BRATISLAVA. Ak je situácia naozaj taká vážna a Slovensko je v takom ohrození terorizmom, ako to dnes na rokovaní vládny uviedol premiér SR Robert Fico, ako je možné, že 83 poslancov Smeru-SD odhlasovalo návrh, aby parlament, najvyšší ústavný a kontrolný orgán nad vládou, políciou, tajnými službami a vojenským spravodajstvom, nezasadol až do termínu parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 5. marca 2016.
Na túto skutočnosť poukázala poslankyňa Národnej rady SR Magdaléna Vášáryová. Rada by upozornila aj na pár vecí, o ktorých ,,vláda a jej minister vnútra Robert Kaliňák neradi hovoria," uviedla pre agentúru SITA Vášáryová.
,,Po prvé, poslanci Smeru zrušili aj plánované zasadanie v januári 2016. Ľudsky pochopiteľné, veď ide advent, potom Vianoce, oslávime Nový rok a potom už treba kampaňovať, rozprávať nemiestne vtipy, sľubovať...," uvádza Vášáryová a pýta sa, čo bude robiť s tým strašným nebezpečenstvom terorizmu vtedy.
,,Buď sa ním nenecháme vyviesť z miery a koniec roka si náležite užijeme, alebo nás Fico jednoducho účelovo straší," dodala Vášáryová. Ako druhý bod Vášáryová uvádza, že počtom policajtov v pomere k obyvateľstvu je Slovensko jedna z "najkriminálnejších" zemí sveta. Dnes má Slovensko približne jedného policajta na 217 občanov. V rovnako veľkom Fínsku je to len jeden policajt na 705 občanov.
,,Asi majú pravdu tí, ktorí upozorňujú, že len nedávno schválený štátny rozpočet nebude platiť ani dva týždne. Ale noví policajti s novými platmi budú vedieť, koho majú voliť," myslí si Vášáryová. Po tretie, nové právomoci, ďalšie peniaze a ľudí získajú aj slovenské tajné služby SIS a vojenské spravodajstvo. ,,Teda tí, o ktorých sa už dlho oprávnene domnievame, že nekontrolovane míňajú naše peniaze," uviedla Vášáryová s tým, že nechce, aby slovenské tajné služby boli schopnejšie než sú dnes.
Smer a jej vláda vyvolali u občanov Slovenska, najmä u tých bezmocnejších, obrovský strach. ,,A teraz využívajú tento strach, aby presadili kvantitatívne posilňovanie moci policajtov, súdov a tajných služieb, teda tých inštitúcií na Slovensku, ktorým ľudia najmenej dôverujú," uviedla Vášáryová s odôvodnením, že je to skvelá predvolebná stratégia, za ktorú vďačí Smer utečencom, ktorí hľadajú záchranu v Európe a ktorých premiér považuje za teroristov.
,,Ak dovolíme, aby sa Slovensko touto cestou posilnilo ako policajný štát, ktorý vás môže strčiť do basy na desať dní aj úplne bezdôvodne, budeme ho mať. Ja za to hlasovať nebudem," dodala Vášáryová.
Vláda dnes schválila protiteroristickú legislatívu. Zákony vláda do parlamentu predloží v skrátenom legislatívnom konaní. Návrhy zmien vychádzajú z predpokladu, že úspešnosť boja proti terorizmu je podmienená včasnou identifikáciou podozrivých aktivít a efektívnou a flexibilnou spoluprácou medzi bezpečnostnými zložkami v krajine ako aj medzinárodnou spoluprácou.
Zmeny sa budú týkať predĺženia lehôt pri obmedzovaní slobôd. Táto lehota sa pre orgány činné v trestnom konaní a súdy predĺžila z maximálne päť dní na 10 dní.
,,Navrhujeme v ústave zdvojnásobiť lehoty, keď môžu orgány činné v trestnom konaní a súdy zadržať podozrivého z terorizmu," vysvetlil premiér. Upozornil aj na zavedenie obligatórnej väzby, keď súd bude môcť zobrať osobu obvinenú z trestného činu súvisiaceho z terorizmom bez uvedenia dôvodov.
Vláda schválila aj novely upravujúce právomoci polície a spravodajských služieb. V prípade polície sa rozšíria dôvody na zaistenie osôb, predĺži sa lehota na ich zaistenie a rozšíria sa oprávnenia na prehliadky dopravných prostriedkov. Vojenské spravodajstvo dostane vo vzťahu k boju proti terorizmu také oprávnenia, aké má SIS.