GABČÍKOVO. Piatok večer, krátko pred devätnástou. V tichej obci len zavše prejde niekto po ulici. Jedine pred miestnym Kultúrnym domom je živo. V narýchlo postavenom stánku v oranžových farbách mládežníci Mostu-Híd podávajú ľuďom čaj. Zobrať si môžu aj perá, záložky či propagačné letáky. Vnútri ich ešte núkajú koláčmi, ženám sa ujde aj brožúra receptov na celý rok.
„Prišiel som si vypočuť, čo povedia na utečencov,“ prezrádza pred plniacou sa sálou päťdesiatnik. Meno povedať nechce, no hovorí, že aj táto téma u neho rozhodne, či pôjde voliť a koho. „Bojíme sa. Večer radšej ani nechodím sama von,“ pripája sa dôchodkyňa Estera Koczkásová.
Podobných názorov je viac. V nedávnom referende o príchode utečencov hlasovalo v ich neprospech vyše 96 percent ľudí. Počuť však aj opačné názory. „Nie sú predsa všetci teroristi. Mali by sme si uvedomiť, aké by to bolo, keby sme šli niekam my,“ vraví Zlatuše Žemlová.
Sála je medzitým takmer plná. Prišlo vyše sto ľudí.
Tri akcie za víkend
„Fogadtatás,“ (vitajte, pozn red.) zaznie hlas moderátora z mikrofónu. Kto nevie po maďarsky, nepochodí. Celá akcia prebieha práve v jazyku menšiny. Vrátane vystúpení, ktoré otvára maďarský spevák László Aradszky. S tlmočením programu sa ráta len v oblastiach, kde je Maďarov pomenej.
Štyri pesničky a scéna sa mení. Na stoličky diskutujúcich sadá líder strany Béla Bugár, Árpád Érsek a Péter Vörös.
„Áno, treba prijať bezpečnostné opatrenia, no netreba zbytočne strašiť ľudí pred migrantmi ako to robí vláda,“ hovorí Bugár už v prvých minútach. Trojica politikov postupne odpovedá na otázky, ktoré mohli ľudia zapísať ešte pri vchode do Kultúrneho domu. Rieši sa nezamestnanosť, podnikanie, platy, ale stále aj otázka spolupráce Mostu-Híd s SMK.
„Stále nás berú ako zradcov,“ vraví Bugár, hoci pripúšťa, že ak by bola vôľa, spolupráci sa nebráni. Zdôrazňuje však aj spoluprácu so slovenskými politikmi. Aj vďaka nim sa podľa neho podarilo zmeniť kontroverzný zákon o dvojitom občianstve. Spomenie aj potrebu učiť sa slovenčinu ako cudzí jazyk, lebo každý ju potrebuje ovládať. Zaznieva potlesk.
Priebeh majú straníci už zautomatizovaný. Most-Híd robí podujatia tohto typu už od začiatku októbra. „V piatok zvyčajne býva jedna akcia, v sobotu a v nedeľu po dve denne,“ približuje jedna z mládežníčok strany. S prestávkou pred Vianocami a po nich sa takto strana chystá stihnúť do volieb takmer sto akcií. Zatiaľ absolvovali asi polovicu. Okrem toho ešte zväčša v mestách organizuje kávy s Luciou Žitňanskou či diskusie na aktuálne témy.
Presvedčili
Diskusia je pomerne vážna, bez vtipkovania. Ľudia sa usmievajú len pri Érsekovej poznámke o sľube exministra školstva Dušana Čaploviča o lepších platoch pre učiteľov. „Sľub ostal, no Čaplovič nie,“ zmieni sa.
Odreagovať ľudí má ďalšie hudobné číslo Felvidéki Rockszínház či známa maďarská speváčka Ildikó Keresztes. Na záver sa na pódiu predstavuje asi dvadsiatka politikov strany.
„Presvedčili ma,“ hlási nám pri odchode muž, ktorý bol pôvodne zvedavý na postoj k utečencom. Sám je proti prijímaniu utečencov, no páči sa mu rozlišovanie medzi ekonomickými migrantmi a ďalšími utečencami, o ktorom hovoril Bugár. Pochvaľuje si aj Július Keresztes. „Nechcú konflikty, chcú s ostatnými spolupracovať, to je dobré,“ hodnotí.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu

Beata
Balogová
