Predseda Slovenskej asociácie jogy Gejza Timčák to uviedol v súvislosti s odmietaním jogy predstaviteľmi katolíckej cirkvi na Slovensku, ktoré vyjadrili aj v minulotýždňovom pastierskom liste.
Ako ďalej dnes pre TASR uviedol, joga je systém psychofyzických cvičení a techník a zároveň jedným zo šiestich hlavných filozofických systémov Indie. "Joga nemá náboženskú obec, chrámy, ani kňazov. Nemá však dôvod odmietať Ježiša Krista, vykúpenie, kresťanstvo a nemá prečo viesť k ateizmu. Ten, kto by chcel z jogy urobiť náboženstvo, môže sledovať iba sebecké ciele, ktoré sú v rozpore s jogou."
Tvrdenie, že joga vedie k duchovnosti, zároveň protirečí tvrdeniu pastierskeho listu, že joga vedie k ateizmu. "Joga tvrdí, že v človeku sú vbudované všetky prostriedky k tomu, aby sa stal duchovne zrelou osobnosťou," uviedol Timčák.
Na zlepšenie zdravotného stavu jogu cvičia desiatky miliónov ľudí všade na svete - od Ázie po USA. Tvrdenie, že joga škodí zdraviu, nebolo podľa Timčáka nikým seriózne podložené. "Samozrejme, aj jogu je možné nesprávne cvičiť," dodal. Joga zároveň nemá dôvod mať manipulatívne ciele.
Pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska Timčák prirovnal k "Džihádu, posvätnej vojne", ktorú vedú moslimovia proti nevercom, čo nemôže byť v konečnom dôsledku nikomu prospešné.
Ostrú kritiku jogy zo strany predstaviteľov katolíckej i evanjelickej cirkvi na Slovensku vyvolal plán Ministerstva školstva SR zaviesť od septembra jogu do povinnej telesnej výchovy na školách. Po piatkovom rokovaní šéfa rezortu Milana Ftáčnika so zástupcami cirkví ministerstvo ustúpilo a nateraz uvažuje len o zavedení nepovinnej jogy, s čím však kresťanské cirkvi rovnako nesúhlasia.