SME

Žiaci majú porovnateľné výsledky s inými krajinami, tvrdí Draxler

Minister školstva upozorňuje občianske iniciatívy, aby sa nesnažili šokovať vyhláseniami, že naše školstvo je najhoršie v Európe.

Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému zvýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve.Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému zvýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Na primárnom stupni vzdelávania dosahujeme porovnateľné výsledky s ostatnými krajinami. Svedčia o tom medzinárodné testovania čitateľskej gramotnosti (PIRLS) a medzinárodné testovanie v matematických a prírodných vedách (TIMSS).

Povedal to minister školstva Juraj Draxler, ktorý tak reagoval na vyhlásenia občianskych iniciatív o slovenskom školstve. Ministerstvo školstva diskusie o školstve víta, upozorňuje však, že nie všetky tvrdenia, ktoré odznievajú, sú korektné. Rezort tvrdí, že iniciatívy by sa nemali snažiť šokovať vyhláseniami, že naše školstvo je najhoršie v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Nepáčia sa mu tvrdenia iniciatív

"Konkrétne v roku 2011 sa žiaci štvrtých ročníkov ZŠ po tretíkrát zúčastnili na medzinárodnom testovaní čitateľskej gramotnosti PIRLS. V čítaní dosiahli 10-roční slovenskí žiaci porovnateľné výsledky s priemerom zúčastnených krajín EÚ ako aj krajín OECD. Priemerný výkon slovenských žiakov od prvého merania v roku 2001 rastie. V priebehu desiatich rokov sme sa na škále PIRLS posunuli o 17 bodov. Nie je teda pravda, že v kvalite vedomostí detí sme jedným z najhorších štátov v Európskej únii a na chvoste vyspelých štátov, ako tvrdí kampaň „A dosť!“ na svojich webových stránkach," píše sa vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Draxlerovi sa nepáčia tvrdenia, že slovenské školstvo je úplné dno Európy. Dehonestuje to podľa neho prácu slovenského učiteľa. Podľa ministra máme mnoho žiakov so skvelými umiestneniami v prestížnych súťažiach. "V medzinárodných porovnaniach tiež nevyzeráme zle. Len si netreba vyberať jedno konkrétne porovnanie s cieľom šokovať,“ dodáva Draxler.

SkryťVypnúť reklamu

Zisťovali úroveň vzdelávania žiakov

V roku 2011 sa žiaci štvrtých ročníkov základných škôl zapojili aj do medzinárodného testovania kľúčových kompetencií v matematike a prírodných vedách TIMSS.

"Hoci v matematike dosiahli slovenskí žiaci nižší výsledok, ako je priemer zúčastnených krajín EÚ, už v takej prírodovede mali naopak významne vyššie výsledky," dodáva Dupaľová Ksenzsighová s tým, že Slovákov pochválila aj Medzinárodná štúdia počítačovej a informačnej gramotnosti – ICILS.

Jej cieľom bolo zistiť úroveň vzdelávania žiakov v oblasti počítačovej a informačnej gramotnosti v jednotlivých krajinách, ale aj výsledky, postoje a názory žiakov na informačné technológie a informácie napríklad o žiakoch, učiteľoch, školách, vzdelávacích systémoch a pedagogických postupoch v oblasti počítačovej gramotnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí žiaci dosiahli priemerné skóre 517 bodov, čím sa zaradili medzi 10 krajín s výsledkom významne vyšším v porovnaní s priemerom štúdie ICILS.

Do trojice najmenej obľúbených

"Naši učitelia vedia z detí urobiť plne vzdelané osobnosti bez ohľadu na typ alebo umiestnenie školy, nemáme to nastavené tak, že kvalitnejšie vzdelanie dosiahnete len na súkromnej škole alebo v hlavných mestských aglomeráciách, ako to je v niektorých väčších krajinách,“ komentuje výsledky Draxler.

Iniciátori kampane A DOSŤ! Nehazardujme s budúcnosťou Slovenska! sformulovali súhrn deviatich faktov, ktoré vyplývajú z medzinárodných meraní a porovnávaní. Upozorňujú napríklad na to, že naše deti nie sú v školách šťastné a v celosvetovom hodnotení patria slovenské školy do trojice najmenej obľúbených.

SkryťVypnúť reklamu

V kvalite vedomostí detí sme navyše podľa tejto kampane jedným z najhorších štátov v Európskej únii a na chvoste vyspelých štátov. Iniciátori kampane tiež poukazujú na to, že dlhodobo investujeme do vzdelávania a budúcnosti našich detí najmenej financií spomedzi vyspelých krajín.

V porovnaní s inými krajinami dáva náš vzdelávací systém deťom tiež najmenšie šance prekonať sociálne nerovnosti a tento stav sa ďalej zhoršuje.

Cieľom kampane je donútiť politikov k okamžitému zvýšeniu financií do vzdelávania a k naštartovaniu zásadných zmien v školstve. To musí byť podľa iniciátorov kampane prioritou Programového vyhlásenia novej vlády pre roky 2016 – 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu