniely Švecovej, prezidenta Andreja Kisku ako aj na adresu trestnoprávneho kolégia.