Bratislava 9. februára (TASR) - Rozhodnutie parlamentu o vyslaní príslušníkov Ozbrojených síl SR do Kuvajtu ešte neznamená vojenský útok na Irak. Spojené štáty americké a Európa podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Zuzany Martinákovej nestoja proti sebe. Zhodujú v tom, že režim v Iraku je problematický pre celosvetové spoločenstvo a treba ho riešiť.
Rozdiel medzi nimi je iba v názore na "dôraznosť spôsobu riešenia", povedala Martináková v dnešnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Podľa nej cieľom medzinárodnej akcie voči Iraku je odzbrojiť ho. Od Slovenska, ktoré má vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, sa neočakávajú iba vyjadrenia, ale skutky. Odmietla tvrdenie, že USA už požiadali Slovensko o ženijnú jednotku.
Kresťanskodemokratické hnutie podľa slov poslanca Pavla Minárika, odmietlo vyslanie jednotky do Kuvajtu. Jeho základnou otázkou je či Slovensko vstupuje do spravodlivej vojny. Členovia KDH si pri hlasovaní neboli istí, či by použitie zbraní umenšilo zlo, alebo zväčšilo dobro. Podľa neho nastolená otázka v parlamente bola najťažšia v histórii existencie Slovenska. "Otázka svedomia nikdy nemôže byť pred otázkou politickej zodpovednosti", povedal Minárik
Podľa poslanca NR SR Jozefa Ševca 21. storočie by malo patriť životu, budovaniu a tvorivosti. Toto storočie by malo urobiť koniec vojnám.
KSS je za dialóg s Irakom, ktorý je kolískou civilizácie. Strana nebráni Saddáma Husajna. KSS vie, ako Husajnov režim rozohnal členov bývalej komunistickej strany Iraku. Avšak nikto zatiaľ podľa Ševca nedokázal, že Irak má chemické a biologické zbrane.
Pripravovanú vojnu v Iraku označil Ševc za dobyvačnú, neokoloniálnu, za ktorou vidieť záujem o ropu. Ekonomický efekt je aj pre nemecký, francúzsky kapitál prvoradý. Položil rečnícku otázku - aký prínos bude mať Slovensko a jeho podnikatelia z účasti na medzinárodnej akcii voči Iraku po boku USA. V tejto súvislosti spomenul púštnu vojnu v Kuvajte, kde dnes sú len vojská USA a nie celej koalície, ktorá sa na akcii zúčastnila. Všetky ropné polia sú v rukách amerických spoločností. To isté v prípade vojny by malo byť aj v Iraku.
Podľa Ševca známa je informácia, čo vláda zatajuje, že Amerika si už objednala medzinárodnej akcie proti Iraku slovenských ženistov na letné mesiace. Na vyslanie vojakov má Slovensko peniaze, ale na riešenie svojich problémov financie nie sú?
Nezávislý poslanec NR SR Miroslav Abelovský označil účasť slovenskej radiačnej, chemickej a biologickej jednotky v medzinárodnej akcii proti Irackej republike za symbolickú. Myslí, že "Američania chcú, aby sa SR osvedčila, či skutočne vyznáva západné hodnoty, ku ktorým sa prihlásila". Prirovnal to k postoju priateľov. Jeden je pred ťažkým rozhodnutím a druhý ho v tejto situácii podporí. Odmietol označenie rozhodnutie parlamentu za militantné, to podľa neho nezodpovedá skutočnosti.
Národná rada SR prijala 6. februára uznesenie, na základe ktorého v súlade s Ústavou SR dala súhlas na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR mimo územia štátu. Ide o jednotku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany pre medzinárodnú akciu proti Irackej republike. Tento globálny súhlas je podmienený rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN v súlade s mandátom OSN.