SME

Bez povolenia sa zbraňové systémy ako prebytočný majetok firmám neodpredávajú

Bratislava 9. februára (TASR)- Ministerstvo obrany SR odpredáva zbraňové systémy ako prebytočný majetok len firmám, ktoré majú povolenie obchodovať ...

Bratislava 9. februára (TASR)- Ministerstvo obrany SR odpredáva zbraňové systémy ako prebytočný majetok len firmám, ktoré majú povolenie obchodovať s vojenským materiálom v SR.

Zbraňové systémy sa stávajú majetkom firmy, ktorá je povinná s ním nakladať podľa platnej legislatívy vrátane vývozných licencií. Pokiaľ nie sú uzatvorené zmluvy medzi rezortom obrany a cieľovou krajinou o technickej pomoci, MO SR nemá možnosť sledovať ďalší osud predaných zbraní.

Vojenský materiál, ktorý nie je voľne obchodovateľný, môže byť odpredaný výhradne záujemcom, ktorí spĺňajú podmienky podľa zákona o obchodovaní s vojenským materiálom, uviedla pre TASR Katarína Heimschildová poverená riadením komunikačného odboru MO SR.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra Middle East Newsline so sídlom v kanadskom Quebecu zameraná na blízkovýchodnú oblasť priniesla pred dvoma týždňami informáciu, že Irak podpísal údajne dohody s niekoľkými slovenskými firmami na dodávku súčiastok pre vojnový tank T-72 a neidentifikované komponenty pre samohybné delostrelecké systémy. Agentúra sa odvolala na západné spravodajské zdroje.

Na Slovensku sa podľa vyjadrenia MO vyrábali uvedené zbraňové systémy, ale celý rad komponentov bol dovážaný z bývalých štátov Varšavskej zmluvy. Ozbrojené sily SR majú vo výzbroji takúto techniku, ako aj náhradné dielce potrebné na udržanie ich bojaschopnosti. Dielce, ktoré sa v SR nevyrábali, sa podľa potreby nakupovali do výšky stanovených zásob.

Rezort obrany potvrdil, že v súčasnosti nie sú žiadne zbraňové systémy a náhradné dielce k T-72 a delostreleckým systémom uvoľnené k odpredaju. Model 2010 predpokladá zníženie početného stavu techniky, jej modernizáciu alebo úplnú náhradu novými typmi v súlade so súčasnými požiadavkami. Toto sa bude pritom dotýkať aj vyššie uvedených prebytočných zbraňových systémov a náhradných dielcov, uviedla Heimschildová.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo obrany SR nedisponuje celkovými údajmi o výrobe zbraní na Slovensku a z hľadiska kompetencií mu neprináleží sledovanie priebehu jednotlivých obchodných transakcií. Pôsobnosť MO v oblasti obchodovania s vojenským materiálom sa riadi zákonom o obchodovaní s vojenským materiálom. Z neho vyplýva, že o vydaní povolenia oprávnenej osobe a následne udelení licencií v jednotlivých obchodných prípadoch rozhodne Ministerstvo hospodárstva (MH) SR, po vyjadrení MO, ktoré má odporúčajúci charakter. Kontrolu nad dodržiavaním uvedeného zákona vykonáva MH SR.

Podľa vyjadrenia MH SR sa vývoz, o ktorom informovala agentúra Middle East Newsline nemôže uskutočniť legálnou cestou. Na každú dodávku musí vývozca najprv od medzirezortnej komisie dostať licenciu, v ktorej sa uvádza tak cieľová krajina dodávky, ako aj presná špecifikácia tovaru. Irak pritom patrí medzi embargované krajiny a legálnou cestou zbrane zo Slovenska odísť nemôžu, konštatovala hovorkyňa MH Katarína Ševčíková s tým, že v licenčných komisiách sú zastúpené okrem rezortu hospodárstva aj rezorty zahraničných vecí, obrany a vnútra.

SkryťVypnúť reklamu

K možnosti nelegálneho vývozu zbraní sa zástupcovia odboru licenčnej a colnej politiky MH SR nedávno vyjadrili, že rezort nemá zistené žiadne dôkazy o pokusoch slovenských firiem realizovať vývoz v rozpore s licenčnými podmienkami. V súčasnosti má na Slovensku povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom celkovo 152 subjektov. Asi 80 percent slovenského exportu pritom smeruje do ČR a zvyšok zbrojného materiálu sa exportuje iba do krajín, voči ktorým nie sú uplatňované medzinárodné sankcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 718
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 215
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 5 129
  4. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 594
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 538
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 409
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 258
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu