Prešov 9. februára (TASR) - Protesty proti zámeru vedenia Slovenského rozhlasu (SRo) premiestniť hlavnú redakciu národnostno-etnického vysielania (HR NEV) z Prešova do Košíc zazneli v dnešnej predpoludňajšej relácii Nedeľný rádiomagazín na okruhu Rádio Patria. Všetci poslucháči, ktorí zatelefonovali do vysielania naživo realizovaného z Prešova odmietli tento zámer. Volali ľudia zo Stakčína, Košíc, Prešova, Kežmarku, Kružľovej a Ruskej Vole.
Už v piatok 7. februára protesty proti presunu zverejnili Zväz Rusínov-Ukrajincov SR (ZRUS), Rusínska obroda (RO), výbor Regionálnej organizácie Slovenského syndikátu novinárov (RO SSN) v Prešove. Predsedníčka RO, ktorej ústredie sídli v Prešove, Anna Kuzmiaková pre TASR na margo svojho listu členom rozhlasovej rady, v ktorom ich vyzýva, aby tento krok nepodporili, poznamenala, že niet príčin premiestniť HR NEV do Košíc. RO od svojho vzniku v roku 1990 sa usilovala o to, aby sa z Prešova vysielalo aj po rusínsky, čo sa nakoniec podarilo od roku 2002. Kuzmiaková nevidí logiku v premiestnení HR NEV, keďže v Prešove sídli celý rad prorusínsky či proukrajinsky orientovaných organizácií, pracuje tu Divadlo Alexandra Duchnoviča, ktorého herci často vo vysielaní vystupujú. Pritom obe budovy sú v susedstve. Podobne na riziko oddialenia vysielania v ukrajinčine od prirodzeného regiónu poukazuje predseda Ústrednej rady ZRUS Ivan Laba.
Podľa vyhlásenia RO SSN, zaslaného ústrednému riaditeľovi SRo, rozhlasovej rade, predsedovi Národnej rady SR a predsedovi vlády SR, realizácia zámeru by znamenala "vážne narušenie súčasnej podoby mediálneho prostredia v Prešove a v Prešovskom kraji" a pre tvorivých pracovníkov, z ktorých väčšina sú členovia SSN "podstatné zhoršenie ich životných a pracovných podmienok".
Šéfredaktor HR NEV Vojtech Bačo pre TASR potvrdil, že existuje taký návrh a jeho dôvodom je ekonomika. Ďalej to nekonkretizoval. Všetky okolnosti a súvislosti presunu príde 12. februára do Prešova vysvetliť ústredný riaditeľ SRo Jaroslav Rezník.
V súčasnosti sa v prešovskej rozhlasovej budove, postavenej na tento špeciálny účel v roku 1986, pripravujú relácie v šiestich jazykoch národnostných menšín. Vysielanie v ukrajinskom jazyku z Prešova sa realizuje od roku 1948.