Ani tretí spôsob, ktorým vláda siahla na platy sudcov a prokurátorov, nie je podľa Ústavného súdu v poriadku.
BRATISLAVA. Najnovšie rozhodnutie Ústavného súdu o protiústavnosti zmrazenia platov sudcov vyjde štát približne na desať miliónov eur. Znamená, že štát takýmto spôsobom v budúcnosti už viac nemôže šetriť na justícii. Zároveň bude musieť štát sudcom a prokurátorom vrátiť to, čo im vzal, a doplatiť im peniaze, o ktoré prišli za jedenásť mesiacov tohto roka pre zastavenú valorizáciu.
„Podľa predbežného odhadu pôjde o sumu vo výške asi šesť miliónov eur,“ uviedla k doplatkom pre sudcov hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová. Keďže na platy sudcov sú priamo naviazané aj zárobky prokurátorov, doplácanie valorizácie sa dotkne aj ich. Znamenať to bude výdavky vo výške asi štyri milióny eur.
Iné riešenie ako vrátenie ušlej mzdy pritom štát ani nemá. Ak by totiž tieto peniaze nedoplatil, sudcovia a prokurátori by podľa bývalého šéfa Ústavného sudu Jána Mazáka mohli štát žalovať.
Ohrozená nezávislosť
Zmrazenie platov napadla na Ústavnom súde na podnet Súdnej rady jej predsedníčka Jana Bajánková ešte v januári. Argumentovala najmä tým, že štát v minulom roku dosiahol pozitívne ekonomické ukazovatele, a preto nie je dôvod na takéto šetrenie. Inak sa totiž podľa jej argumentácie zásah do zárobkov sudcov či prokurátorov dá vnímať ako svojvôľa zákonodarcov, ktorá by mohla ohroziť nezávislosť súdnictva.