BRATISLAVA. Ani tretí pokus opozície rokovať o kauze Pandur na pôde Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť nevyšiel. Aj v stredu (25.11.) mali byť témou "Bezpečnostné riziká vyplývajúce z medzinárodnej korupčnej kauzy Pandur". Kým v prvých dvoch prípadoch nebol výbor uznášaniaschopný pre neúčasť poslancov Smeru a časti opozície, dnes prišli všetci 13 členovia.
Poslanci vládnej strany, ktorí majú vo výbore väčšinu, však za program nezahlasovali, čím zasadnutie skončilo.
Opozícia chce na výbore hovoriť o bezpečnostných rizikách, lebo v kauze Pandur sa objavuje aj podnikateľ so zbraňami a priateľ premiéra Fica Miroslav Výboh. Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) je presvedčený, že práve Výboh je tým Slovákom, ktorý je za túto kauzu v Rakúsku trestne stíhaný.
"Toto nie je téma pre brannobezpečnostný výbor. Ministerstvo obrany SR nikdy neplánovalo nakúpiť žiadne obrnené kolesové vozidlá Pandur, nakupovalo české ministerstvo. Nevidím žiaden súvis s prípadným bezpečnostným ohrozením SR," povedal predseda výboru Jaroslav Baška (Smer).
Výboha kauza pandur stále nedobiehaČítajte
Baška: Výboha nepoznám
Či je pre neho dôveryhodný človek, ktorý obchoduje s rezortom obrany a možno je podozrivý z korupcie, Baška jasne nepovedal. "Ja osobne pána Výboha nepoznám. Tento výbor mal byť o ohrození bezpečnosti pri vyšetrovaní nákupu vozidiel Pandur pre české ministerstvo obrany. Slovensko s tým naozaj nemá nič," dodal Baška.
Člen výboru Ľubomír Galko (SaS) vidí pri Výbohovi ten problém, že je to človek blízky premiérovi a s veľkým dosahom na zbrojný priemysel na Slovensku. "Neoficiálna informácia, že je stíhaný v Rakúsku, je natoľko závažná, že by o nej brannobezpečnostný výbor mal vedieť, lebo to môže predstavovať určité bezpečnostné riziko. My ho nechceme súdiť, ale musíme vedieť, či sa to udialo a aký vplyv to môže mať na fungovanie zbrojného priemyslu na Slovensku," uzavrel.
Rakúska strana zatiaľ neuviedla, koho trestne stíha, spomína sa len jeden Slovák a jeden Izraelčan.
"Mám svoje informácie a vychádzam aj z medializovaných informácií. V tejto kauze sa pohybovali len dvaja Slováci - pán Výboh a pán Fico. Ak nie je obvinený Výboh, tak je obvinený Fico. Ale domnievam sa, že obvinený je Výboh, ktorý bol priamo pri rokovaniach a mal si pýtať 18 miliónov eur," podotkol minulý týždeň Lipšic.
Rakúšania potvrdili, že v kauze Pandur stíhajú SlovákaČítajte
Ďalšia žiadosť
Opozícia je teraz pripravená podať ďalšiu žiadosť o rokovanie výboru, tentoraz však nebude žiadať pozvanie ministra obrany Martina Glváča (Smer), ale priamo premiéra Roberta Fica (Smer). Ak výbor zase rokovať nebude, podá opozícia návrh na mimoriadne zasadnutie pléna s touto témou.
V prípade, že Smer program takejto mimoriadnej schôdze neschváli, podá opozícia návrh na odvolanie Glváča alebo premiéra. V takom prípade sa už program schvaľovať nebude a rokovanie sa konať musí.