BRATISLAVA. Slovensko bude v rámci protiteroristických opatrení zatiaľ meniť viac ako 15 zákonov. Informoval o tom v stredu (25.11.) na tlačovej besede premiér Robert Fico po rokovaní Bezpečnostnej rady SR.
Zdôraznil, že návrhy konkrétnych noviel predložia ministri na piatkové rokovanie vlády. V skrátenom legislatívnom konaní o zmenách rozhodnú poslanci NR SR na budúci týždeň.
Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Na to bude ale potrebná zmena ústavy. O podpore týchto zmien bude predseda parlamentu Peter Pellegrini hovoriť s predstaviteľmi opozičných strán.
Monitoring telefonátov
V prípade podozrenia z terorizmu pri vybraných trestných činoch sudca bude môcť rozhodovať o väzbe bez uvedenia dôvodov. Premiér zdôraznil, že navrhujú monitoring telefonickej komunikácie odsúdených a obvinených podozrivých z terorizmu, s výnimkou ich komunikácie s advokátmi. Predložené budú aj novely upravujúce právomoci polície a spravodajských služieb.
Na rokovanie vlády na budúci týždeň v stredu zas predložia návrhy na technické a personálne posilnenie bezpečnostných zložiek. Premiér spomenul, že je napríklad záujem zvýšiť počet príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia. V horizonte dvoch - troch rokov by len tento jeden krok mal stáť 60 miliónov eur.
Premiér Robert Fico zdôraznil, že nebudeme podceňovať bezpečnostné riziká, ktoré sú v súčasnosti nesmierne vysoké. Niekoľko tisíc ľudí bolo v Sýrii a vrátilo sa späť do Európy. Balkánska cesta sa využíva ako reverzný tok a to nie je normálne, dodal. Nekontrolovaná migrácia je bezprecedentné riziko pre Slovensko a celú Európsku úniu. Bezpečnosť občanov Slovenska je na prvom mieste pred všetkými inými právami, dodal premiér.
Viac vojakov a policajtov
Pre teroristické opatrenia bude Slovensko personálne aj technicky posilňovať tiež bezpečnostné zložky. Zvýšiť by sa mali počty policajtov aj vojakov. Záujem navýšiť počty svojich príslušníkov majú aj spravodajské služby. V boji proti terorizmu by mali pritom vojaci viac spolupracovať s políciou.
Ako po zasadnutí vlády informoval minister obrany Martin Glváč, približne 800 vojakov by mohlo spoločne hliadkovať s políciou, pričom prejdú rýchlym školením právomocí polície. Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák má takisto záujem navýšiť počty policajtov.
„Ak by sme zvyšovali počet policajtov tak, že by sme mali 800 hliadok štandardne, boli by sme potom schopní v rámci núdze zvýšiť ich počet na 1 600 vlastnými silami a až na 2 000 hliadok v spolupráci s ostatnými ozbrojenými zložkami,“ vysvetlil. Zvýšený počet policajných hliadok sa podľa Kaliňáka prejavil už poklesom kriminality.
Posilniť by sa mal aj 5. pluk špeciálneho určenia, a to personálne aj technicky. Podľa premiéra Roberta Fica by to mohlo stáť približne 60 miliónov eur. Pripomenul však, že ide o časový horizont dvoch až troch rokov.
SDKÚ: Boj proti terorizmu musí prebiehať potichu, nie na tlačovkách
Podľa lídra SDKÚ je úplne prirodzené, že ľudia dnes pociťujú strach.
BRATISLAVA. Zmenená bezpečnostná situácia v Európe a stupňujúca sa teroristická hrozba si podľa SDKÚ vyžaduje nový prístup v ochrane ľudí, územia a majetku. Zmena opatrení môže byť efektívna len za predpokladu, že zahŕňa výraznú zmenu kompetencií tajných služieb.
„Strach ľudí o svoju bezpečnosť je po nedávnych udalostiach vo Francúzsku či Belgicku oprávnený. Opatrenia, ktoré dnes prezentoval Robert Fico, však riešia len prípady, keď sa podarí prípadných teroristov odhaliť. No netušíme, ako chce týchto potenciálnych teroristov odhaľovať. Potrebujeme zmeniť zákony o tajných službách, dať im nové kompetencie a zároveň nastaviť systém kontroly, ktorý zabráni zneužívaniu,“ uviedol predseda SDKÚ Pavol Frešo.
Podľa lídra SDKÚ je úplne prirodzené, že ľudia dnes pociťujú strach. Je to však následok niekoľkomesačnej nečinnosti európskych vlád, vrátane tej slovenskej. „Je nevyhnutné, aby sa protiteroristické opatrenia koordinovali naprieč celou Európskou úniou. Robert Fico by mal využiť všetky diplomatické možnosti, aby sa podarilo dosiahnuť užšiu a efektívnejšiu spoluprácu európskych tajných služieb a vzájomné zdieľanie informácií,“ doplnil predseda Sekcie spravodlivosti a bezpečnosti SDKÚ Ján Keselý.
Slovensko, ale aj zvyšné európske krajiny, sa podľa SDKÚ dnes môžu pri zavádzaní efektívnej protiteroristickej ochrany inšpirovať inými krajinami, napríklad USA. Zároveň sa môžu poučiť z chýb, ktoré sa vyskytli pre zavádzaní a uplatňovaní protiteroristických opatrení.
sita