Hlavnú skupinu v procese pátrania po osobách tvoria hľadané osoby, ktoré sú podozrivé, obvinené alebo obžalované z trestnej činnosti, prípadne po právoplatnom odsúdení nenastúpili na výkon trestu. Polícia pátrala po 11 303 hľadaných osobách - vypátrala 8080 a jej úspešnosť predstavuje 71,5 percent. V porovnaní s predchádzajúcim rokom kleslo toto číslo o 1,9 percenta, čo spôsobil najmä vyšší počet prípadov. Z teritoriálneho hľadiska dosiahli najlepšie výsledky policajti z Banskobystrického kraja (81 percenta), najhoršie z Prešovského kraja (67,4 percenta).
Pátranie po nezvestných osobách je službou polície občanom a významne ovplyvňuje jej dôveryhodnosť. Proces pátrania trvá maximálne 20 rokov. Minulý rok pracovala polícia na 1458 prípadoch nezvestností, z ktorých vyriešila 1131. Predstavuje to 77,6-percentnú úspešnosť, ktorá v porovnaní s rokom 2001 klesla o 4,6 percenta. Najúspešnejší boli policajti v Banskobystrickom kraji (82,2 percenta), najmenej úspešní ich kolegovia z Prešovského kraja (71,7 percenta). Z celkového počtu 1131 nájdených osôb bolo 56 osôb mŕtvych. Asi dve percentá z nezvestných osôb sú podnikatelia.
Do problematiky pátrania patrí aj zisťovanie totožnosti osôb, ktoré nevedia, nemôžu alebo nechcú hodnoverným spôsobom preukázať svoju totožnosť, a tiež zisťovanie totožnosti nájdených ľudských mŕtvol. Z 201 prípadov zisťovania totožnosti osôb v minulom roku vyriešili policajti 179, čo predstavuje 89-percentnú úspešnosť; zo 174 nálezov mŕtvol zistili totožnosť v 156 prípadoch, z 15 kostrových nálezov identifikovali 11 a vyriešili všetkých 12 prípadov osôb, ktoré nevedeli, nechceli alebo nemohli hodnoverne preukázať svoju totožnosť. Policajti sa zaoberali aj 152 nevyriešenými prípadmi zistenia totožnosti z roku 2001 a objasnili osem z nich. Najviac nevyriešených prípadov z predchádzajúcich rokov majú krajské policajné riaditeľstvá v Bratislave (54), Trnave (35) a Košiciach (28). V Bratislavskom i Trnavskom kraji však policajti zaznamenávajú veľa prípadov osôb utopených v Dunaji, pričom voda telá často prinesie z cudziny. Bratislava a Košice sú zase veľkými mestskými aglomeráciami s väčšou anonymitou občanov, ktorá ovplyvňuje páchanie trestnej činnosti.