Slovenské predsedníctvo v Európskej únii od júla do decembra 2016 má byť jedným z najlacnejších.
BRATISLAVA. Plán tém, ktoré Slovensko otvorí pri svojom prvom predsedníctve v Európskej únii, sa ešte bude meniť. Môžu za to nedávne teroristické útoky v Paríži.
Hlavné témy sa majú týkať najmä hospodárstva a energetiky, ale do popredia môže vystúpiť aj otázka bezpečnosti v Európe.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano potvrdil, že slovenské predsedníctvo bude vzhľadom na teroristické útoky „reflektovať nevyhnutnosť zintenzívniť úsilie a koordinované aktivity na boj proti terorizmu“.
Konkrétne témy spresniť ešte nevedel.
Náklady budú nižšie
Slovensko
Predsedníctvo v Rade EÚ
- uskutoční sa 20 podujatí na vysokej úrovni, z toho 15 neformálnych zasadnutí ministrov a päť ministerských konferencií,
- bude aj 180 pracovných stretnutí (konferencie, workshopy, výjazdové zasadnutia pracovných skupín, semináre),
- v Bruseli a Luxemburgu asi 35-krát formálne zasadne Rada EÚ a 2000 zasadnutí budú mať pracovné výbory a skupiny,
- oficiálny kalendár SK PRES predstavia v decembri tohto roku,
- logo SK PRES, ktoré vzišlo z verejnej súťaže, predstavia začiatkom budúceho roka,
- celkové očakávané výdavky na SK PRES by nemali prekročiť u 70 miliónov eur.
Náklady na slovenské predsedníctvo by nemali prekročiť 70 miliónov eur. Ministerstvo zahraničia odhaduje túto sumu v Správe o stave pripravenosti Slovenska na predsedníctvo.
Na prípravu Slovensko vlani minulo 1,8 milióna eur. Ministerstvo financií na tento rok vyčlenilo ďalších vyše 15 miliónov eur, v budúcom roku sa ráta s výdavkami 52,8 milióna eur. Príprava si vyžiada vyše 40 verejných súťaží.
„Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ má ambíciu byť najúspornejším predsedníctvom s najnižším rozpočtom v porovnaní s ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky,“ povedal Stano.
Roman Geist z portálu EurActiv.sk hovorí, že je ťažké porovnávať výdavky krajín, ktoré Európskej únii už predsedali. Líšia sa podľa neho pre množstvo aktivít či spôsob výpočtu výdavkov. „Čisto numericky však ide o priemernú až nižšiu sumu,“ hovorí Geist.
Česko počas predsedníctva v roku 2009 minulo podľa tlačového odboru českého Úrady vlády 126,9 milióna eur.
Aktuálne dianie
Počas polročného predsedníctva plánuje ministerstvo v Bratislave 20 podujatí, z toho 15 neformálnych zasadnutí ministrov a päť ministerských konferencií. Počíta aj s ďalšími 180 pracovnými stretnutiami, medzi ktoré patria workshopy či semináre.
Hlavné témy počas slovenského predsedníctva odsúhlasili aj Holandsko a Malta, ktoré budú predsedať Únii pred ním a po ňom. Prienik krajiny našli v otázkach budovania jednotného digitálneho trhu, hlbšej menovej únie, nižšej administratívnej záťaže malých a stredných podnikoch či tvorby a Energetickej únie.
Témy boli podľa predsedu zahraničného výboru Františka Šebeja z Mosta-Híd zvolené rozumne, ale upozorňuje, že charakter predsedníctva môže ovplyvniť aj ďalšie aktuálne dianie.
„V čase nášho predsedníctva sa má v Anglicku odohrať referendum, či vystúpi z Európskej únie, a to bude tiež asi zásadná téma,“ myslí si Šebej. Dodáva, že takmer všetky predsedníctva mali vopred nalinkované témy, ale skutočnosť ich dobehla.
Pár mesiacov po voľbách
Predsedníctvo sa bude konať necelé štyri mesiace po parlamentných voľbách. Šebej upozorňuje, že vtedy sa zvyknú meniť ľudia vo funkciách. „Pár mesiacov môže byť krátky čas na to, aby sa noví ľudia stihli oboznámiť s celou agendou,“ hovorí. Výmeny tak podľa neho môžu priebeh predsedníctva zhoršiť.
Podujatia na najvyššej ministerskej úrovni sa budú konať v bratislavskej Redute, kde sídli Slovenská filharmónia. Budova sa zmení na konferenčné centrum.
Sprievodný kultúrny program a galavečery budú na Bratislavskom hrade. Na ďalšie odborné a pracovné stretnutia sú vyhradené historická budova parlamentu na Župnom námestí, hotel Bôrik a kongresová sála ministerstva zahraničia.

Beata
Balogová
