SME

Historický kalendár - 10. februára

1763 -- bol podpísaný Parížsky mier, mierová zmluva medzi Veľkou Britániou a Francúzskom, ktorá ukončila
sedemročnú vojnu. Francúzsko stratilo v prospech Veľkej Británie územia v Severnej Amerike a v Indii.

1789 -- cisár Jozef II. vydal nový daňový a urbariálny patent. Bol to pokus o radikálnu reformu daňového a urbariálneho zaťaženia dedinského poddaného obyvateľstva. Dane odvádzané štátu a platy pre vrchnosť nemali činiť viac ako 30 % hrubého výnosu poddanskej usadlosti. Reforma vstúpila do platnosti 1. 11. 1789, pre odpor stavov bola zrušená Leopoldom II. 9. 5. 1790.

1837 -- v Sankt Peterburgu zomrel po súboji s francúzskym prisťahovalcom Georgesom d´Antésom najväčší ruský romantický básnik, zakladateľ novodobej ruskej literatúry Alexander Sergejevič Puškin. V dráme sa inšpiroval Shakespearom: Boris Godunov. K vrcholom európskej romantickej prózy patrí cyklus: Belkinove poviedky, novela Kapitánova dcéra a poviedka Piková dáma, v ktorých dôsledne rešpektuje atmosféru panujúcu v jednotlivých vrstvách ruskej spoločnosti. Písal tiež literárne kritiky, publicistiku, vydával literárny časopis Sovremennik (Súčasník). Najvýznamnejšie je však jeho básnické dielo: rozprávkový epos Ruslan a Ľudmila, poémy Kaukazský zajatec, Bachčisarajská fontána, Cigáni a román vo veršoch Eugen Onegin. Tragikomický romantický hrdina tu po prvý raz v ruskom písomníctve stelesňuje osud tzv. zbytočného človeka. Napísal tiež historické poémy Poltava a Medený jazdec a veršované rozprávky. Jeho dielo inšpirovalo hudobných skladateľov, hlavne P. I. Čajkovského (opery Eugen Onegin, Piková dáma) a M. P. Musorgského (opera Boris Godunov). Narodil sa 6. júna 1799 v Moskve.

1890 -- v Moskve sa narodil ruský spisovateľ Boris Leonidovič Pasternak. Začínal ako futuristický lyrik, hlásiaci sa ku kubofuturizmu, považovaný za najväčšieho ruského spisovateľa v dobe medzi dvoma svetovými vojnami. Za román Doktor Živago dostal v r. 1957 Nobelovu cenu za literatúru, na nátlak sovietskej vlády ju však musel v r. 1958 vrátiť. Ďalšie romány: Rok tisícdeväťstopäť, Môj život. Básnické zbierky: Brat môj život, Vzdušné trate. Zomrel 30. mája 1960 v Peredelkine pri Moskve.

1898 -- v Augsburgu sa narodil nemecký spisovateľ, dramatik, režisér a teoretik umenia Bertholt Brecht, predstaviteľ angažovanej literatúry v zmysle komunistickej propagandy a spoločenskej kritiky. V r. 1933 emigroval do Dánska a r.1941 do USA. Do vlasti sa vrátil v r. 1948 a o rok neskôr založil so svojou ženou Helenou Weigelovou vo Východnom Berlíne divadlo Berliner Ensemble. Bol tvorcom epického divadla, o ktorom napísal teoretickú štúdiu pod názvom O divadelnom umení. Najvýznamnejšie hry: Opera za tri groše, Matka, Matka Guráž a jej deti, Život Galileiho. Ako básnik vynikol v zbierke básní: Domáca postila, ako prozaik v zbierkach poviedok: Kalendárové historky a Historky o pánovi Keunerovi. Zomrel 14. augusta 1956 v Berlíne.

1923 -- v Mníchove zomrel nemecký fyzik Wilhelm Conrad Röntgen, tiež Roentgen. V r. 1895 objavil nový druh žiarenia, lúče X (nazvané röntgenové) a skúmal ich vlastnosti. Zhotovil prvé röntgenové snímky kovových predmetov a snímky kostí ruky (svojej manželky). Zomrel na leukémiu v dôsledku ožiarenia. Nositeľ Nobelovej ceny (1901) za objav röntgenových lúčov. Narodil sa 27. marca 1845 v meste Lennep.

1947 -- boli podpísané parížske mierové zmluvy ako výsledok Parížskej mierovej konferencie - rokovania protihitlerovskej koalície s európskymi spojencami Nemecka, ktorá sa konala od 29. 7. do 15. 10. 1946. Porazeným štátom bolo uložené platenie reparácií, obmedzenie stavu armády. Súčasťou zmlúv boli i územné zmeny: Taliansko stratilo Dodekanéske ostrovy (v prospech Grécka), časť Istrie a časť pobrežia Jadranského mora (v prospech Juhoslávie) a bolo nútené vrátiť Francúzsku územia zabrané v r. 1940. Talianske kolónie boli dané pod správu OSN. Fínsko stratilo časť Karélie (v prospech ZSSR), Rumunsko stratilo Besarábiu a severnú Bukovinu (v prospech ZSSR). Hranice Bulharska a Maďarska sa vrátili do stavu z r. 1940.

1962 -- v Prahe zomrel český maliar a grafik Max Švabinský, zakladateľská osobnosť modernej českej grafiky, portrétista. V r. 1924-26 bol rektorom Akadémie výtvarných umení v Prahe. Vrcholom jeho tvorby sú návrhy farebných okien a mozaík v Chráme sv. Víta v Prahe. Zakladajúci člen Združenia českých grafikov Hollar, člen Spolku výtvarných umelcov Mánes. Narodil sa 17. septembra 1873 v Kroměříži.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 082
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 689
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 998
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 773
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 658
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 248
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 195
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
Novak Djokovič.

Získal ho na turnaji v Ženeve.


TASR
Švajčiarsko oslavuje gól v zápase Švajčiarsko - Dánsko v semifinále MS v hokeji 2025.

Švajčiarsko v semifinále MS v hokeji 2025 hrá s Dánskom. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.


Futbalisti AS Trenčín oslavujú gól v baráži.

Prvý duel baráže sa skončil remízou 1:1.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu